Malí akcionári bratislavských vodární žiadajú ÚVO o hĺbkovú kontrolu v podniku

Miroslav Dragun
Zástupca minoritných akcionárov BVS Miroslav Dragun (uprostred) počas tlačovej konferencie skupiny 28 akcionárov Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) na tému: Koho nominati sa podieľali na tunelovaní bratislavských vodární pri prenájme áut za viac ako 9 000 000€? Prečo do dnes vedenie BVS nezmenilo ceny za prenájom vozidiel? Úrad pre verejné obstarávanie musí začať konať! pred sídlom Úradu pre verejné obstarávanie. Bratislava, 22. október 2019. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Malí akcionári Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) žiadajú Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) o hĺbkovú kontrolu v tomto mestskom podniku hlavného mesta. Dôvodom kontroly majú byť minulotýždňové zistenia mestského kontrolóra, ktoré ukázali okrem iného aj predražené prenájmy za vozidlá v období rokov 2015 – 2018, ktoré pre BVS dodala jej dcérska spoločnosť Infra Services.

Naďalej objednávajú rovnako

„To, že mestský kontrolór niečo skonštatuje, je stanovisko pre mestských poslancov, ale pre nás ako akcionárov je dôležité stanovisko ÚVO,“ uviedol zástupca malých akcionárov Miroslav Dragun.

Miroslav Dragun v mene malých akcionárov požaduje, aby ÚVO vykonalo kontrolu nielen za roky 2015 až 2018, ale od nástupu nového manažmentu 15. apríla tohto roka, pretože nový manažment podľa Draguna mohol zmeniť ceny za prenájom, ale neurobil tak.

„Podľa našich informácií a zistení BVS naďalej rovnako objednáva motorové vozidlá, ako aj iné služby. Súčasné vedenie BVS malo možnosť zmeniť ceny, ktoré sú dané za prenájom vozidiel, lebo existuje tzv. riadiaci výbor, ktorý má právo upravovať ceny. Do dnešného dňa predstavenstvo nevykonalo žiadne zmeny v rámci riadiaceho výboru,“ dodal Dragun.

Výsledky kontroly mestského kontrolóra ukázali, že počet áut v BVS vzrástol z 217 v roku 2015 na 242 v roku 2018. Z áut, ktoré pribudli, bola väčšina osobných vozidiel, a to 24. Autá si BVS prenajímala od dcérskej spoločnosti Infra Services na základe uzatvorenej rámcovej zmluvy.

Autá cez subdodávateľov

Infra Services dodávala autá pre BVS prostredníctvom subdodávateľov. Tento postup kontrolná skupina vyhodnotila ako obchádzanie účelu zákona o verejnom obstarávaní, keďže verejné peniaze sa takýmto spôsobom bez verejného obstarávania dostávajú k tretím subjektom.

Predmetom kontroly bol aj nájom za vozidlá počas rokov 2015 – 2018. Ide o čiastku 9 151 737,44 eura bez DPH. Kontrolná skupina porovnala ceny nájmu vozidiel, ktoré pre BVS dodala Infra Services s trhovou ponukou operatívneho leasingu iných dodávateľov.

Výsledkom tohto porovnania je, že ak by BVS riadne obstarala motorové vozidlá, napríklad formou operatívneho leasingu cez verejnú súťaž, mohla ušetriť viac ako 50 percent nákladov. BVS takýmto prenajímaním vozidiel prišla o viac ako 4,5 milióna eur.

Ďalším zistením bolo, že v BVS nekontrolovali využívanie služobných vozidiel na súkromné účely. V kontrolovanom období 2015 – 2018 vzrástol počet vozidiel využívaných na súkromné účely o 57,62 percenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Dragun
Firmy a inštitúcie Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS)Infra ServicesÚVO Úrad pre verejné obstarávanie