Maďarským učiteľom vláda pridá, mzdy im zvýši dvakrát

Učiteľ žiak
Foto: ilustračné, saasso.asn.au
Stretnutie slovenských a maďarských záujmov
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BUDAPEŠŤ 1. júla (WEBNOVINY) – Maďarská vláda zvýši od septembra platy učiteľov, vyhlásil v nedeľu maďarský minister ľudských zdrojov Zoltán Balog.

Tento krok by mohol pomôcť vládnucej strane Fidesz upevniť si pred opozičnými stranami náskok v preferenciách pred voľbami na jar budúceho roka.

Platy učiteľov od septembra pravdepodobne narastú o polovicu plánovaného celkového zvýšenia, ktoré Budapešť prisľúbila. Druhá polovica by mohla prísť od 1. januára alebo 1. septembra roku 2014, rozhodnutie o tom ale vláda urobí až neskôr, citovala Baloga štátna tlačová agentúra MTI.

Platy učiteľov s 30 rokmi praxe by tak v konečnom dôsledku mali narásť o 110 tis. forintov (HUF) mesačne, dodal minister, pričom neuviedol, koľko toto opatrenie bude stáť štátnu pokladnicu. Podľa informácií maďarských médií však v roku 2012 v krajine pracovalo približne 140 tis. učiteľov materských, základných a stredných škôl.

Budapešť rozhodnutie o zvýšení platov učiteľov zdržiavala, aby zabezpečila, že Brusel Maďarsko vyjme zo zoznamu členských štátov EÚ, ktoré musia znížiť svoj rozpočtový deficit, inak im hrozí obmedzovanie prístupu k rozvojovým fondom únie.

Aby presvedčila Brusel, že dokáže udržať rozpočtový deficit pod hranicou 3 %, maďarská vláda tento mesiac tiež predstavila nečakanú sériu opatrení, ktorých cieľom je zabezpečiť dodatočný daňový príjem vo výške 100 mld. HUF, najmä od telekomunikačného a finančného sektora.

Prieskum volebných preferencií od agentúry Tarki z konca júna ukázal, že vládny Fidesz podporuje 26 % všetkých voličov, čo je dvakrát toľko ako v prieskumoch vykazuje najväčšia opozičná strana.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom