Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
zatepľovanie, rodinný dom
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Getty Images
22. 06. 2019 12:05 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Majitelia starších rodinných domov môžu žiadať o dotáciu na zateplenie, ak splnia podmienky

Banner, SPP

BRATISLAVA 22. júna (WebNoviny.sk) – Majitelia rodinných domov starších ako desať rokov môžu od 17. júna podávať elektronicky žiadosti o podporu na ich zateplenie vo výške maximálne 8 800 eur.

V rámci piatej výzvy, ktorú Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) vyhlásilo 15. mája, je možné podávať žiadosti o príspevok na zateplenie rodinných domov do 30. septembra tohto roka, alebo do zaevidovania najviac päťsto žiadostí.

Neplatí podmienka licencovanej firmy

Úspešní žiadatelia môžu na zateplenie rodinných domov získať dotáciu do výšky 40 % z oprávnených nákladov, maximálne 8-tisíc eur, a na dokumentáciu osemsto eur. V piatom kole výzvy už neplatí podmienka, že zateplenie musí realizovať licencovaná firma.

Žiadatelia musia však naďalej predložiť spracovaný projekt zateplenia rodinného domu, vrátane projektového energetického hodnotenia. Žiadať o príspevok môže fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenska, ktorá je majiteľom rodinného domu.

Príspevok možno poskytnúť, ak práce zahrnuté do oprávnených nákladov boli začaté po 31. decembri 2014. Jednopodlažný rodinný dom môže mať podlahovú najviac 150 štvorcových metrov a viacpodlažný 300 štvorcových metrov.

Program pozná málo ľudí

Organizácia Budovy pre budúcnosť (BPB) v pondelok upozornila, že hoci ministerstvo dopravy podporuje program na zateplenie rodinných domov od roku 2016, jeho znalosť je nízka.

Z prieskumu agentúry Focus z novembra 2018 vyplynulo, že tento program poznajú spontánne dve percentá opýtaných a len štyri percentá vlastníkov rodinných domov o ňom počuli a majú dostatok informácií.

„Na potrebu riadnej propagácie programu upozorňujeme ministerstvo od jeho spustenia v roku 2016 a aj počas rokovaní v tomto roku. Je poľutovaniahodné, že ministerstvo za tri roky nedokázalo zorganizovať propagačnú kampaň,“ uviedla riaditeľka organizácie Budovy pre budúcnosť Kateřina Chjadiaková.

Náklady kampane odhadujú na desiatky tisíc eur, pričom na príspevky je vyčlenených 30 miliónov eur v kombinácii s dotáciami na nájomné bývanie. „Aj spustená výzva tak pôjde bez riadnej propagácie,“ poznamenala.

Nemajú dostatok financií

Spomínaný prieskum tiež ukázal, že 23 percent vlastníkov rodinných domov rekonštrukciu neplánuje, i keď by to bolo potrebné, pretože nemajú dostatok finančných prostriedkov.

„Propagácia musí prebiehať kontinuálne a cielene. Program bez kampane nevie osloviť viacej vlastníkov, ktorí plánujú obnovu či výstavbu rodinného domu. Bez propagácie sú prostriedky vyčlenené na program zatepluj.sk nehospodárne vynaložené na svoje účely,“ povedala Chajdiaková.

Napríklad v Českej republike na obdobný program Nová zelená úsporám hneď po jeho vyhlásení v roku 2009 dali na propagáciu viac ako polovicu rozpočtu.

Vlani bolo v tomto programe schválených asi 8 500 žiadostí o dotáciu. Ak by podľa BPB bol na Slovensku rovnako úspešný a propagovaný program, tak by malo byť schválených 5 500 príspevkov ročne.

Organizácia Budovy pre budúcnosť cez svoje členské združenia zastupuje záujmy viac ako 150 firiem s celkovými tržbami 1,7 mld. eur a takmer deväťtisíc stálymi zamestnancami.

Odporúčané články

Prešovský kraj investuje státisíce eur do ciest v okrese Humenné, opraví aj školy Slováci môžu získať dotáciu na zateplenie rodinných domov, jedna podmienka výzvy už neplatí

Neprehliadnite

Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Polícia vyšetruje vraždu v Belej, muža našli v pivnici so sečnou ranou na hlave Používanie sociálnych sietí môže podľa výskumu znásobovať depresie, najmä u dievčat Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť Národniari odmietajú Merkelovej plán na záchranu migrantov, vyhlásenia kancelárky ich znepokojili Foto: Turista prežil približne 20-metrový pád vo Vysokých Tatrách Video: Malý dugong, ktorý sa stal hviezdou internetu, zomrel po prehltnutí plastov

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X