Majster začal sezónu prehrou s Liptákmi, maďarské tímy dostali v Tipsport lige výprask

Banská Bystrica - Liptovský Mikuláš
Sprava: Gilbert Gabor z HC´05 iClinic Banská Bystrica a Matej Bača z MHk 32 Liptovský Mikuláš počas zápasu 1. kola Tipsport ligy 2018/2019 medzi HC ‘05 iClinic Banská Bystrica a MHk 32 Liptovský Mikuláš. Banská Bystrica, 14. september 2018. Foto: SITA/Jakub Julény

KOŠICE 14. septembra (WebNoviny.sk) – Hokejisti HC Košice vstúpili do sezóny 2018/2019 slovenskej najvyššej súťaže Tipsport Ligy víťazstvom nad HKM Zvolen 5:2 vo štvrtkovom úvodnom stretnutí.

Košičania už šiesty rok po sebe triumfovali v dueli 1. kola. „Oceliari“ začali stretnutie vo vysokom tempe a nátlakovou hrou si vypracovali viacero šancí. Jednu z nich premenil v 13. min Jakub Suja, ktorý poslal domácich do vedenia. Po prestávke sa vyrovnalo dianie na ľade a aj skóre. Presne v polovici riadneho hracieho času strelil gól na 1:1 v presilovke Michal Chovan.

Domácich znovu poslal do vedenia rovnako v početnej výhode Marcel Haščák a pred druhou sirénou naňho ešte nadviazal kapitán Ladislav Nagy. V úvode tretieho dejstva hostia znížili na rozdiel jediného presného zásahu. Rastislav Špirko prekonal Vladislava Habala v hre piatich proti štyrom, ale hokejisti z druhého najväčšieho mesta na Slovensku zareagovali opäť úspešnou presilovkou, keď im vrátil v 50. min dvojgólové vedenie fínsky bek Jere Pulli. Zvolenskí hokejisti v závere vrhli všetky sily do ofenzívy a skúsili aj hru bez brankára, no už nezmenili nepriaznivé skóre. Trojbodový triumf Košíc spečatil strelou do odkrytej siete Nagy.

Liptovský Mikuláš rozhodol v predĺžení

Hokejisti Liptovského Mikuláša získali vo svojom druhom vystúpení v Tipsport lige 2018/2019 skalp hráčov úradujúceho majstra z Banskej Bystrice, ktorých zdolali 5:4 po samostatných nájazdoch. Domácich poslal do vedenia už v 3. minúte Tomáš Zigo, ktorý potrestal vylúčenie Mária Kuraliho. Liptáci odpovedali už o dve minúty, keď sa rovnako v presilovej hre presadil Róbert Huna.

V 34. minúte sa dostali do vedenia opäť „barani“, po prihrávke Karla Slobodu skóroval Brenden Miller. V štvrtej minúte poslednej časti hostia znovu vyrovnali gólom Jakuba Nemca, zverenci Dana Cemana odpovedali v 50. a 51. minúte gólmi Jána Sýkoru a Benjamina Marshalla. Obaja skórovali v presilových hrách. Kontaktný gól strelil v 57. minúte takisto v početnej prevahe Michal Uhrík a už o 2 minúty neskôr vyrovnal Richard Huna. V predĺžení gól nepadol, v samostatných nájazdoch rozhodol o triumfe Liptovského Mikuláša Uhrík.

Banská Bystrica bude mať šancu na reparát v nedeľu 16. septembra pred vlastnými divákmi v repríze ostatného finále proti Dukle Trenčín. Liptovský Mikuláš na najbližší zápas vycestuje v utorok 18. septembra, keď nastúpi rovnako proti hokejistom spod hradu Matúša Čáka.

Detva po dráme zdolala Žilinu

Hokejisti Detvy zvíťazili aj vo svojom druhom zápase, v Žiline triumfovali nad domácimi hráčmi 5:4. Do vedenia sa najprv dostali Žilinčania, už v 3. minúte presadil Petr Beránek. Hostia otočili stav stretnutia na začiatku druhej tretiny gólmi Juraja Milého a Michaila Kukleva, z vedenia sa však tešili len 8 sekúnd, expresne vyrovnal Rudolf Huna.

V 30. minúte vrátil hosťom náskok v presilovke opäť Kuklev, do druhej sirény odpovedal takisto druhým gólom v zápase Beránek. V poslednom dejstve sa hostia dostali do dvojgólového vedenia po zakončeniach Radovana Puliša a Jozefa Tibenského. Za hostí v 57. minúte výsledok už len skorigoval a stanovil finálny rezultát Emil Bagin. Hráči Detvy najbližšie v nedeľu 16. septembra privítajú HC Košice, Žilinčania sa v rovnaký deň predstavia v maďarskom Miškovci.

Vicemajster zdolal Poprad

Hokejisti Dukly Trenčín triumfovali nad hráčmi HK Poprad 4:2. Aktuálni slovenskí vicemajstri sa ujali vedenia už po 30 sekundách, skóre otvoril Mário Bližňák.

V 11. min zvýšil na rozdiel dvoch gólov veterán Milan Bartovič. V 29. sekunde druhej tretiny využil presilovú hru Marek Zagrapan z HK Poprad, už o 3 minúty opäť poistil vedenie Trenčanov Tomáš Bokroš. V úvode tretieho dejstva Popradčania znovu využili početnú výhodu, tentokrát skóroval Samuel Mlynarovič. Konečný výsledok stanovil 3 sekundy pred záverečnou sirénou do prázdnej bránky domáci útočník Michal Hlinka.

Nepríjemná premiéra nováčika

Hokejisti HK Nitra prichystali nepríjemnú premiéru v najvyššej slovenskej súťaži hráčom maďarského tímu DVTK Jegesmedvék Miškovec, domáci triumfovali jednoznačne 6:1.

Nitra viedla už od 1. minúty gólom Róberta Lantošiho. O polhodinu neskôr vedenie domácich zvýšil Kenney Morrison. V tretej tretine Nitrania pridali ďalšie dva góly, presne mierili Judd Blackwater a Marek Slovák. Prvý gól DVTK v Tipsport lige strelil v 52. min Rasmus Kulmala a znížil na 1:4. Konečné slovo mali znovu domáci hráči. V 55. minúte sa presadil v presilovke opäť Slovák a 5 sekúnd pred poslednou sirénou uzavrel skóre Lantoši.

Vysoké víťazstvo Nových Zámkov v Budapešti

Hokejisti Nových Zámkov zvíťazili aj vo svojom druhom zápase, v Budapešti triumfovali nad tamojším MAC vysoko 7:1. Hostí poslal do vedenia v 10. minúte Juraj Jurík, a hoci už o minútu neskôr vyrovnal Chris Langkow, ďalej zápas jasne ovládli hostia. Novým Zámkom vrátil vedenie ešte pred prvou sirénou v presilovej hre Branislav Fábry.

Hostia sa dvakrát presadili aj v prostrednej časti hry, na gól Tomáša Pospíšila v 35. minúte nadviazal o 4 minúty neskôr v presilovke Andreas Štrauch. Gólostroj Nových Zámkov pokračoval aj v treťom dejstva, v 41. minúte sa opäť presadil Pospíšil neskôr skórovali aj opäť Štrauch a kapitán hostí Adam Zbořil.

Tipsport liga 2018/2019

• 1. kolo

HC Košice – HKM Zvolen 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)
Góly: 13. Suja (Spilar), 33. Haščák (Pulli, L. Nagy), 38. L. Nagy (Spilar, Suja), 50. Pulli (Šoltés, Suja), 59. L. Nagy (Dudáš, Habal) – 30. Michal Chovan (Špirko, Obrdžálek), 41. Špirko (Vandane, Michal Roman)
Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: T. Orolin, Snášel – Gajan, Bogdaň, 3960 divákov

Košice: Habal – Dudáš, Lenďák, Koch, Pretnar, Pulli, McDowell, Michalčin – Kafka, Brophey, Netík – L. Nagy, Suja, Spilar – Šoltés, Galamboš, Haščák – Š. Petráš, Klíma, Hričina
Zvolen: Skapski – Pöyhönen, Drgoň, Michal Roman, Vandane, Ulrych, V. Zeleňák, Hraško, Holovič – Michal Chovan, Kytnár, Obrdžálek – Handlovský, Špirko, Vandas – Zuzin, Lušňák, Demkov – Šišovský, S. Petráš, Andrisík

HC ’05 iClinic Banská Bystrica – MHk 32 Liptovský Mikuláš 4:5 po samostatných nájazdoch (1:1, 1:0, 2:3 – 0:0, 0:1)
Góly: 3. Zigo (Faille, Higgs), 34. B. Miller (Karol Sloboda, J. Sýkora), 50. J. Sýkora (T. Surový, Karol Sloboda), 51. Marshall (Asselin, Higgs) – 5. Róbert Huna, 44. J. Nemec (Lichanec, P. Horváth), 43. Uhrík (J. Sukeľ, R. Suchý), 59. Richard Huna (Kriška, J. Sukeľ), rozhodujúci sam. nájazd Uhrík
Vylúčení: 8:7 na 2 min, presilovky: 3:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner, Kalina – Smrek, Jobbágy, 2356 divákov

Banská Bystrica: Williams – Marshall, V. Mihálik, Kubka, B. Miller, Karol Sloboda, I. Ďaťelinka, M. Giľák, Biro – Asselin, Faille, Tamáši – A. Šťastný, Higgs, Zigo – J. Sýkora, T. Surový, Róbert Varga – Belluš, Češík, Gabor
Liptovský Mikuláš: Kislicyn – Nádašdi, Mezovský, R. Suchý, Kurali, P. Horváth, J. Nemec, Korím, M. Bača – Kriška, Róbert Huna, Richard Huna – J. Sukeľ, Piatka, Heikkilä – Števuliak, A. Lištiak, Lichanec – Vybiral, Uhrík, L. Žiak

MsHK Doxxbet Žilina – HC 07 Orin Detva 4:5 (1:0, 2:3, 1:2)
Góly: 3. Beránek (J. Ručkay), 26. Rudolf Huna (R. Jenčík, Surovka), 37. Beránek (J. Ručkay, Barta), 57. Bagin (R. Jenčík, Rudolf Huna) – 23. J. Milý (J. Tibenský), 26. Kuklev (R. Gašpar, Ščurko), 30. Kuklev (Martin Chovan, Ščurko), 46. Puliš (R. Gašpar), 56. J. Tibenský (F. Fekiač, J. Milý)
Vylúčení: 6:10 na 2 min, navyše: Kuklev (Detva) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc st., Stano – J. Tvrdoň, M. Orolin, 475 divákov

Žilina: M. Mikoláš – Bagin, Kučný, Pastor, Žilin, L. Matejka, I. Jankovič, Piegl, Mendrej – R. Jenčík, Surovka, Rudolf Huna – J. Balej, Húževka, Hvila – Beránek, J. Ručkay, Barta – Síkela, F. Ondruš, Fedosejev
Detva: R. Petrík – Martin Chovan, Kuklev, F. Fekiač, Sládok, M. Šimon, Matúš Chovan, D. Jendroľ, Gachulinec – Puliš, R. Gašpar, Ščurko – J. Žilka, Magogin, Martin Ďaloga – J. Milý, V. Fekiač, J. Tibenský – M. Surový, P. Valent, Ľupták

HK Dukla Trenčín – HK Poprad 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)
Góly: 1. Bližňák (Starosta), 11. Bartovič (Sádecký), 24. T. Bokroš (Radivojevič, Bližňák), 60. Michal Hlinka (J. Švec) – 21. Zagrapan (L. Kozák, Svitana), 45. S. Mlynarovič (Svitana, Erving)
Vylúčení: 6:2 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Štefik – Výleta, Kacej, 4186 divákov

Trenčín: Michal Valent – Starosta, Rýgl, Frühauf, J. Cebák, Holenda, L. Bohunický, T. Bokroš, R. Jakubec – Michal Hlinka, Bližňák, Radivojevič – M. Hecl, Sádecký, Bartovič – O. Mikula, J. Pardavý ml., Tibor Varga – Špankovič, J. Švec, D. Hudec
Poprad: Gračnar – L. Kozák, D. Brejčák, Petran, S. Karlsson, Fabian, J. Ťavoda, Erving, Salija – P. Koyš, S. Mlynarovič, Svitana – Abdul, Zagrapan, D. Bondra – R. Václav, L. Paukovček, Bjalončík – S. Takáč, R. Heizer, Matúš Paločko

HK Nitra – DVTK Jegesmedvék Miškovec (Maď.) 6:1 (1:0, 1:0, 4:1)
Góly: 1. Lantoši (Mychan), 31. Morrison (Lantoši, Rais), 43. Blackwater (Marek Slovák, S. Buček), 48. Marek Slovák (B. Rapáč), 55. Marek Slovák (Mezei), 60. Lantoši (D. Richard) – 52. Kulmala (J. Vas, Szirányi)
Vylúčení: 6:5 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Goga, Jonák – M. Kollár, Rojík, 2758 divákov

Nitra: Šimboch – McCormack, Mezei, Morrison, Rais, Rácz, M. Versteeg, J. Gašparovič, Pupák – S. Buček, Marek Slovák, Blackwater – Lantoši, D. Richard, Mychan – B. Rapáč, Bortňák, Scheidl – Pätoprstý, Čaládi, Hrušík
Miškovec: Adorján – D. Kiss, Crawford, T. Slovák, Szirányi, J. Milam, Rusk, Vojtkó, Láda – Magosi, Galanisz, Miskolczi – Somogyi, Kulmala, Pance – Loiseau, J. Vas, Harrison – P. Vincze, Hajós, Ritó

MAC Budapešť (Maď.) – MHC Mikron Nové Zámky 1:7 (1:2, 0:2, 0:3)
Góly: 11. Langkow (Macaulay) – 10. J. Jurík (Zbořil), 13. B. Fábry (H. Ručkay, M. Novák), 35. T. Pospíšil (Štrauch, Videlka), 39. Štrauch (Hruška, Zaťko), 41. T. Pospíšil (Zbořil, Zaťko), 53. Štrauch (T. Pospíšil), 54. Zbořil (H. Ručkay)
Vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Novák, Adamec – Šefčík, Gegáň, 750 divákov

Budapešť: Rajna – Macaulay, Pozsgai, J. R. Dudás, Burt, Garát, Vokla, Fejes – Dansereau, Langkow, T. Klempa – Terbócs, K. Nagy, Odnoga – Bodó, J. Brown, B. Orbán – Szigeti, Kreisz, Szabad
Nové Zámky: Košarišťan – Andersons, Kudla, Hain, Zaťko, Ordzovenský, M. Novák, König, A. Hatala – T. Pospíšil, Hruška, Štrauch – H. Ručkay, Zbořil, J. Jurík – Nejezchleb, B. Fábry, Rogoň – Bajtek, Videlka, Ondrušek

Viac k osobe Karol SlobodaLadislav NagyMarcel HaščákMarek ZagrapanMário BližňákMichal ChovanMichal HlinkaMilan BartovičRastislav ŠpirkoRichard HunaRóbert HunaRudolf Huna