Maďarsko sprísnilo predpisy pre azylantov, migrantov pribúda

Maďarskí migranti
Ilegálnych migrantov v Maďarsku aj naďalej pribúda. Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ 6. júla (WEBNOVINY) – Maďarský parlament schválil v pondelok balík noviel legislatívnych noriem, predstavujúcich sprísnenie doterajšej úpravy pre potenciálnych azylantov.

Súčasne dal zelenú aj vládnemu návrhu na výstavbu štyri metre vysokého a 175 kilometrov dlhého plotu na maďarsko-srbských hraniciach, ktorý by mal zastaviť pretrvávajúcu vlnu nelegálnych migrantov. Informovali o tom agentúry MTI a AP.

Maďarsko je vystavené najväčšiemu migračnému tlaku v dejinách

Návrh zmien, ktorý do zákonodarného zboru predložil minulý týždeň maďarský minister vnútra Sándor Pintér, prerokovali poslanci v zrýchlenom konaní a schválili napokon pomerom hlasov 151:42. Za hlasovali poslanci vládnucej strany Fidesz, ich koaliční partneri – kresťanskí demokrati z KDNP, ako aj zákonodarcovia opozičného Jobbiku. Proti boli socialisti z MSZP, poslanci opozičnej strany Politika môže byť iná (LMP) a nezávislí. Rovnako bol proti jeden z poslancov Fideszu – Zoltán Kovács.

Ako uviedol v zdôvodnení predkladateľ, teda minister vnútra Sándor Pintér, Maďarsko je vystavené najväčšiemu migračnému tlaku v dejinách. Inštitucionálny systém krajiny je vyťažený na 130 percent. Kvôli prudkému zvyšovaniu počtu žiadateľov o azyl bolo potrebné posilniť ochranu vonkajšej hranice Schengenu a zvýšiť aj počet ubytovní strážených cudzineckou políciou, podčiarkol.

Za cieľ noviel označil Pintér čo najrýchlejšiu a najefektívnejšiu identifikáciu žiadateľov, ktorých žiadosti sú opodstatnené, ako aj stotožnenie tých, ktorých možno považovať za typicky ekonomických prisťahovalcov a ich čo najrýchlejšie vyhostenie.

Azyl neudelia aj pre teroristické aktivity

Podľa novej úpravy sa žiadatelia o azyl nebudú môcť pri opakovanom predložení žiadosti automaticky zdržiavať na maďarskom území neobmedzenú dobu. Azylanti budú mať v prípade absencie hodnoverných dokumentov o svojej totožnosti povinnosť urobiť maximum pre jej objasnenie, napríklad kontaktovať orgány danej krajiny, ak v nej nie sú prenasledovaní, alebo príbuzných.

Zmení a zrýchli sa aj doteraz dvojstupňový proces skúmania opodstatnenia azylových žiadostí, a to spojením oboch fáz v jedinú. Až do súdneho rozhodnutia vo veci bude môcť žiadateľ zostať vo väzbe. Ak sa azylant bez povolenia vzdiali na viac ako 48 hodín z určenej lokality, súd prerokúvanie v jeho veci zastaví. Z 12 na 24 hodín sa predĺži aj lehota na zadržanie, čo si podľa návrhu vyžaduje registrácia cudzineckými úradmi.

Faktory, o ktoré sa po pondelku rozšíri zoznam skutočností vylučujúcich udelenie azylu, sú teroristické aktivity, financovanie terorizmu, respektíve podnecovanie na takúto činnosť, ale napríklad aj poškodzovanie alebo ohrozovanie národnej bezpečnosti Maďarska.

Balík noviel nadobudne platnosť začiatkom augusta

V zmenách zákona o pricestovaní a zdržiavaní sa osôb z tretích krajín na území Maďarska sa objavili aj nové ustanovenia o možnosti cudzineckej polície zhabať protihodnotu cudzincami zámerne spôsobenej škody, respektíve v niektorých prípadoch zadržať finančné prostriedky na ich podporu. Naposledy spomínaná úprava sa však nemôže týkať osôb disponujúcich povolením na pobyt humanitárneho charakteru alebo cudzincom, ktorí disponujú medzinárodnou ochranou.

V súvislosti s výstavbou plotu na madarsko-srbských hraniciach došlo aj k zmenám zákona o štátnej hranici vrátane zakotvenia odškodnenia majiteľov prihraničných nehnuteľností.

Balík noviel, ktorý pred jeho schválením kritizovali tak UNHCR, ako aj komisár Rady Európy pre ľudské práva Nils Muižnieks, nadobudne účinnosť 1. augusta 2015.

Ilegálnych migrantov v Maďarsku naďalej pribúda

Maďarská polícia zadržala v uplynulých troch dňoch na celom území krajiny 2296 narušiteľov hraníc, čo je oproti predchádzajúcemu víkendu mierny pokles. Informovala o tom v pondelok agentúra MTI s odvolaním tlačovú službu Celoštátneho veliteľstva polície (ORFK).

Podľa informácií, ktoré sa objavili na webovej stránke maďarskej polície, došlo v piatok k zadržaniu 720, v sobotu 661 a v nedeľu 915 narušiteľov. Sedem osôb čelí trestnému stíhaniu pre podozrenie z prevádzačstva, osem pre podozrenie z falšovania dokumentov.

Hovorca ORFK Gergely Várkonyi potvrdil, že po všetky tri uplynulé dni zaznamenali najviac zadržaných narušiteľov na juhu Čongrádskej župy. Najpočetnejšia skupina, ktorú tvorilo 88 občanov Sýrie, sa pokúsila o prekročenie zelenej hranice v nedeľu skoro ráno v katastri prihraničnej obce Röszke.

Všetci narušitelia už čelia konaniu cudzineckej polície obvyklému v podobných prípadoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom