Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Forint
Foto: SITA/AP
5. 09. 2013 12:35 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Maďarsko sa súdi pre osobitnú daň pre maloobchod

BRATISLAVA 5. septembra (WEBNOVINY) – Maďarska spoločnosť Hervis, ktorá patrí rakúskemu koncernu, považuje daň z určitých maloobchodných činností za nezlučiteľnú s právom EÚ, pretože je diskriminujúca pre zahraničné podniky a podala žalobu na maďarský súd.

Generálna advokátka Súdneho dvora EÚ Juliane Kokottová však nepovažuje maďarskú osobitnú daň za diskriminačnú. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnil Súdny dvor EÚ.

Maďarsko zaviedlo osobitnú daň pre maloobchod v roku 2010 pre hospodársku krízu, pričom progresívna sadzba dane sa mení v závislosti od výšky obratu spoločnosti a spodná hranica je 500 mil. maďarských forintov (HUF).

Pri prepojených podnikoch sa sadzba dane neurčuje podľa ročného obratu jednotlivého podniku, ale všetkých prepojených podnikov spolu. Podľa správy súdneho dvora práve tento fakt považovala spoločnosť Hervis za diskriminačný.

Podľa Kokottovej, maďarská osobitná daň nie je diskriminujúca, lebo nie je zjavné, že by v prevažnej väčšine prípadov mali vysoký obrat medzinárodné maloobchodné podniky a nízky obrat domáce podniky. Takisto podľa generálnej advokátky spomínaná daň neodporuje ani zákazu daňovej diskriminácie výrobkov, podľa ktorej členský štát EÚ nesmie zdaňovať výrobky z iných členských štátov inou daňou ako domáce výrobky. V tomto prípade totiž nie je zjavné, že by osobitnou daňou boli viac zaťažené výrobky z iných členských štátov ako domáce výrobky.

Generálna advokátka však poukázala na skutočnosť, že maďarská osobitná daň je možno v rozpore so smernicou o dani z pridanej hodnoty. Podľa smernice sa členským štátom totiž zakazuje, aby vyberali dane, ktoré majú charakter dane z obratu. Maďarský súd teda musí preskúmať, či je osobitná daň zlučiteľná so smernicou o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty.

(1 EUR = 301,30 HUF)

Odporúčané články

Budapešť chce odkúpiť oceliarne a zachrániť pracovné miesta Maďarsko sa hrá s ohňom, z krajiny plaší investorov

Neprehliadnite

Čoraz viac mladých Slovákov využíva „mama hotel“, na vlastné bývanie nemajú peniaze Bratislavské letisko opäť prepisovalo rekordy a medzi tromi najvyužívanejšími linkami je aj Kyjev Aká bude účasť Slovákov na eurovoľbách? Hrozivých 13 percent by malo byť minulosťou MS v hokeji 2019: Nemecko – USA (online) O dráme okolo brexitu vznikla divadelná hra, hlavnou postavou je exminister Boris Johnson Video: Eurovízia 2019 už má víťaza, so skladbou Arcade triumfoval Duncan Laurence Zimu neprežili tisíce včelstiev. Ovplyvní to tohtoročnú produkciu medu? Cievna mozgová príhoda postihuje aj mladých ľudí, pozor najmä na tri rizikové faktory

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.