Maira obvinili z vraždy poslankyne, vyhlásil "smrť zradcom"

Vražda britskej poslankyňe
Foto: SITA/AP

Londýn 18. júna (WebNoviny.sk) – Obvinený vrah britskej poslankyne Jo Coxovej, Thomas Mair, sa dnes prvýkrát postavil pred súd v Londýne a predstavil sa menom „Smrť zradcom, slobodu Británii“.Mair (52) dal toto provokačné vyhlásenie na londýnskom westminsterskom súde, kam ho predviedli v súvislosti s prípadom zavraždenia 41-ročnej Coxovej zo štvrtka 16. júna.

Polícia v anglickom grófstve West Yorkshire obvinila Maira v noci nadnes z vraždy, spôsobenia ťažkého ublíženia na zdraví, prechovávania strelnej zbrane s úmyslom spáchať zločin a z ďalších trestných činov týkajúcich sa strelných zbraní, pripomenula tlačová agentúra AP. Poslankyňu Coxovú dobodal a smrteľne postrelil páchateľ vo štvrtok, keď vystúpila z auta v meste Birstall, v grófstve West Yorkshire, vo svojom volebnom obvode.

Mair pochádza z Birstallu a polícia vyšetruje jeho napojenie na extrémistické pravicové skupiny. Takisto preveruje tvrdenia, že je duševne narušený, uviedla agentúra DPA. Podľa britských médií sa Mair kontaktoval s nacistickými organizáciami v Spojených štátoch.

Po celej Británii sa v noci nadnes konali tiché demonštrácie na počesť Coxovej a na pondelok 20. júna bolo zvolané zasadnutie parlamentu, kde si uctia jej pamiatku. Americký prezident Barack Obama zatelefonoval Coxovej manželovi a vyjadril mu sústrasť. Vydal tiež vyhlásenie, v ktorom ocenil jej oddanosť práci a službu verejnosti.

Coxová bola poslankyňou za Labouristickú stranu, presadzovala lepšie zaobchádzanie so sýrskymi detskými utečencami a agitovala za zotrvanie Británie v EÚ. Vražda Coxovej zastavila v Británii kampaň pred referendom o ďalšom členstve krajiny v Európskej únii, ktoré sa bude konať 23. júna.

Polícia ocenila statočnosť 77-ročného muža, ktorý sa pokúšal Coxovej pri útoku páchateľa pomôcť a utrpel pri tom vážne poranenia. Muž sa zotavuje v nemocnici. Útok na zákonodarkyňu vyvolal obavy o bezpečnosť ďalších členov britského parlamentu, ktorí sa bežne stretávajú so svojimi voličmi na verejných zhromaždeniach.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama