Maďarský dotazník šokoval, OSN sa obáva nárastu xenofóbie

Hnutie Jobbik blokovalo cestu k hraniciam
Blokáda jazdného pruhu na ceste smerom k štátnej hranici SR, ktorú zorganizovalo opozičné ultrapravicové Hnutie za lepšie Maďarsko - Jobbik a prívrženci Mládežníckeho hnutia 64 stolíc v maďarskej prihraničnej obci Rajka. Rajka, 22. október 2012. Foto: SITA/Diana Černáková

BUDAPEŠŤ 23. mája (WEBNOVINY) – Úrad Vysokého komisára OSN pre ľudské práva je „šokovaný“ plánom maďarskej vlády zistiť názor občanov na prístup k utečencom prostredníctvom dotazníka, ktorého niektoré otázky napríklad spájajú imigráciu s terorizmom.

Úrad sa obáva, že takýto krok by mohol viesť k nárastu protiimigračných nálad a xenofóbie. OSN v piatok vo vyhlásení konštatovala, že niektoré otázky vo formulári „aktívne propagujú nepriateľstvo voči utečencom“.

„Sme šokovaní predslovom premiéra, v ktorom naznačuje spojenie medzi imigráciou a teroristickými útokmi vrátane útoku v Paríži v januári tohto roku,“ píše sa vo vyhlásení úradu, podľa ktorého sú otázky zaujaté voči utečencom.

Maďarska vláda Viktora Orbána tvrdí, že pomocou formulára s 12 otázkami chce vytvoriť stratégiu v oblasti riešenia problému stúpajúceho počtu žiadateľov o azyl. Súčasťou sú aj otázky, či úrady majú utečencov vziať do väzby, okamžite ich deportovať alebo im povoliť pracovať v záujme pokrytia nákladov na ich pobyt v krajine.

V jednej z otázok sa vláda ľudí pýta, či súhlasia, aby radšej podporovala maďarské rodiny, a nie imigráciu. Ľudskoprávna organizácia Amnesty International vyzvala Maďarov, aby formulár bojkotovali.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov