Madrid siahol na financie v rezervnom dôchodkovom fonde

Dochodca
Foto: SITA/Diana Černáková

MADRID 23. júla (WEBNOVINY) – Španielsko druhýkrát tento mesiac využilo rezervný fond sociálneho poistenia, aby mohlo vyplatiť trináste dôchodky, keďže vysoká nezamestnanosť a dôchodkové náklady vyprázdňujú štátnu pokladnicu.

V pondelok o tom informovalo španielske ministerstvo práce.

Madrid z fondu už 1. júla odčerpal 3,5 mld. eur a v pondelok z neho vzal ďalšiu miliardu, informovali predstavitelia ministerstva. Španielski dôchodcovia totiž podľa zákona majú nárok na trinásty dôchodok, ktorý sa vypláca v lete, ako aj štrnásty, vianočný.

Po pondelkovej transakcii je zostatková hodnota rezervného fondu 59,3 mld. eur, čo zodpovedá 5,65 % hrubého domáceho produktu krajiny, dodalo ministerstvo v stanovisku.

Španielsko rezervný fond prvýkrát využilo ešte v roku 2012, keď z neho vzalo približne 7 mld. eur na uhradenie nákladov na dôchodky.

Zdroje španielskeho systému sociálneho zabezpečenia však aj naďalej nebývalo zaťažuje rekordne vysoká nezamestnanosť, ktorá v prvom štvrťroku 2013 dosiahla 27 %, ako aj rastúci počet dôchodcov, ktorí majú nárok na vyplatenie dôchodkov zo štátnych financií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom