Majerský: Niektoré opatrenia vlády proti koronavírusu nedávajú zmysel

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Majersky foto _ ttsk.jpg
Foto: TTSK / Majerský

Viaceré opatrenia vlády v boji proti Covid-19 vyvolávajú mnohé otázniky. Plošné opatrenia bez ohľadu na kapacitu priestorov, typ podujatia či nejednoznačný prístup určite nepomáhajú upokojiť situáciu a majú neprimeraný dopad na niektoré skupiny obyvateľov, upozorňuje predseda KDH Milan Majerský na nesúlad medzi obmedzeniami pre kultúrne, športové podujatia, bohoslužby či svadby.

Vážim si obetavú prácu ústredného krízového štábu a snahu zamedziť rizikám spojeným so šírením nového koronavírusu. Nie všetky nariadenia, ktoré prezentuje vláda, však epidemiologicky dávajú zmysel a občas to dokonca vyzerá, akoby sa závažné rozhodnutia prijímali podľa toho, kto krajšie poprosí,“ uviedol Majerský. Protipandemické opatrenia by sa podľa neho mali určovať nie vďaka verejnému tlaku, ale na základe jasných pravidiel s vedomím dopadu na praktický život.

Dnes občania vlastne ani nevedia, aké opatrenie si majú vybrať, keďže nariadenie hygienika je neraz sprevádzané slovnou výnimkou premiéra, hoci by stačilo vopred sa dohodnúť. Takto vznikajú rôzne výklady nariadení. Ak dnes napríklad môže v červených okresoch navštíviť vnútri kultúrne či športové podujatie 500 ľudí, prečo na bohoslužbu v Bratislave pustíme najviac 50 ľudí bez ohľadu na veľkosť kostola? Ak môže byť na svadbe prítomných pár desiatok rodinných príslušníkov a známych, prečo ich po niekoľkých hodinách úzkeho kontaktu rozdelíme na tých, čo môžu a tých, čo nemôžu zostať“ pýta sa Majerský. Kľúčové je podľa neho prihliadať na veľkosti priestorov aj typ podujatia. „Je iné, keď sa 50 ľudí rozptýli v malom kostole alebo vo veľkej katedrále. Iný je koncert vážnej hudby a iná diskotéka. Paušálne nariadenie je nelogické a prirodzene vyvoláva nespokojnosť verejnosti.

Majerský verí, že vláda dokáže rozhodnutia prehodnotiť tak, aby nevyvolávali zbytočné pochybnosti. Veci by podľa neho pomohla aj jednotná komunikácia navrhovaných opatrení smerom k verejnosti. „Ak má situáciu pod kontrolou epidemiologická odborná špička, nepôsobí dobre, ak premiér na sociálnej sieti prosí občanov o radu, lebo na krízovom štábe nevedia, čo si počať. Som si istý, že práca odborníkov je profesionálna a rozhodujú s najlepším vedomím. Istý typ komunikácie tejto práci nepomáha,“ zdôrazňuje Majerský s tým, že v takejto ťažkej situácii sa robia aj chyby. Dôležité podľa neho je, či sa opakujú, alebo odstraňujú.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Milan Majerský