Majster sveta Tóth má šancu získať titul Atlét roka v Európe

Slovensko má prvého atletického majstra sveta v histórii
Majster sveta v chôdzi na 50 km Matej Tóth. Foto: SITA/AP

LAUSANNE 16. septembra (WebNoviny.sk) – Majster sveta v chôdzi na 50 km z nedávneho šampionátu v Pekingu Matej Tóth sa ocitol medzi nominovanými na ocenenie Atlét roka v Európe. Informovalo o tom vedenie Európskej atletiky (EA) na svojej internetovej stránke v sekcii noviniek.

Okrem historicky prvého slovenského atletického majstra sveta v ére samostatnosti Mateja Tótha sa v desaťčlennej nominácii v mužskej kategórii ocitli strednotratiar z Bosny a Hercegoviny Amel Tuka, skvelý britský vytrvalec Mo Farah, britský diaľkar Greg Rutherford, francúzsky šprintér Jimmy Vicaut, španielsky chodec Miguel Angel López, poľský kladivár Pawel Fajdek, ďalší Poliak, diskár Piotr Malachowski, francúzsky žrdkár Renaud Lavillenie a ruský šprintér nad prekážkami Sergej Šubenkov. Nominovanú desiatku vybrali atletickí experti na základe výsledkov v roku 2015, najmä s prihliadnutím na vrchol sezóny – MS v Pekingu. Podľa pravidiel EA medzi kandidátmi nesmie figurovať atlét, ktorý si v minulosti odpykával trest za doping.

Obrazom: Tóth získal na šampionáte v Pekingu zlatú medailu

Víťaz vzíde z hlasovania fanúšikov, zástupcov médií aj členov vedenia Európskej atletiky prostredníctvom sociálnych sietí facebook a twitter, na ktorých má konto EA. Hlasovať sa dá do polnoci 28. septembra SELČ.

Víťaz vzíde z hlasovania fanúšikov, zástupcov médií aj členov vedenia Európskej atletiky prostredníctvom sociálnych sietí facebook a twitter, na ktorých má konto EA. Hlasovať sa dá do polnoci 28. septembra SELČ.

Laureáti mužskej, ženskej a zároveň kategórie vychádzajúcich hviezd budú známi v sobotu 17. októbra na televíznom galavečere v Lausanne. Víťazi si prevezmú ocenenie Golden Track. Vlani sa z celkového víťazstva tešili francúzsky žrdkár Renaud Lavilennie a holandská šprntérka Dafne Schippersová. Vychádzajúcimi hviezdami sa stali britský šprintér Adam Gemili a ruská výškarka Maria Kučinová.

Športovci nominovaní na Atléta roka 2015 v Európe:
MUŽI

Mo Farah (V. Brit.) – disciplíny 5000 a 10 000 m

Amel Tuka (Bos. a Herceg.) – 800 m

Greg Rutherford (V. Brit.) – diaľka

Jimmy Vicaut (Fr.) – 100 m

Miguel Ángel López (Šp.) – chôdza na 20 km

Pawel Fajdek (Poľ.) – kladivo

Piotr Malachowski (Poľ.) – disk

Renaud Lavillenie (Fr.) – žrď

Sergej Šubenkov (Rus.) – 110 m prek.

Matej Tóth (SR) – chôdza na 50 km

ŽENY

Anita Wlodarczyková (Poľ.) – kladivo

Christina Schwanitzová (Nem.) – guľa

Dafne Schippersová (Hol.) – 100 a 200 m

Jessica Ennisová-Hillová (V. Brit.) – sedemboj

Katharina Molitorová (Nem.) – oštep

Maria Kučinová (Rus.) – výška

Maryna Arzamasovová (Biel.) – 800 m

Sandra Perkovičová (Chor.) – disk

Sifan Hassanová (Hol.) – 1500 m

Zuzana Hejnová (ČR) – 400 m prek.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anita WlodarczykováMatej TóthMo FarahRenaud Lavillenie