Máj bude patriť LGBTI ľuďom, projekt priblíži ich život

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dúhový PRIDE Bratislava 2012
Dúhový PRIDE Bratislava 2012 - pochod za zrovnoprávnenie gejov, lesieb, bisexuálnych a transgender ľudí organizuje občianske združenie Queer Leaders Forum so skupinou nezávislých aktivistiek a aktivistov na Námestí slobody v Bratislave. Bratislava, 9. jún 2012. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 2. mája (WEBNOVINY) – Mesiac máj bude v Bratislave patriť lesbám, gejom, bisexuálnym, transrodovým a intersexuálnym (LGBTI) ľuďom, piaty mesiac tak bude tzv. Mesiacom LGBTI histórie. Jeho heslom je „Máj pre každého“.

Rôzne podujatia na priblíženie životov týchto ľudí sa začnú 2. mája, povedal to v stredu na tlačovej konferencii v Bratislave programový koordinátor projektu Róbert Pakan. Mesiac LGBTI histórie je sériou kultúrnych a spoločenských podujatí.

Organizátorom Mesiaca LGBTI histórie je divadlo NoMantinels spolu s Iniciatívou Inakosť. Podujatie je jednou z hlavných aktivít väčšieho projektu Dúhový rok, ktorý odštartoval na jeseň minulého roka a potrvá do leta 2015. „Mesiac máj sme zvolili aj pre lásku a vrúcnosť medzi ľuďmi,“ doplnil Pakan.

Teplí ľudia boli vždy súčasťou histórie

„Našim hlavným zámerom je ukázať, že teplí ľudia boli vždy súčasťou slovenskej histórie, rovnako tvorili náš folklór a svojou prácou významne prispeli k rastu kvality života na Slovensku,“ vysvetlil koordinátor projektu a riaditeľ divadla NoMantinels Andrej Kuruc. Ako dodal, máje pre tých, do ktorých boli zaľúbení, nemohli nikdy otvorene stavať. „Práve preto sme zvolili tento slogan, čím chceme upozorniť na neférové rozdiely v našej spoločnosti,“ poznamenal.

Program Mesiaca LGBTI histórie tvoria dve výstavy, diskusie s názvom Predsudky medzi nami, koncerty, literárny večer, tanečná škola, párty, filmové premietanie, športový tréning či stavanie mája na Tyršovom nábreží. „Chceli sme priniesť skutočné pestrý program, aby sme vedeli upozorniť na rôzne podoby života LGBTI ľudí a reflektovali na ich mnohorakosť,“ povedal programový koordinátor Róbert Pakan. Zároveň dodal, že ľudia majú veľmi skreslené predstavy o tom, ako homosexuálne orientovaní ľudia fungujú a čomu sa venujú. „Mesiac LGBTI histórie chce búrať tieto predsudky, aby sa nám všetkým žilo spolu lepšie,“ doplnil.

Prvou aktivitou je výstava s názvom Mladí muži, ktorej autor – Dušan Veselovský, chce ukázať krásu a pestrosť homosexuálnych mužov. Nasledovať bude nosná aktivita Mesiaca LGBTI histórie, ktorou je výstava o prvom slovenskom aktivistovi Imrichovi Matyášovi. Ten sa podľa Pakana už počas I. svetovej vojny pokúšal o dekriminalizáciu homosexuality v Československu.

Obrazom: Dúhový PRIDE Bratislava 2013

Zapojili sa viacerí homosexuáli

„Hlavnou témou je život a dielo jedného z mála slovenských osvetových pracovníkov tzv. hnutia sexuálnych menšín,“ uviedla autorka výstavy Jana Jablonická Zezulová. Pripomenula, že výstava návštevníkov prevedie jeho životom, osudovými stretnutiami a spoluprácou, ale aj výsluchmi na polícii, a ukáže, ako sú mnohé jeho myšlienky a postrehy aktuálne aj dnes.

Väčšina podujatí je zadarmo, pričom celý program môžu záujemcovia nájsť na stránke Duhovyrok.sk alebo na sociálnej sieti na Facebook.com/duhovyrok.

Do Mesiaca LGBTI histórie sa zapojili aj viacerí mladí homosexuáli, ktorí formou rôznych spoločenských podujatí priblížia svoje príbehy a problémy. „Ľudia sa na Slovensku boja hovoriť o svojej sexuálnej orientácii, pretože na to u nás nemajú vytvorené prostredie a sú diskriminovaní,“ povedal koordinátor projektu a riaditeľ divadla NoMantinels Andrej Kuruc.

Viac ako polovica LGBTI ľudí sa podľa jeho slov na Slovensku cíti zle, dokonca sa boja držať za ruky, čo je úplný základ, pretože to u nás nie je zvykom. „To, že ľudia o svojej sexuálnej orientácii nehovoria, neznamená, že medzi nami nie sú,“ uzavrel programový koordinátor podujatia Róbert Pakan.

Promo Podnikám.sk spotrebitelia
Foto: Webnoviny.sk

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať