Madonnu žalujú za krádež samplu z jej hitu Vogue

Madonna
Foto: AP/SITA

BRATISLAVA 13. júla (WEBNOVINY) – Americká speváčka Madonna čelí žalobe za údajnú krádež samplu, ktorý použila vo svojom hite Vogue. Popová kráľovná mala použiť trúbky a sláčiky zo skladby Chicago Bus Stop (Ooh, I Love It) od formácie Salsoul Orchestra, pričom za to nezaplatila.

Podľa žalobcu, ktorým je nahrávacia spoločnosť VMG Salsoul, je teda časť ziskov zo singla z roku 1990 nelegálna.

Dôvodom, prečo žalobu podávajú až po 22 rokoch, má byť skutočnosť, že krádež boli schopní dokázať až novou technológiou, ktorá dokáže oddeliť a identifikovať jednotlivé zvuky. Madonnu obvinili z porušenia autorských práv a požadujú bližšie nešpecifikované odškodné.

Madonna – kráľovná popu

Madonna, ktorá sa narodila 16. augusta 1958 v Michigane, patrí k najvplyvnejším hudobníčkam všetkých čias a mnohí ju označujú za kráľovnú popu. Kariéru začínala ako tanečnica a herečka. Po pôsobení v skupinách Breakfast Club a Emmy v roku 1983 vydala eponymný sólový debutový album, z ktorého pochádza prvý singel Everybody.

Kráľovná popu Madonna
Foto: SITA/AP

Ten sa stal tanečným hitom a Madonnina hviezda odvtedy prudko stúpala, keďže nasledovali úspešné nahrávky ako Like a Virgin (1984), True Blue (1986), Like a Prayer (1989) či Erotica (1992), ktorými posúvala hranice v mainstreamovej populárnej hudbe.

Odvtedy vydala ďalších sedem štúdioviek, ako napríklad Ray of Light (1998), Music (2000) alebo Hard Candy (2008), pričom všetky štúdiové nahrávky okrem štyroch sa umiestnili na prvej priečke amerického albumového rebríčka Billboard 200.

Po celom svete predala viac ako 300 miliónov albumov, je v Guinnessovej knihe rekordov ako najlepšie predávaná interpretka v histórii a na konte má tiež množstvo úspešných singlov, ako napríklad Like a Virgin, Material Girl, Papa Don’t Preach, Like a Prayer, Express Yourself, Vogue, This Used to Be My Playground, Justify My Love, Frozen, Ray of Light, Don’t Tell Me, Music či 4 Minutes. Počas svojej kariéry získala vyše 200 cien, medzi ktorými nechýba sedem Grammy.

Obrazom: Madonna počas svojej kariéry

Okrem hudby sa venuje navrhovaniu šiat, písaniu kníh pre deti či filmu. Zahrala si napríklad vo filmovom muzikáli Evita (1996), za čo získala Zlatý glóbus, a snímkach ako Hľadám Susan. Zn.: Zúfalo (1985), Štyri izby (1995), Tiene a hmla (1991), Veľké víťazstvo (1992), Správna vec (2000) alebo Stroskotanci (2000). Vlani sa v kinách objavila romantická dráma W.E. (2011), ktorú režírovala.

Madonna v marci vydala svoju 12. štúdiovú nahrávku MDNA, ktorú fanúšikom predstaví v rámci rovnomenného turné napríklad aj v nedeľu 29. júla v neďalekej Viedni.

Vogue: Madonin sporný hit

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Madonna