Malý a chutný liečivý zázrak – maliny

Maliny
Foto: www.recetin.com

BRATISLAVA 6. augusta (WEBNOVINY) – Drobné a mimoriadne chutné maliny mnohí odborníci na zdravú výživu zaraďujú k najzdravším druhom ovocia na svete. Bojujú za naše zdravie a ľudia pritom ani nevedia, ako. Využívajte tento dar prírody správne a vezmite si z neho všetko, čo ponúka.

Čo všetko ukrývajú?

Maliny si svoje miesto medzi najzdravšími potravinami na svete zaslúžia už len pre vysoký obsah vlákniny. Popri 64 kalóriách v jednej šálke poskytujú osem gramov vlákniny

a vďaka tomu patria medzi potraviny s najvyšším obsahom vlákniny na tejto planéte.

Ukrývajú v sebe však aj vápnik, horčík, fosfor, draslík, vitamín C a pre kosti dôležitý vitamín K. Pri konzervovaných malinách, napríklad v sirupe, sa tieto pozitívne vlastnosti značne znižujú.

Ničia rakovinové bunky

Maliny sú spolu s čerešňami jedným z najlepších zdrojov kyseliny elagovej na svete. Podľa výsledkov viacerých štúdií potláčala v laboratórnych podmienkach rast nádorov v dôsledku pôsobenia niektorých karcinogénov. Ide o veľmi sľubnú prírodnú látku, ktorá usmrcuje rakovinové bunky bez akýchkoľvek zmien na zdravých bunkách

Malinová šťava prečisťuje tráviaci systém

Maliny, šťava, nápoj
Foto: www.nescafe.cl

Malinová šťava významne prečisťuje a detoxikuje tráviaci systém a zmierňuje niektoré detské choroby a zápaly močového mechúra. Používa sa dokonca ako prostriedok na zníženie horúčky. Maliny ako také sú prospešné aj pri liečení hnačky a zápchy, porúch trávenia a dokonca ja pri reumatizme.

Pri bolestiach hrdla kloktajte malinový ocot

Pol kila malín naložte na dva týždne do litra vínneho octu a potom sceďte. Vyzbrojíte sa tak na zimné obdobie plné bolestí a zápalov hrdla. Malinový ocot používajte ako kloktadlo a môžete ho pridať aj do prírodnej zmesi proti kašľu, napríklad spolu s medom, citrónom a cibuľovou šťavou.

Čaj z malinových listov – ženský pomocník

Tehotenstvo, čaj
Foto: www.greenteapregnancy.com/

Čaj z malinových listov sa už celé stáročia užíva ako všeobecné tonikum ženských pohlavných orgánov. Ak sa užíva niekoľko dní pred menštruáciou, môže zmierniť menštruačné bolesti. Predpokladá sa, že posilňuje a tonizuje svalstvo maternice a podporuje popôrodné sťahy.

Ak sa pravidelne užíva v poslednom trimestri tehotenstva, môže znížiť riziko závažného krvácania počas pôrodu, skrátiť čas pôrodných bolestí a celkovo pôrod zľahčiť. Neodporúča sa však užívať v prvých mesiacoch tehotenstva.

Čaj z malinových listov je tiež vhodný na liečbu miernych porúch trávenia, vrátane dyspepsie, hnačky či zápchy a je ideálny pre batoľatá a deti. Možno ho tiež používať na vyplachovanie úst.

Myslite na svoje zdravie na Facebooku

Zdroje: publikácie Jedlo ako jed, jedlo ako liek (Reader’s Digest Výber), 150 najzdravších potravín na svete (Jonny Bowden)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom