Maďarsku hrozia uvalením sankcií, podľa Orbána je to trest za odmietanie utečencov

Viktor Orbán
Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: archívne, SITA/AP.

BRUSEL 11. septembra (WebNoviny.sk) – Európsky parlament (EP) v utorok rokuje okrem iného aj o tom, či uvaliť na Maďarsko sankcie za to, že vláda premiéra Viktora Orbána potiera demokratické hodnoty.

Podľa samotného Orbána, ktorý má v pléne EP tiež vystúpiť, je to trest za to, že Maďarsko nechce prijímať utečencov. Podľa Orbána poslanci EP, ktorí „podporujú migráciu, pripravujú trest pre Maďarsko, pretože Maďari sa rozhodli, že sa nechcú stať krajinou imigrantov“. „Pravda je taká, že rozhodnutie už padlo,“ je presvedčený Orbán.

Hrozba straty hlasovacích práv

Po utorňajšej debate by v EP malo v stredu nasledovať hlasovanie o tejto otázke. Maďarsku hrozí, že proti nemu bude použitý takzvaný Článok 7, ktorý môže vyústiť až do straty hlasovacích práv v rámci EÚ pre túto krajinu.

Orbána a praktiky, ktoré na domácej scéne používa, kritizovala nielen domáca opozícia, ale aj mnohí európski politici už dlhé roky. Maďarského premiéra a jeho stranu Fidesz však celý ten čas bránila Európska ľudová strana (EPP), najsilnejšia politická frakcia v EP, ktorej je Fidesz členom.

Pripravený uznať obavy o Maďarsko

Táto podpora však už nemusí byť automatická, ako tento týždeň v rozhovore pre nemeckú televíziu ZDF naznačil predseda EPP Manfred Weber. „Predpokladáme, že Viktor Orbán jasne ukáže, že je pripravený uznať obavy o Maďarsko, ktoré Európa vyjadruje, a v tomto zmysle aj konať. Ak v tomto nenastane pokrok, bude to pre maďarskú vládu zložité,“ povedal Weber pre ZDF.

Proti Maďarsku je tentoraz pripravené hlasovať dokonca aj susedné Rakúsko, s ktorým si inak Orbánova vláda v otázke utečencov v posledných mesiacoch rozumie. „V otázkach právneho štátu nieto kompromisov. Základné práva musia byť chránené,“ vyjadril sa v súvislosti s hlasovaním o Maďarsku rakúsky kancelár Sebastian Kurz.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Manfred WeberSebastian KurzViktor Orbán
Firmy a inštitúcie Európsky parlamentFidesz