Maliar Jaroslav Jorik predstaví svoje diela v Dome umenia

Foto: Jaroslav Jorik

BRATISLAVA 17. mája (WBN/PR) – Maliar Jaroslav Jorik (1981) predstavuje vo foyer bratislavského Domu umenia kolekciu svojich diel pod výstižným názov DIMENSIONS.

Je to už druhá bratislavská prezentácia tohto mladého autora, a prináša súbor 20 obrazov, ktorých spoločným menovateľom je svojský pohľad na svet a súčasnú spoločnosť cez prizmu farieb a línií.

Jaroslav Jorik je vyznávačom výtvarnej estetiky abstraktného expresionizmu. Dlhší pobyt i štúdium v Spojených štátoch amerických i v niektorých európskych veľkomestách mu umožnili bližšie spoznať tvorbu velikánov tohto silného prúdu povojnovej maľby. Z jeho diel cítiť obdiv k Jacksonovi Poollockovi ale i Markovi Rothkovi a z tých posledných i vplyv maliarskej tvorby ich mladšieho kolegu, Francúza Pierra Soulages.

Farba je základným vyjadrovacím prostriedkom Jaroslava Jorika. Narába s ňou spontánne, s istou dynamikou a výrazovou expresivitou, ktorá v smelých kompozíciách škvŕn a striekancov smeruje až k hraniciam action painting. V iných dielach zas volí hladkú, decentne nanášanú vrstvu, z ktorej vytvára polia, pásy a pruhy rôznych odtieňov, vzájomne sa vyvažujúcich v ucelenej harmónii, nabádajúcej k zamysleniu.

Osobitú polohu tvoria diela, v ktorých prevažuje istý lyrizujúci prvok a rozihraná, priam kaligrafická kresba evokuje pocit voľnosti a slobody.

Jaroslav Jorik pracuje s rozmanitými formátmi, využívajúc pri tom akryl, oleje, laky a v niektorých prípadoch i drsnejšie štruktúry. Jeho obrazy majú svojskú atmosféru, ktorá núti diváka k zamysleniu, ba až k meditácii a konfrontácii vlastných vnútorných pocitov s autorovou interpretáciou súčasnej doby.

Miesto konania: Dom umenia, Nám. SNP 12, Bratislava

Vernisáž výstavy : 17. mája 2012 o 16,00 hod.

Výstava je otvorená denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00 hod., potrvá do 17. júna 2012

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Dom umenia v Bratislave