Majster nestačil na Piešťany, Nitra zničila Martin

Nitra – Martin
Matej Hamrák (vľavo) a Dušan Milo (vpravo) z HK Nitra počas 5 . kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HK Nitra - MHC Mountfield Martin. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 27. september (WEBNOVINY) – Výsledky hokejovej extraligy 5. kola.

Hokej – Tipsport extraliga 2013/2014 – 5. kolo:

HK 36 Skalica – MsHK DOXXbet Žilina 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

Góly: 7. R. Školiak (Ketner, Lažo), 39. Kutálek (Šátek, M. Srnec), 46. M. Sloboda (R. Školiak, Vyrůbalík), 57. B. Mráz (Šátek, Kutálek)

Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Štefík – Kacej, Orolín, 1389 divákov

Skalica: M. Lipovský – Vyrůbalík, L. Kozák, Ketner, Trška, M. Srnec, Barák – M. Sloboda, R. Školiak, Obdržálek – Lažo, Stieler, Preisinger – Kutálek, B. Mráz, Šátek – Dvonč, B. Jankovič, Kalináč

Žilina: Laco – Bajaník, Ostrčil, Marcel Šterbák, Rúfus, Leško, Dlouhý – F. Novák, Kalla, I. Dornič – D. Buc, Klouda, T. Varga – Drevenák, Linet, Macejka – Kropáč, Valášek, Jarab

Josef Turek (tréner Skalice): „Prvá tretina bola vyrovnaná. Vedeli sme, že Žilina hrá úplne inak ako minulý rok. Má výborné mužstvo, to sa ukázalo, my sme mali viac šťastia. Súper nepremenil trestné strieľanie, Lipovský chytal výborne. Myslím si, že rozhodol ten gól do kabíny, keď Kutálek stál výborne pred bránkou, tečoval to na 2:0. Až po tretom góle som začal veriť vo víťazstvo.“

Jan Neliba (tréner Žiliny): „Gratulujem súperovi k víťazstvu, my sme nedali gól, tým je všetko jasné. Poviem to tak, na 0:0 by sme to aj tak neuhrali. Skalica bola efektívnejšia v tom, že dala prvé dva góly z predbránkového priestoru, kde sme nepokryli hráčov. Ešte by som dodal, že sme nepremenili trestné strieľanie a po 3:0 už bolo vymaľované.“

V úvode prvej tretiny sa obe mužstvá rozbiehali pomalšie. Domácich naštartovala až presilová hra, ktorú sa podarilo zužitkovať Školiakovi, ktorý presne tečoval Ketnerovu strelu. Skaličania potom zvýšili obrátky, no nepodarilo sa im zvýšiť skóre, hoci po ďalšej veľkej šanci Školiaka k tomu neboli ďaleko – Laco však na bránkovej čiare dokázal betónom vytlačiť puk. Hostia sa pokúsili o vyrovnanie v závere prvej dvadsaťminútovky no neúspešne. Lipovský odolal nebezpečným strelám Nováka i Bajaníka.

V druhej tretine si obe mužstvá akoby uvedomili, že sa ide o druhé miesto v tabuľke. Hral sa bojový hokej a obe mužstvá si dávali pozor na chyby. V 30. min zdvihlo zo sedadiel divákov nariadené trestné strieľanie po faule Laža na Macejku – Lipovský si poradil s jeho zakončením. Domáci potom pridali na tempe, za čo im bol odmenou druhý gól z hokejky Kutálka, ktorý presne tečoval Šátkovu strelu.

V 46. min sa podarilo domácim zvýšiť náskok zásluhou Slobodu, ktorý dostal od Školiaka prihrávku za obranu a sám zoči-voči Lacovi namieril presne. Hostia sa o kontaktný gól, no Vargova strela len opečiatkovala žŕdku. Žilinčania sa začali viac tlačiť do šancí, no ani sľubné pokusy Macejku a Lineta sa neskončili gólom. Domáci trestali zásluhou Bruna Mráza, ktorý zvýšil na 4:0.

Poprad – Trenčín

HK Poprad – Dukla Trenčín 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)

Góly: 23. Matúš Paločko (S. Takáč, Kroták), 31. T. Sýkora (Jabrocký, McNamara), 35. P. Gápa (M. Nagy, L. Paukovček), 52. Kroták – 56. T. Klíma (F. Nemček, M. Kalus)

Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Novák – Rovenský, Smrek, 1034 divákov

Poprad: Sidor – Gáborčík, R. Suchý, Kasík, McNamara, Fabian, Kurali, Nitriansky – A. Lapšanský, Mlynarovič, Belluš – Drábek, Jabrocký, T. Sýkora – Matúš Paločko, S. Takáč, A. Kroták – M. Nagy, L. Paukovček, P. Gápa

Trenčín: J. Lašák – R. Lintner, Novajovský, Pozník, E. Bagin, Čerešňák, M. Nemčík, Habšuda, Ryzák – Komínek, O. Rusnák, Róbert Petrovický – L. Klíma, T. Klíma, Palák – T. Lipták, Broska, M. Kalus – Vaculin, F. Nemček, Bustin

Vladimír Turan (asistent trénera Popradu): „Po štvrtkovom zápase sme chceli víťazstvo potvrdiť aj v piatok. Výhra sa nerodila ľahko, najmä v prvej tretine to bol hokej hore-dole. O všetkom rozhodla druhá tretina, keď sme Trenčín prestrieľali a vyjadrili prevahu gólovo. V tretej tretine nám išlo o udržanie výsledku a náskoku. Zmeny v zostave sa prejavili pozitívne, hokej sa divákom páčil a ocenili to potleskom.“

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Do Popradu sme prišli s taktikou pozorne brániť stredné pásmo a vyrážať do rýchlych protiútokov, čo sa nám darilo len v prvej tretine. V druhej sme inkasovali gól a naša hra sa na záver rozsypala ako domček z kariet. Nedodržiavali sme pokyny, na ktorých sme sa dohodli. Súper nás za individuálne chyby nekompromisne trestal. V tretej tretine sme sa snažili s výsledkom niečo urobiť, boli sme veľmi neproduktívni v zakončení i v utváraní šancí.“

Ako dopredu avizovali obaja tréneri, vzájomný duel brali veľmi prestížne a nebrali nič iné ako víťazstvo. Tomu sa podriadila i hra a diváci v prvej tretine sledovali taktické šachy.

Keďže najväčšiu príležitosť Popradu spálil necelé dve minúty pred prestávkou pred Lašákom úplne osamotený T. Sýkora, úvodné dejstvo sa skončilo zmierlivo.

Na začiatku druhej tretiny hrali „kamzíci“ presilovku a gól visel na vlásku. Puk za bránkovú čiaru dostal v 23. min Paločko, keď prehodil ležiaceho Lašáka. Druhý gól v trenčianskej sieti bol na spadnutie, puk niekoľkokrát poskakoval pred prázdnou bránkou, no „vojaci“ ho vždy upratali do bezpečia. Zaslúžený druhý gól Popradu pridal v 31. min T. Sýkora, keď strelou švihom k žrdi prekonal bezmocného Lašáka. Gól do šatne mohol dať ešte Lapšanský aj T. Sýkora, ich strely zastavila žrď.

V záverečnej tretine sa z pochopiteľných príčin viac dopredu tlačila Dukla, no domáci ju k ničomu nepustili. Poprad dobre bránil a hrozil z protiútokov. Kroták vo vlastnom oslabení ešte neuspel, ale v 52. min sa už nemýlil – 4:0. Čestný úspech hostí zaznamenal v 56. min T. Klíma a pokazil Sidorovi čisté konto.

HK Nitra – MHC Mountfield Martin 7:0 (1:0, 5:0, 1:0)

Góly: 20. R. Tománek (Stümpel, Pupák), 25. P. König (Ordzovenský, Stümpel), 29. M. Kováčik (T. Chrenko, Štumpf), 31. Stümpel (R. Tománek), 32. M. Kováčik (L. Novák, Milo), 37. L. Novák (H. Ručkay, Ďurkech), 51. Hamrák (Kmeč)

Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Stano – Brath, Gajan, 2196 divákov

Nitra: Kristan – Nádašdi, Rais, Ordzovenský, P. König, Milo, Ďurkech, Kuzma – M. Kováčik, T. Chrenko, Štumpf – R. Tománek, Stümpel, Pupák – H. Ručkay, L. Novák, Martin Segľa – Bajtek, Kmeč, Hamrák

Martin: M. Dzubina (31. Šúrek) – Matejka, Tupý, A. Novotný, I. Ďatelinka, Smrek, Brcko, Pacalaj, Imrich – Markovič, Galamboš, Važan – A. Themár, Murček, J. Cíger – Zlocha ml., Fujerík, Pokrivčák – Perniš, Dírer, Jurášek

Antonín Stavjaňa (HK Nitra): „Prvá tretina bola z našej strany aktívna, ale nevedeli sme sa presadiť. V závere tretiny sme dali gól, a to nám pomohlo. V druhej časti sme dali druhý gól, upokojili sme sa a postupne sa presadili všetky formácie. Toto bol presne ten výkon, ktorý sme potrebovali do ďalších zápasov.“

Daniel Babka (MHC Mountfield Martin): „Začali sme zápas vlažne, zbytočne sme strácali puky na modrej čiare. Dovolili sme súperovi zakladať útoky. Nakoniec sme z tej biedy vyťažili trestné strieľanie a presilovku, ale gól sme nedali. V závere tretiny sme dostali gól, ktorý nás nalomil. V druhej časti sa rozhodlo o výsledku, súper nás v nej prevalcoval. Do tretej časti sme už naskočili s cieľom neinkasovať viac gólov.“

Nitra začala na domácom ľade aktívne, ale nedotiahla svoje šance do úspešného konca.

V polovici prvej tretiny sa naskytla aj hokejistom z Turca ideálna šanca na skórovanie, keď si na trestnú lavicu sadol Kováčik po faule na novú posilu hostí Smreka.

Mountfield však počas štvorminútovej presilovej hry nevymysleli nič prevratné. Naopak, domáci Chrenko bol blízko gólu, ale sám pred Dzubinom zaváhal.

Rušné momenty priniesol záver prvého dejstva. V 18. minú sa hosťujúci Markovič počas oslabenia preštrikoval nitrianskou obranou, ale v čistej šanci ho vychytal výborný Kristan.

Odpoveď domácich nenechala na seba dlho čakať. Po Štumpfovej prihrávke mal gól na hokejke Kováčik, ale v dobrej pozícii nenamieril presne.

Onedlho sa dostal do samostatného nájazdu Galamboš, ale pri zakončení ho faulovali a hlavný rozhodca Stano nariadil 44 sekúnd pred prvou sirénou trestné strieľanie. Galambošovu kľučku vystihol brankár Kristan a skóre sa nemenilo. Keď sa už zdalo, že tímy odídu na prestávku za nerozhodného stavu, nečakane udrela Nitra. Krásnu prihrávku Stümpela zužitkoval trinásť sekúnd pred koncom prvej tretiny Tománek – 1:0.

V strednej časti už Nitrania prepli na vyššie obrátky čo sa odzrkadlilo aj na výsledku. V 25. min naštartoval domáci uragán König, ktorého strela od modrej čiary zapadla za gólmana Dzubinu. O štyri minúty neskôr sa presadil aj Kováčik, keď zužitkoval nezištnú prihrávku od Chrenka. Hostia si následne zobrali oddychový čas, ale ten im veľmi nepomohol. Štvrtý gól pridal Stümpel. Následne sa v bránke hostí objavil Šúrek, ale ani on nezastavil gólostroj Nitry. Oslavy po štvrtom góle ešte neutíchli a už bolo 5:0. Do streleckej listiny sa zapísal Kováčik. Skóre prvej tretiny uzavrel v 37. min Lukáš Novák.

V záverečnej tretine sa zápas už len dohrával. Nitra kontrolovala vývoj stretnutia a pridala ešte jeden gól z hokejky Hamráka. Vo výbornej atmosfére Nitra deklasovala Martin 7:0.

HC Košice – HC‘05 Banská Bystrica 4:2 (0:1, 1:0, 3:1)

Góly: 30. Spilar (R. Jenčík), 51. Cebák (L. Nagy, P. Bartoš), 54. Spilar (Macejko), 58. Svatoš (L. Nagy, P. Bartoš) – 11. Matúš Chovan (Handlovský), 48. White (Meland)

Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: T. Orolín – Holinka, Jobbágy, 4370 divákov

Košice: Hylák – M. Novák, Šeda, Cebák, Štrbák, Deyl, Macejko, Kolba – Bicek, T. Marcinko, Sojčík – Svatoš, P. Bartoš, L. Nagy – Spilar, Pašek, R. Jenčík – Hrnka, Marek Slovák, R. Konečný

Banská Bystrica: Kalemba – Meland, Saracino, Bambúch, Styk, Rosandič, Zošiak, Martin – Kafka, White, Handlovský – R. Macík, Heizer, Kadura – Lamper, Matúš Chovan, Fajčák – Dolník, Hegyi, Žilka.

Anton Tomko (tréner Košíc): „Bol to zaujímavý zápas so šťastným koncom pre nás. Do stretnutia sme nastúpili v pohybe, utvorili sme si viacero príležitostí, ktoré zostali nepremenené, to bol hnací motor Banskej Bystrice, ktorá sa ujala vedenia. Potom sme súpera pritlačili, začali hrať agresívnejšie, ale najmä zásluhou brankára Banskej Bystrice bol stav stále na vážkach. Po jednej z ojedinelých akcii súper viedol, v závere však prišli naše góly, pekné akcie, mužstvo na konci ukázalo charakter. Na striedačke bolo cítiť, že každý jeden hráč chce ten zápas otočiť, čo sa nám aj podarilo. Za záver musím chlapcov pochváliť.“

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Myslím si, že sme videli zaujímavé stretnutie, Košice potvrdili svoju útočnú silu. V tretie tretine sme sa ujali jednogólového vedenia, ale zbytočnými chybami sme sa oň pripravili. Je to veľká škoda, ale máme mladé mužstvo, ktoré sa len učí. Tento zápas bol pre nás na začiatok sezóny poučný, boli tam z našej strany dobré aj horšie veci, musím však upozorniť na obrovskú silu Košíc najmä v útoku. Párkrát nás zatočili v našom obrannom pásme. Výsledok je zaslúžený, ale ta prehra mrzí.“

Americký brankár v banskobystrických službách Kalemba bol v akcii už v úvode, keď ho testovali Sojčík a po ňom aj Nagy. Na opačnej strane ukázal svoj reflex Hylák po Kafkovej strele. V 7. min najskôr pálil Marcinko a po ňom sa Bicek márne pokúšal doklepnúť ležiaci puk na bránkovej čiare. „Barani“ využili hneď prvú presilovku, tri sekundy pred návratom vylúčeného Štrbáka doklepol puk Matúš Chovan – 0:1. Ten istý hráč po zaváhaní košickej defenzívy bol zakrátko osamotený pred Hylákom, ale tentoraz ho neprekonal. Hosťujúci Fajčík to v 17. min skúšal na dvakrát – takisto neúspešne.

Hneď v úvode druhej časti hry sa domáci dostali do prečíslenia, ale Bartoš po Svatošovej prihrávke už nemal čas na zakončenie. Košice sa predsa len dočkali v polovici stretnutia, banskobystrická obrana nechala Spilarovi priveľa priestoru, ten sa natlačil až pred bránku a vyrovnal. V 33. min Spilar pri hre štyroch proti štyrom vysunul Jenčíka, jeho bekhendové zakončenie však skončilo v Kalembovej lapačke. V 37. min sa znova Spilar pokúšal márne o gólové repete.

Košičania boli v poslednej tretine útočne naladení, šance Spilara aj Svatoša sa však skončili na banskobystrickom gólmanovi, ale gól padol na opačnej strane, keď White

umiestnenou strelou prekonal Hyláka. Domáci však reagovali hneď troma gólmi: v 51. min vyrovnal po strele od modrej Cebák, v 54. min dostal svoj tím do vedenia Spilar a návrat do košického dresu okorenil v 58. min gólom Svatoš, ktorý spečatil na konečných 4:2.

HKM Zvolen – ŠHK 37 Piešťany 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)

Gól: 20. Juraško (Puliš, Brabenec) – 33. S. Saliji (Melichárek, R. Filip), 35. M. Bartánus (Valábik)

Vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff – Bogdaň, M. Korba, 1071divákov

Zvolen: M. Šimko – L. Pokovič, Juraško, Hraško, J. Hertl, Ťavoda, J. Mucha – Puliš, Brabenec, Podkonický – Škvaridlo, Huňady, V. Baláž – Ľ. Zuzin, M. Jurík, Síkela – Čanky, Urgas, Martin Ďaloga

Piešťany: T. Tomek – A. Drgoň, R. Filip, Bučka, Valábik, Škadra, Biro, A. Hruška, Brňák – S. Saliji, Melichárek, J. Románek – J. Ručkay, V. Nemec, M. Bartánus – Lelkeš, Holovič, Lušňák – Toman, Mišura, Haring

Ľubomír Oslizlo (tréner Zvolena): „Chceli sme bojovať, ale nepodarilo sa to. Rozhodli dva momenty za stavu 1:0, keď dal Síkela pred prázdnou do žŕdky. Ak by sme súperovi odskočili na 2:0, mohlo sa to vyvíjať inak. Druhý moment je dôležitejší: v druhej tretine sme urobili zbytočné fauly, jeden v útočnom a dva v strednom pásme. a tým pádom sme dostali súpera do hry, pretože v oslabeniach sme inkasovali dva góly. Súper to už potom ustrážil, i keď v tretej tretine sme sa snažili zo všetkých síl. Chlapcom nemôžem uprieť bojovnosť, ale nemáme šťastie pri šanciach dať viac ako tri góly, dávame jeden alebo dva – a to je veľmi málo. Snaha tam je, ale je to upracované a chýba nám trosku šťastia.“

Roman Sýkora (asistent trénera Piešťan): „Prišli sme do Zvolena bodovať, nemohli sme si dovoliť zaváhať. Od toho sa odvíjala aj prvá tretina, ktorá bola vyrovnaná, bohužiaľ, dve sekundy pred prestávkou sme inkasovali, keď sme neustáli oslabenie o dvoch hráčov. Tento nešťastný gól nás však nakopol a v druhej tretine, kde sme boli aktívnejší. Podarilo sa nám otočiť skóre, navyše sme nastrelili aj tri žŕdky. Do tretej tretiny sme išli s tým, aby sme tento stav čo najdlhšie udržali a napokon sme bojovnosťou vydreli víťazstvo. Chalanom patrí vďaka a verím, že nás to nakopne do ďalších zápasov.“

Vo Zvolene v úvodných dvoch tretinách padali góly iba z presiloviek. V prvej časti sa dlho nič nedialo, v oslabení sa zblízka nepresadili Baláž so Škvaridlom, v presilovke potom neuspel Melichárek sám pri pravej žrdi pred Šimkom. V 18. min po Muchovej strele od modrej tečoval puk rukou Huňady a prekonal hosťujúceho Tomeka, ale hlavný arbiter Lauff gól neuznal a odmietal aj poradu s videorozhodcom. Zvolenčanom to napokon vyšlo v samom závere, dve sekundy pred prvou prestávkou ťažili z početnej výhody o dvoch hráčov, keď sa presadil Juraško tvrdou strelou.

Obrazom: Piešťany zdolali Zvolen 2:1

Zvolen - Piešťany
Milan Jurík z HKm Zvolen (druhý sprava) a Tomáš Tomek z ŠHK Piešťany (druhý zľava) počas 5. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HKm Zvolen - ŠHK Piešťany. Foto: SITA/Ján Viazanička

Milan Jurík z HKm Zvolen (vpravo) a Timor Melichárek z ŠHK Piešťany (druhý zľava) počas 5. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HKm Zvolen - ŠHK Piešťany. Foto: SITA/Ján Viazanička
Marek Šimko z HKm Zvolen (vľavo) a Marek Bartánus z ŠHK Piešťany (vpravo) počas 5. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HKm Zvolen - ŠHK Piešťany. Foto: SITA/Ján Viazanička
Marek Šimko z HKm Zvolen (vľavo) počas 5. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HKm Zvolen - ŠHK Piešťany. Foto: SITA/Ján Viazanička
Radosť hráčov ŠHK Piešťany z druhého gólu počas 5. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HKm Zvolen - ŠHK Piešťany. Foto: SITA/Ján Viazanička

V strednej časti najprv Melichárek v presilovke pálil do žŕdky. V polovici duelu sa domáci Síkela dostal do úniku, gólman Tomek vykorčuľoval za pukom takmer až na modrú čiaru, bol však pri ňom skôr zvolenský útočník, ale následne pred prázdnou bránkou z ľavého kruhu taktiež mieril do žŕdky. O pár sekúnd sa na opačnej strane ocitol v šanci J. Ručkay, ten pre zmenu neprehodil puk cez ležiaceho Šimka pod hornú žŕdku. Piešťancom sa podarilo vyrovnať až v 33. min, v presilovke po peknej kombinácii prvej formácie skóroval voľný S. Saliji. V 35. min sa vedenia ujali hostia: Podkonický stratil puk v útočnom pásme pri mantineli po dôraze Valábika, zmocnil sa ho Bartánus, ktorý s ním prešiel až do útoku a z pravého kruhu švihom prekvapil Šimka – 1:2. Zvolenský brankár potom čelil trestnému strieľaniu po faule Hertla na Bartánusa. Strelec druhého gólu „havranov“ síce prekonal gólmana HKM, ale toho opäť zachránila pravá žŕdka.

V tretej tretine sa domáci snažili vyrovnať, mali navrch, proti výbornému Tomekovi to skúšali Huňady, Podkonický, Brabenec, Puliš, ale „bryndziari“ predvádzali žalostnú koncovku. Piešťanci si víťazstvo na ľade majstra nenechali vziať, keďže v posledných sekundách sa v hre bez brankára nepresadili zblízka ani Ľ. Zuzin a Škvaridlo.