MÁJOVÝ FOLKLÓR: návšteva z Hrochote

Folklor

BRATISLAVA 10. mája 2016 (WBN/PR)

PRVO-SIEN-KA

13.05. 2016 /19:00 / DK Zrkadlový háj

14.05. 2016 / 18:00 / DK Zrkadlový háj

30 ROKOV RADOSTI

21.05.2016 / 17:00 / DK Zrkadlový háj

VEČER AUTENTICKÉHO FOLKLÓRU

27.05.2016 / 19:00 / DK Zrkadlový háj

MAJÁLES S EKONÓMOM

28.05.2016 / 19:00 / DK Zrkadlový háj

Májový folklór bude tak trochu venovaný inšpirácii pochádzajúcej zo vzťahu medzi pedagógom a žiakmi. Pri tejto príležitosti oslávime v DK Zrkadlový háj významné pracovné jubileum, jednej z najväčších odborníčok na tanečný folklór. Okrem toho si predstavíme špecifiká hrochotskej muziky a pozrieme sa bližšie na interpretáciu folklóru od mestských detí.

PRVO-SIEN-KA

DK Zrkadlový háj / 13.05. 2016 / 19:00 / 10 €

DK Zrkadlový háj / 14.05. 2016 / 18:00 / 12 €

V slávnostnom programe, pri príležitosti výročia svojho založenia, detský folklórny súbor Prvosienka (pôsobiaci ako občianske združenie v Spoločenskom dome Nivy v Bratislave za podpory rodičov a sponzorov), odprezentuje hudobnú, tanečnú aj krojovú pestrosť regiónov Slovenska. Svojimi vystúpeniami, už 35 rokov, prezentujú lásku k ľudovému tancu, piesni, hudbe a domovine aj deťom z mestského prostredia.

30 ROKOV RADOSTI

FS STUDIENKA; FS STUDNICA

DK Zrkadlový háj / 21. 05. 2016 / 18:00 / 10 € predpredaj / 12 € v deň podujatia

Sen malej tanečnice sa stal skutočnosťou – takto sa charakterizovala vo svojom beletrizovanom životopise Viera Masaryková. Z dievčatka je dnes Magistra umenia, promovaná choreografka, tanečníčka a riaditeľka Tanečného štúdia a umeleckých súborov STUDIENKA a ANDALUCIA. Pre Vieru Masarykovú predstavuje folklór „nevyčerpateľný zdroj života, z ktorého ľudia berú a vody neubúda, tak isto ako neubúda z krásy a bohatstva slovenského ľudového umenia.“ Lásku k nemu začala pestovať už počas štúdia ľudového tanca na VŠMU, kde v roku 1986 založila DFS Studienka a neskôr sa sama venovala odovzdávaniu svojich bohatých skúsenosti, keď pôsobila ako pedagogička ľudového tanca na Katedre tanečnej tvorby. Podujatie 30 rokov radosti je oslavou osobnosti a odborníčky, ktorá celý život zasvätila práci s deťmi, vštepujúc im lásku k umeniu a k našim podnetným tradíciám. Na podujatí vystúpia FS STUDIENKA a STUDNICA, ktoré približujú náš folklór ľuďom na Slovensku i v zahraničí, aby zostal živý a nezabudnuteľný.

VEČER AUTENTICKÉHO FOLKLÓRU

Predstavujeme vám obec Hrochoť

DK Zrkadlový háj / 27. 05. 2016 / 18:00 / 10 €

FS Hrochoťan; ĽH Paľáčovci; ĽH Martina Pecníka so sólistkou Annou Pecníkovou

Tradičná ľudová hudba sa v Hrochoti „od nepamäti“ spája s domácimi cigánskymi muzikantmi. Tí si osvojili spoločensko-kultúrne zvyklosti tamojších ľudí, naučili sa tamojšiu reč, zvykoslovné i umelecké prejavy a najmä ovládli interpretačnú štýlovosť miestnej tradičnej ľudovej hudby. Hrochotská ľudová cigánska hudba patrila donedávna medzi najrázovitejšie a štýlovo najčistejšie na Slovensku. Ohúrila aj najznámejšieho znalca slovenskej ľudovej piesne, Karola Plicku, ktorý si hrochotských muzikantov vybral na nahrávanie hrochotských piesní v pražskom štúdiu. V petržalskom Zrkadlovom háji vystúpi Paľáčová skupina – pozostatok slávneho rodu hudobníkov – s ich typickou muzikou s bohatými variačnými ozdobami a ciframi. Slovenský etnomuzikológ Oskar Elschek definoval ich hru ako prejav vyhrotenej hudobnej individualizácie – pre podpoliansky inštrumentálny prejav tak charakteristický.

FS Hrochoťan

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom