Madurova vláda na protest proti americkým sankciám zastavila rokovania s Guaidóom a opozíciou

Nicolás Maduro, Donald Trump, Juan Guaidó
Zľava: Venezuelský prezident Nicolás Maduro, americký prezident Donald Trump a opozičný politik Juan Guaidó. Foto: archívne, SITA/AP - koláž WBN

Venezuelská vláda v stredu neskoro večer na protest proti novým americkým sankciám zastavila rokovania s opozíciou. Toto rozhodnutie prekvapilo Juana Guaidóa, lídra zástupcov opozície, ktorí sa už nachádzajú na karibskom ostrove Barbados, kde sa vo štvrtok malo začať šieste kolo rokovaní.

Rozhovory odštartovali v máji pod záštitou Nórska. Ako dôvod ich prerušenia vláda v Caracase v stredajšom stanovisku uviedla, že „Juan Guaidó velebí, propaguje a podporuje škodlivé kroky proti suverenite našej krajiny a základným ľudským právam nášho ľudu„. Nezašla však tak ďaleko, že by ich úplne zrušila.

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondelok zmrazila majetok celej venezuelskej vlády v USA. Opatrenie tiež zakazuje americkým spoločnostiam a jednotlivcom obchodovať s vládou prezidenta Nicolása Madura a jej najbližšími podporovateľmi.

Trump tento krok zdôvodnil Madurovou „pokračujúcou uzurpáciou moci“ a porušovaním ľudských práv zo strany bezpečnostných síl lojálnych prezidentovi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpJuan GuaidóNicolas Maduro