Maďarsko jednostranne zastavilo platnosť azylovej dohody

Lod emigranti
Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ/VIEDEŇ 23. júna (WEBNOVINY) – Maďarsko jednostranne dočasne pozastavilo platnosť úpravy Európskej únie známej pod označením Dublinská dohoda alebo Dublin III., čo v praxi znamená, že krajina neprijme viac na svoje územie ani utečencov, ktorí sa cez jej územie dostali do iných štátov únie.

Prisťahovalcami najzaťaženejšia krajina

Budapešť zdôvodňuje krok, o ktorom informovalo prostredníctvom systému DubliNet kompetentné úrady SR, ako aj Belgicka, ČR, Dánska, Fínska, Francúzska, Nemecka, Nórska, Poľska, Rakúska, Švédska a Veľkej Británie, „technickými dôvodmi“.

Kapacity krajiny, ktorá je spomedzi členských krajín únie najzaťaženejšou ilegálnymi prisťahovalcami, sa naplnili, hovorí sa v stanovisku maďarského rezortu vnútra, ktoré sprostredkovala tlačová agentúra MTI. Podľa agentúry bolo opatrenie prijaté na dobu neurčitú.

Brusel žiada vysvetlenie

Európska únia vyzvala Maďarsko, aby neodkladne objasnilo jednostranné vypovedanie úpravy o migrantoch známej pod označením Dublin III. Informovali o tom tlačové agentúry Reuters a APA. Podľa nich Európska komisia v Bruseli ústami svojej hovorkyne pripomenula, že dublinský systém neumožňuje dočasné zastavenie transferov utečencov signatárskymi štátmi.

Súčasne žiada Budapešť, aby neodkladne poskytla informácie o tom, čo robí pre vyriešenie problému s utečencami, ako aj špecifikovala charakter a rozsah v zdôvodnení uvedených „technických dôvodov“.

Maďarsko v duchu solidarity únie požiadalo členské krajiny dublinského systému, aby nespustili vopred naplánované transfery utečencov, respektíve aby neplánovali presun ďalších. Maďarské úrady pracujú na rozšírení príslušných kapacít, čo si však vyžiada určitý čas, vyplýva zo stanoviska rezortu vnútra v Budapešti.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom