Majstrovstvá sveta druhýkrát v Ázii, v roku 2022 v Katare

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

ZÜRICH 2. decembra (WEBNOVINY) – Majstrovstvá sveta vo futbale v roku 2022 sa uskutočnia v Katare. Vo štvrtok 2. decembra o tom rozhodol v tajnom hlasovaní 22-členný výkonný výbor Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) vo svojom sídle vo švajčiarskom Zürichu. Kandidatúra Kataru uspela v konkurencii Austrálie, Japonska, Kórejskej republiky a Spojených štátov amerických.

Katarská kandidatúra potvrdila úlohu mierneho favorita, keď pred určením dejiska britská stávková spoločnosť Hills vypísala na jej úspech najnižší kurz spomedzi všetkých uchádzačov – 1,61. Keďže FIFA dodržuje pri voľbách dejísk majstrovstiev sveta princíp rotácie kontinentov, o šampionát v roku 2022 sa uchádzali len krajiny z Ázie, Severnej Ameriky a Austrálie. Ešte pred voľbami sa svoje kandidatúry rozhodli stiahnuť Mexiko a Indonézia.

Futbalové majstrovstvá sveta sa v Katare uskutočnia po prvý raz v histórii. Pre ázijský kontinent to bude druhý svetový šampionát, keď v roku 2002 usporiadali majstrovstvá sveta Japonsko spolu s Kórejskou republikou. Katar, ktorý v kandidatúre podporoval aj bývalý vynikajúci francúzsky reprezentant Zinedine Zidane, však už má skúsenosti s veľkými futbalovými podujatiami. Na jeho území sa konali MS hráčov do 20 rokov i ázijský šampionát. „Ďakujem za šancu, ktorú nám ponúkli predstavitelia Medzinárodnej futbalovej federácie. Verím, že futbal v našej krajine expanduje ešte viac ako v ostatných rokoch. Celý náš región je hrdý na to, že sa nám podarilo uspieť v tejto neľahkej úlohe,“ uviedol jeden z členov katarskej kandidatúry šejk Mohammed bin Hamad al-Thání.

Víťazná krajina vzišla z ostro sledovaného volebného procesu z tzv. úplného hlasovania zredukovaného 22-členného výkonného výboru FIFA. Exekutíva mala pôvodne 24 členov, ale pre korupčný škandál majú pozastavenú činnosť Reynald Temarii a Amos Adamu. Samotným voľbám predchádzali záverečné polhodinové prezentácie jednotlivých uchádzačov. Už v stredu dostali priestor postupne Austrália, Kórejská republika, Katar, USA a Japonsko. V Zürichu bolo na slávnostnej ceremónii aj niekoľko osobností z nefutbalového prostredia, aby zvýšili šance svojej krajiny na úspech. Američania vyslali bývalého prezidenta USA Billa Clintona a charizmatického hollywoodskeho herca Morgana Freemana. Austráliu podporovala supermodelka Elle Macphersonová. Spokojnosť s voľbou Kataru vyslovil aj prezident FIFA Sepp Blatter. „Gratulujem Kataru k jeho veľkému úspechu a želám tejto krajine veľa šťastia. Veľkú úctu si však zaslúžia aj kandidatúry, ktoré neuspeli. Členovia výkonného výboru FIFA určite nemali jednoduchú úlohu, myslím si však, že sa rozhodli správne. Arabský svet čakal na to, aby mohol usporiadať majstrovstvá sveta a určite je s naším rozhodnutím spokojný,“ nechal sa počuť Blatter.

Usporiadatelia v poradí XXII. majstrovstiev sveta sľúbili v rámci svojej prezentácie, že na ich pôde sa uskutoční najlepší svetový šampionát v histórii a fanúšikovia si budú môcť vychutnať stretnutia v absolútnom komforte. Katarská kandidatúra s mottom: „Čakajte niečo úžasné“ dokázala triumfovať aj napriek tomu, že v jej neprospech hovorili rekordne vysoké teploty, ktoré sa v tejto oblasti vyskytujú v letnom období a dosahujú aj 50 stupňov Celzia. Zástupcovia Kataru však prisľúbili, že na všetkých štadiónoch, tréningových plochách aj vo fanúšikovských zónach bude teplota znížená na 27 stupňov. Naopak, v prospech Kataru hrala vynikajúca infraštruktúra. „Katar je krajina, ktorá má obrovskú šancu zviditeľniť Stredný a Blízky východ na futbalovej mape sveta,“ takto zareagoval na úspech katarskej kandidatúry pre televíziu All-Jazeera šejk Saud bin Abdulrahman al-Thání, ktorý je prezidentom národného olympijského výboru.

Katar uvažuje, že svetový šampionát sa uskutoční na 12 štadiónoch v siedmich mestách, plánuje vybudovať ultramoderný 86-tisícový Lusail, ktorý by mal byť dokončený v roku 2019 a celý bude obkolesený vodou. Niektoré zo štadiónov po skončení MS 2022 demontujú a premiestnia do chudobnejších krajín, čo za kľúčový faktor úspechu označil aj člen Austrálskej futbalovej federácie Jack Reilly: „Neskutočne tvrdo sme pracovali na tom, aby sme uspeli. Cítim veľké sklamanie z toho, že sme nezvíťazili, moje srdce je zlomené. Zástupcovia Kataru do svojho projektu neustále vkladali obrovské finančné prostriedky a oplatilo sa im to. Katar vyťažil z toho, že avizuje výstavbu nových štadiónov a ich následný presun do chudobnejších krajín. My sme urobili všetko, čo bolo v našich silách, ale, žiaľ, nestačilo to.“

Dauhá oslavuje MS 2022 pre Katar

Dauhá sa vo štvrtok stala dejiskom bujarých osláv, výkonný výbor Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) totiž rozhodol, že Katar sa v roku 2022 stane historicky prvou moslimskou krajinou, ktorá usporiada majstrovstvá sveta. „Plačeme slzy šťastia. Znamená to pre nás veľmi veľa, ide o splnený sen,“ povedal novinárom Khalifa Khalaf, ktorý dodal: „Presvedčíme svet, že aj malé krajiny dokážu poskytnúť skvelé zážitky.“ Ismail Taymour doplnil svojho krajana: „Je ťažké nájsť správne slová, sme nesmierne šťastní, je to neopísateľný pocit. Je to šanca na celosvetové zviditeľnenie sa.“

Katar zvíťazil v náročnej konkurencii Austrálie, Japonska, Kórejskej republiky a USA. FIFA zrejme presvedčil prísľub výstavby deviatich nových futbalových stánkov a rekonštrukcie troch už existujúcich, celkové finančné náklady prezentovaného projektu sa odhadujú na 3 miliardy amerických dolárov. „Som ohromený, je to jednoducho fantastické. Všetci sme dúfali v historické a prezieravé rozhodnutie FIFA, ale vôbec to nebolo jednoduché,“ povedal Brit Gavin Brown, ktorého domovom je už 18 mesiacov Dauhá. Úspech katarskej delegácie nezostal v blízkovýchodnom regióne bez povšimnutia, tréner dubajského klubu FC Safa Mejo José povedal: „Je to skvelá správa pre futbal v celej oblasti. Budeme na očiach celého sveta, táto udalosť úplne zmení vnímanie arabského futbalu.“

„Katar? To je šok a pokus o vtip,“ tvrdia Američania

Zatiaľ čo v Katare zavládlo po oznámení finálneho verdiktu v otázke organizátora svetového šampionátu vo futbale v roku 2022 bezhraničné nadšenie, v Spojených štátoch amerických zasiahla fanúšikov všeobecná skepsa. Najväčšia svetová ekonomická aj politická veľmoc si na usporiadanie druhého bude musieť ešte počkať. Premiérovo sa majstrovstvá sveta uskutočnili na severoamerickom kontinente v roku 1994.

„Šok! Americký futbal sa týmto rozhodnutím FIFA posunul o 20 rokov naspäť. A Katar? Radšej žiadny komentár,“ objavilo sa v reakcii na twitterovej verzii magazínu US Soccer. „Je čas prestať robiť si žarty a začať brať veci vážne. Bude to však čoraz ťažšie, aby sme sa v budúcnosti zaoberali serióznou kandidatúrou. Nabudúce nech prídu k nám a podplatia nás,“ ventiloval svoj hnev jeden z frustrovaných amerických fanúšikov. Američania prehrali súboj s Katarom až vo 4. kole tajnej voľby členov výkonného výboru FIFA o šesť hlasov. „Môžeme sa utešovať tým, že šampionát sa uskutoční v USA, ak Katar napokon zlyhá,“ podotkol bývalý americký reprezentant Alexi Lalas. V roku 2003 sa majstrovstvá sveta žien mali uskutočniť v Číne, ale pre epidémiu SARS sa napokon šampionát uskutočnil v USA. Americká futbalová federácia sa v stanovisku prezidenta Sunila Gulatiho vyjadrila takto: „Napriek nášmu enormnému úsiliu sa nám nedostalo cti usporiadať svetový šampionát. Nechcem chodiť okolo horúcej kaše – som sklamaný. V danej chvíli je veľmi ťažké akceptovať toto rozhodnutie FIFA.“

MS 2022 pre Katar, Austrália sa zobudila do smútku

Približne stovka austrálskych fanúšikov v skorých piatkových ranných hodinách pred budovou opery v Sydney na veľkoplošnej obrazovke so sklamaním sledovala vyhlásenie výsledkov voľby dejiska majstrovstiev sveta 2022. Právo usporiadať šampionát napokon aj na úkor Austrálie získal Katar. Premiérka „krajiny protinožcov“ Julia Gillardová vyhlásila, že celý národ je sklamaný.

„Futbal je pre mňa odteraz mŕtvy. Kto sa už len pôjde pozrieť na majstrovstvá sveta do Kataru? Je to zlý vtip,“ uviedol 26-ročný Jeremy Tom. „Nemôžem tomu uveriť, predložili sme kvalitnú ponuku,“ povedala Angela Sourisová potláčajúc slzy. „Pripravili sme najlepší možný projekt, na ktorý by mal byť každý Austrálčan patrične hrdý. Napriek sklamaniu sme oddaným a aktívnym priaznivcom futbalových majstrovstiev sveta,“ nechala sa počuť ministerská predsedníčka Gillardová. Člen vedenia Austrálskej futbalovej federácie Jack Reilly si neodpustil trpkú poznámku: „Katarská delegácia dlhodobo strkala peniaze na všetky strany.“

Japoncov mrzí neúspech MS 2022, no nevzdávajú sa

Japonská futbalová federácia je sklamaná z neúspechu jej kandidatúry na usporiadanie majstrovstiev sveta 2022, sna stať sa hostiteľskou krajinou jedného z najväčších športových sviatkov sa však nevzdáva. Viceprezident najvyššieho futbalového orgánu v krajine „vychádzajúceho slnka“ Kuniya Daini vyhlásil: „Bola to veľmi ťažká a vyrovnaná súťaž, prehra nás mrzí. Stanovili sme si však za cieľ získať právo usporiadať futbalové majstrovstvá sveta najneskôr v roku 2050, takže sa nevzdávame.“ V roku 2002 bolo Japonsko spolu s Kórejskou republikou dejiskom XVII. MS. „Víťazstvo Kataru ma prekvapilo. Vôbec netuším, ktorý faktor napokon rozhodol. Možno vôľa premiérovo prisúdiť šampionát krajine z Blízkeho východu. Musíme rozšíriť naše aktivity a vplyv,“ uzavrel Daini.

V Katare prvý šampionát v arabskom a moslimskom svete

Katar získal úspešnou kandidatúrou na majstrovstvá sveta vo futbale v roku 2022 hneď niekoľko historických privilégií. Maličký emirát s iba 1,7 mil. obyvateľov, ale s enormným ropným bohatstvom, sa stal vôbec prvou arabskou, blízkovýchodnou a zároveň moslimskou krajinou, ktorá dostala právo zorganizovať najväčšie futbalové divadlo na svete. Katarská kandidatúra založená na sľuboch o veľkoleposti na arabský spôsob, čiže modernej infraštruktúre, minimálnom znečistení životného prostredia či presne regulovanej teplote na štadiónoch na 27°C, oslovila výrazným spôsobom členov výkonného výboru FIFA. Tí jej dali prednosť pred ponukami USA, Austrálie, Japonska a Kórejskej republiky.

„Ponúkame historickú šancu na rozšírenie futbalu vo svete. Všetky sľuby splníme a dáme do organizácie šampionátu ešte aj niečo navyše,“ uviedol v prvej reakcii jeden z členov katarskej kandidatúry šejk Mohammed bin Hamad al-Thání. „Katar je krajina, ktorá má obrovskú šancu zviditeľniť Stredný a Blízky východ na futbalovej mape sveta,“ takto zareagoval na úspech katarskej kandidatúry pre televíziu All-Jazeera šejk Saud bin Abdulrahman al-Thání, ktorý je prezidentom národného olympijského výboru.

Výrazným argumentom Kataru v boji o usporiadanie MS 2022 bolo vyhovujúce časové pásmo. Katarčania prezentovali ako svoju obrovskú výhodu, že prakticky v rovnakom čase môžu prenosmi zo šampionátu osloviť približne 3,2 mld. televíznych divákov v Európe, Afrike aj Ázii.

„Komerčné možnosti usporiadania šampionátu v našom regióne sú obrovské. Sľubujeme, že naše začlenenie sa do globálnej svetovej futbalovej rodiny bude mať veľký úspech,“ komentoval výkonný riaditeľ kandidatúry Hassan Al-Thawádí. Zároveň prisľúbil enormnú zaangažovanosť vlády ako aj súkromného sektora na vybudovaní a zdokonalení potrebnej infraštruktúry, dopravy a telekomunikácií v prospech MS 2022. „Málokto si zaslúži usporiadanie šampionátu tak ako Arabi. Táto časť sveta obsahuje 22 krajín a doteraz nemala ani raz možnosť organizovať tento vrcholný futbalový turnaj,“ nechal sa počuť prezident FIFA Sepp Blatter.

Zidana potešil úspech Kataru pri voľbe MS 2022

Bývalú hviezdu francúzskej futbalovej reprezentácie a Realu Madrid Zinedina Zidana nepotešil neúspech Španielska a Portugalska v úsilí získať futbalové majstrovstvá sveta 2018, ale na druhej strane ho príjemne potešil úspech Kataru v súboji o šampionát 2022. Francúz s alžírskymi koreňmi vystupoval ako vyslanec katarskej kandidatúry. Podľa jeho slov je úspech štátu z Golfského zálivu znakom, že arabský svet je veľmi sa rozvíjajúci. „Nepridelenie šampionátu Španielsku a Portugalsku ma však veľmi sklamalo,“ priznal Zidane. V boji o usporiadanie MS 2018 uspelo Rusko.

Islamskí extrémisti prijali katarský úspech po svojom

Svojským spôsobom prijali pridelenie práva zorganizovať futbalové majstrovstvá sveta v roku 2022 Kataru islamskí extrémisti. Americká spravodajská sieť SITE pri monitorovaní internetu zachytila vyhlásenie užívateľa, ktorý pod menom Hafíd al-Husejn na fóre Šumuch al-Islam predpovedal, že teroristická organizácia al-Kájda do začiatku šampionátu vytvorí v oblasti Perzského zálivu „Islamský štát“. „Vy hlupáci, uvedomte si, že al-Kájda je na prahu ustanovenia šaríje (islamského práva – pozn.) všemocného Aláha. Kto vie, Alah môže al-Kájde dodať toľko sily, že o dva roky, najneskôr však o päť rokov prevezme úplnú kontrolu. V roku 2022 tu nebude žiaden štát s menom Katar, žiadna provincia Kuvajt, žiadna Saudská Arábia. Namiesto nich vznikne emirát pomenovaný Islamský štát,“ uviedol prívrženec al-Kájdy.

Ohlasy médií na pridelenie MS 2022 Kataru

Sky Sports (V. Brit.): „2022 – katarská radosť. Krajina na Blízkom východe získala právo usporiadať futbalové majstrovstvá sveta. Katar predstavil z technického hľadiska najambicióznejšie plány a v 30-minútovej prezentácii zdôraznil, že konfliktmi pustošený región by mohli MS zjednotiť.“

TV Al-Jazeera (Katar): „Katarská ponuka prevýšila ponuku USA, Austrálie, Japonska a Kórejskej republiky. Katar sľúbil klimatizované a ekologicky prijateľné štadióny. Svoje urobili aj miliardové zisky z ropy a plynu, ktoré budú k dispozícii na zorganizovanie historicky prvých futbalových MS na Blízkom východe.“

Gulf Times (Katar): „Osudový deň Kataru! Majstrovstvá sveta budú katalyzátorom zmien v regióne.“

USA Today (USA): „Katar zdolal USA v súboji o MS 2022. FIFA vybrala ambicióznu ponuku Kataru, ktorého súčasťou je investícia 4 miliardy dolárov na výstavbu klimatizovaných štadiónov v krajine, kde sa letné teploty šplhajú aj nad 50°C.“

The New York Times (USA): „Katar s 1,6 milóna obyvateľmi a slabými futbalovými tradíciami pripravil pre USA ďalšie sklamanie po prehre Chicaga pri výbere usporiadateľa OH 2016.“

The Australian (Austr.): „Austrália prehrala s Katarom. Exekutíva vybrala spornú a vysokorizikovú ponuku Kataru.“

Sydney Morning Herald (Austr.): „Historické rozhodnutie – MS mieria do Kataru. Ten bude prvou arabskou, blízkovýchodnou a moslimskou krajinou, kde sa uskutoční záverečný turnaj svetového futbalového šampionátu.“

The Daily Telegraph (Austr.): „No deal. Austrálska kandidatúra prehrala s katarskou. Kritická hodnotiaca správa FIFA o obrovských horúčavách v júni a júli nemala na členov exekutívy FIFA vplyv, lebo maličká krajina na Blízkom východe vyhrala.“

Kyodo News (Jap.): „Japonsko neuspelo, šampionát do Kataru.“

Korean Herald (Kórejská rep.): „Odvážny hazard FIFA, poslala svetové šampionáty do nezmapovaných území. Katar bude najmenšou hostiteľskou krajinou futbalových MS v histórii, ale s obrovskými finančnými možnosťami, ktoré prevýšili obavy z púštnej horúčavy.“

Reakcie osobností na štvrtkovú voľbu dejiska futbalových majstrovstiev sveta v roku 2022, ktoré sa uskutočnia v Katare:

Vladimír Weiss (tréner slovenskej futbalovej reprezentácie): V prvom rade si treba uvedomiť, aká bohatá je táto krajina a aké obrovské peniaze v tomto období prúdia do katarského futbalu. To je niečo, čo nemá vo svete obdobu. Štadióny budú určite perfektne klimatizované, lebo v lete sa na nich futbal v tých horúčavách hrať nedá. Keď si spomeniem na prejav katarského šejka, čo všetko v ňom spomenul, tak som presvedčený, že Katar urobí taký svetový šampionát, aký v histórii ešte nikdy nebol. Ich bohatstvo je obdivuhodné. Myslím si, že Katar latku náročnosti pre nasledujúcich uchádzačov o MS posunie veľmi vysoko.“

Junji Ogura (prezident Japonskej futbalovej asociácie): „Katar podriadil absolútne všetko tomu, aby uspel. Až do dnešného hlasovania som nevidel, aby niektorá z uchádzajúcich sa krajín tak vytrvalo a húževnato bojovala. Predpokladám, že majstrovstvá sveta v Katare budú naozaj veľkolepé.“

Šejk Saud bin Abdulrahman al-Thání (prezident Katarského olympijského výboru): „Katar je krajina, ktorá má obrovskú šancu zviditeľniť Stredný a Blízky východ na futbalovej mape sveta.

Hassan Al-Thawádí (výkonný riaditeľ katarskej kandidatúry): „“Komerčné možnosti usporiadania šampionátu v našom regióne sú obrovské. Sľubujeme, že naše začlenenie sa do globálnej svetovej futbalovej rodiny bude mať veľký úspech.“

Jack Reilly (člen Austrálskej futbalovej federácie): „Neskutočne tvrdo sme pracovali na tom, aby sme uspeli. Cítim veľké sklamanie z toho, že sme nezvíťazili, moje srdce je zlomené. Zástupcovia Kataru do svojho projektu neustále vkladali obrovské finančné prostriedky a oplatilo sa im to. Katar vyťažil z toho, že avizuje výstavbu nových štadiónov a ich následný presun do chudobnejších krajín. My sme urobili všetko, čo bolo v našich silách, ale, žiaľ, nestačilo to.“

David Ficklin (vedúci americkej kandidatúry za kandidátske mesto Kansas): „Aj napriek tomu, že sme neuspeli, môžeme byť spokojní. Za ostatných osemnásť mesiacov sa naše mesto zviditeľnilo. Aj v budúcnosti sa budeme snažiť prezentovať Kansas ako jedno z najfutbalovejších miest v USA. Verím, že niekedy v budúcnosti uspejeme. Samozrejme, gratulujem Kataru k víťazstvu.“

Sepp Blatter (prezident FIFA): „Gratulujem Kataru k jeho veľkému úspechu a želám tejto krajine veľa šťastia. Veľkú úctu si však zaslúžia aj kandidatúry, ktoré neuspeli. Členovia výkonného výboru FIFA určite nemali jednoduchú úlohu, myslím si však, že sa rozhodli správne. Arabský svet čakal na to, aby mohol usporiadať majstrovstvá sveta a určite je s naším rozhodnutím spokojný.“

Šejk Mohammed bin Hamad al-Thání (predseda kandidatúry Kataru): „Ďakujem za šancu, ktorú nám ponúkli predstavitelia Medzinárodnej futbalovej federácie. Verím, že futbal v našej krajine expanduje ešte viac ako v ostatných rokoch. Celý náš región je hrdý na to, že sa nám podarilo uspieť v tejto neľahkej úlohe. Ponúkame historickú šancu na rozšírenie futbalu vo svete. Všetky sľuby splníme a dáme do organizácie šampionátu ešte aj niečo navyše.“

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Julia GillardováSepp BlatterZinedine Zidane