Maďarsko zrušilo plán na tajných agentov v redakciách médií

Noviny novinar zurnalistika media
Foto: ilustračné, Thinkstock

VARŠAVA 6. novembra (WebNoviny.sk) – Predstaviteľka Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre slobodu médií Dunja Mijatovičová privítala dnes rozhodnutie Maďarska vzdať sa plánu na nasadenie agentov tajných služieb do redakcií médií.

Jej znepokojenie však vyvoláva samotný fakt, že vláda Viktora Orbána mohla takúto „orwellovskú“ myšlienku vôbec zvažovať, informovala dnes tlačová agentúra AP.

Maďarské ministerstvo vnútra pripravovalo zmenu bezpečnostného zákona, ktorá by mohla prinútiť médiá prijať agentov štátnych bezpečnostných služieb ako členov redakcií. Vláda vo štvrtok po búrlivom nesúhlase médií od tejto myšlienky ustúpila, pri iných odvetviach však na tom trvá.

„Je to dobré rozhodnutie,“ povedala dnes v telefonáte z Viedne Mijatovičová. „Už myšlienku na to, mať tajných agentov v redakcii, považujem za veľmi nebezpečnú.. Je to orwellovská prax,“ dodala.

Návrh ministerstva pôvodne zahrnul médiá do dlhého zoznamu inštitúcií a spoločností, ktoré majú mať povinnosť zamestnať tajných agentov kvalifikovaných na prácu v utajení, ak to bude vláda požadovať.

Hovorca vlády Zoltán Kovács neskôr povedal, že „z dôvodov národnej bezpečnosti je nevyhnutné“, aby agenti tajných služieb pracovali napríklad u poskytovateľov mobilných telefónnych služieb, je však nedorozumením, že by sa tento zákon mal vzťahovať aj na médiá.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom