Maďarský premiér Orbán odmieta zbližovanie sa s Ruskom

Viktor Orbán
Viktor Orbán Foto: SITA/AP

BERLÍN 24. novembra (WEBNOVINY) – Maďarský premiér Viktor Orbán nesúhlasí s tvrdením, že by sa Maďarsko viac približovalo k Rusku. V rozhovore pre nemecký denník Handelsblatt v pondelok však skonštatoval, že jeho krajina sa od Ruska ani nevzďaľuje.

Orbán zdôraznil, že Maďarsko chce mať medzi sebou a Ruskom „bezpečnostnú nárazníkovú zónu„, viac však svoje slová nešpecifikoval. Vyjadril podporu vstupu Ukrajiny do Európskej únie v strednodobom časovom horizonte, Kyjev však musí najprv dosiahnuť politickú a ekonomickú stabilitu a musí byť schopný chrániť svoje vlastné hranice.

Čo sa týka Ruska, Orbán zdôraznil, že on sám bojoval proti Rusku v záujme zachovania nezávislosti Maďarska a osobne zabránil, aby ruskí investori získali 25-percentný podiel v maďarskej ropnej spoločnosti MOL. „Z pohľadu Maďarska je vplyv Ruska v strednej Európe menší než v roku 2011,“ citovala Orbánove slová agentúra MTI. K plánom prestavby jadrovej elektrárne v Paksi za účasti Ruska maďarský premiér povedal, že Rusko splnilo všetky požadované kritériá a „preto vyhralo“.

Vyjadrenia Orbána o tom, že treba prehodnotiť sankcie voči Rusku pre jeho konanie na Ukrajine a čoraz väčšia blízkosť Maďarska k Moskve v energetike, vyvolali obavy, že Budapešť by sa mohla dostať pod väčší vplyv Moskvy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viktor Orbán