Majitelia psov a mačiek zvieratá nechránia dostatočne

Mačka
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 9. februára (WEBNOVINY) – Až 77 percent chovateľov psov a mačiek, ktorí používajú obľúbené spot-on prípravky (pipety), vystavuje svoje zvieratá a seba riziku napadnutia parazitmi, a to viac ako tri štvrtiny roka.

Vyplýva to z medzinárodného prieskumu medzi chovateľmi 750 psov a 750 mačiek z Nemecka, Talianska, Španielska, Veľkej Británie a Francúzka.

Chovatelia totiž svoje zvieratá ošetrujú v priemere menej ako trikrát ročne, aj keď potrebné je celoročného ošetrovanie. V priebehu väčšiny roka tak ohrozujú nielen zdravie zvieraťa, ale aj svoje.

„Prevencia je vždy jednoduchšia a lacnejšia ako liečba, čo si chovatelia často neuvedomujú a chybne riešia problémy až po vzniku prvých ťažkostí,“ uviedol Branislav Bajužík z veterinárnej kliniky Žilina.

Obojok je pohodlné riešenie

Pes
Foto: SITA/Bayer

Prevencia znamená správne používať antiparazitiká, a to buď vo forme obojkov alebo prípravkov typu spot-on. V prípade spot-on prípravkov je dôležitá správna frekvencia opakovaného podávania, teda približne raz za mesiac.

Azda najpohodlnejším riešením je teda pre mnohých obojok, ktorý môže zabezpečiť psovi a mačke ochranu pred vonkajšími parazitmi až na osem mesiacov.

„Väčšina šampónov, púdrov a sprejov sa vzhľadom ku krátkodobému účinku príliš neosvedčila,“ poznamenal Bajužík. Prípravky určené na prevenciu proti vonkajším parazitom môžu chovatelia kúpiť u veterinárnych lekárov, v lekárňach a niektoré aj v obchodoch s chovateľskými potrebami.

Vždy je však nutné dôkladne si prečítať písomnú informáciu pre používateľov každého prípravku. Niektoré prípravky sú určené pre psy a mačky súčasne, niektoré však môžu byť pre mačky toxické.

Blchy sú celoročný problém

Mačka, pes
Foto: SITA/AP

„Zablšenie je celoročným problémom, ktorý sa zhoršuje koncom leta. Kliešte sú v posledných rokoch aktívne celoročne s výnimkou krátkeho obdobia tuhej zimy. Ich výskyt vrcholí na jar a na jeseň,“ objasnila Vlasta Svobodová z Fakulty veterinárneho lekárstva Veterinárnej a farmaceutickej univerzity Brno.

Blchy, kliešte a komáre prežívajú v nepriaznivých podmienkach a okamžite aktívne reagujú pri zlepšení situácie. Kožné problémy, ktoré vyvolávajú, prevyšuje riziko prenosu nebezpečných infekcií, z ktorých veľká časť je prenosná aj na človeka.

„Medzi najzávažnejšie ochorenia prenášané kliešťami patrí vírová kliešťová encefalitída a borelióza. Blchy znervózňujú zvieratá, vyvolávajú alergické kožné reakcie a prenášajú ďalšie ochorenia, napríklad pásomnicu. Jedinou účinnou cestou k zamedzeniu prenosu a šírenia infekcií je aplikácia účinných prípravkov zabraňujúcich napadnutiu,“ spresnila Svobodová možnosti prevencie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom