Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
stromy, energetici, elektrina
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Getty images . koláž WBN
24. 03. 2019 9:16 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Majitelia pozemkov sú povinní orezávať porasty pod elektrickým vedením, upozorňujú energetici

banner, SPP

BRATISLAVA 24. marca (WebNoviny.sk) – Majitelia pozemkov sú stále povinní starať sa o porasty pod elektrickým vedením.

Stredoslovenská distribučná (SSD) upozorňuje všetkých, ktorí majú na svojich pozemkoch vzdušné elektrické vedenia, aby dbali na svoju zákonnú povinnosť vypíliť alebo aspoň orezať všetky trvalé porasty vyššie ako tri metre rastúce pod vedením alebo v jeho ochrannom pásme.

Týka sa to najmä zastavaných území miest a obcí. Zákon o energetike k tomu zaväzuje súkromníkov, právnické osoby aj samosprávy.

Porucha aj požiar

„Medzi mnohými obyvateľmi dodnes pretrváva mylné presvedčenie, že starostlivosť o ochranné pásma je výlučne v zodpovednosti energetikov. Za strom, stavbu či skládku na súkromnom pozemku je zodpovedný jeho vlastník. Preto mu v prípade vypílenia či orezania stromu patrí všetko drevo,“ upozornil hovorca SSD Miroslav Gejdoš.

Zákon o energetike zakazuje pod elektrickým vedením okrem pestovania porastov aj umiestňovať stavby, vytvárať skládky či skladovať horľavé materiály.

„Ide o opatrenia, ktoré sú nielen v záujme energetikov, ale aj samotných majiteľov pozemkov. Konáre prerastené cez vedenie môžu spôsobiť poruchu, výpadok elektriny, ale aj požiar. Ohrozujú distribučnú sústavu, ale aj okolitý majetok a v neposlednom rade bezpečnosť ľudí,“ uviedol riaditeľ divízie Prevádzka a údržba energetických zariadení v SSD Radomír Rajčáni.

Krátkodobá odstávka

Stredoslovenská distribučná dáva do pozornosti možnosť požiadať o dočasné vypnutie elektrického vedenia, v blízkosti ktorého si chce majiteľ orezať dreviny.

„Je ideálne vopred sa informovať o možnostiach prerušenia dodávky elektriny na nevyhnutný čas. Z praktického aj časového hľadiska je vhodné, keď sa na rovnakom čase orezávania dohodne viac majiteľov, napríklad z jednej ulice. Predídeme tak zbytočným odstávkam,“ konštatoval Rajčáni.

Odporúčané články

Slovenské domácnosti prejavili veľký záujem o solárne panely, dotácie sa rozdali za niekoľko minút Slováci by si mali dať pozor, niektoré inkasné spoločnosti vymáhajú neexistujúci dlh

Neprehliadnite

Boli sme na tom už všelijako, okomentoval Sólymos klesajúce preferencie Mosta-Híd Cestu na Srí Lanku radšej zvážte, zahraniční turisti môžu predstavovať pre teroristov atraktívny cieľ Ferrero aj Lavazza dostali podozrivé zásielky, vyhrážajú sa im otrávením výrobkov Na Slovensko sa dostane saharský prach, teploty budú atakovať tridsiatku a môžu padnúť rekordy Koaličná rada mala rokovať o sociálnom balíčku, stretnutie na poslednú chvíľu presunuli Hanby Bratislavy: Škaredé detaily, ktoré kazia dojem z našej najväčšej pýchy Video: Vlak s vodcom Kimom v Rusku za jazdy čistili a musel aj „cúvať“, lebo netrafili koberec Bankové trójske kone neustále útočia, kyberzločinci takto napadli státisíce ľudí

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.