Máme príliš veľa peňazí. Desiatky milionárov vyzvali vlády k vyššiemu zdaneniu bohatých pre koronavírus

Euro bankovky peniaze
Foto: Pixabay.com

Desiatky milionárov zo Spojených štátov a šiestich ďalších krajín vyzvali vlády, aby bohatých viac zdaňovali a získané financie využili na boj proti pandémii koronavírusu.

Boháči musia mať vyššie dane

Ako informovala agentúra Bloomberg, asi 200 boháčov vo výzve z názvom Milionári za ľudstvo žiadajú vytvorenie progresívnejšieho daňového systému, z ktorého by sa dali hradiť vládne programy prijímané v rámci pandémie COVIDu-19.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„My, dole podpísaní milionári a miliardári, žiadame svoje vlády, aby zvýšili zdanenie ľudí, ako sme my. Okamžite. Výrazne. Natrvalo,“ píšu boháči vo výzve. Konštatujú, že nerozdávajú potraviny od dverí k dverám, no majú veľa peňazí, ktoré sú teraz zúfalo potrebné.

Zodpovedné sú vlády

Výnosy z ich daní by sa mali využiť na pomoc chudobným či rozvoj zdravotníckeho systému. Charitu totiž nepovažujú za dostatočnú.

„Vládni lídri musia niesť zodpovednosť za vytvorenie finančných fondov, ktoré potrebujeme, ako aj za ich spravodlivé prerozdelenie,“ píšu milionári vo vôbec prvej výzve takéhoto druhu, ktorá prichádza tesne pred stretnutím najbohatších krajín sveta G20.

Skupina boháčov, ktorí sa nazývajú Vlasteneckí milionári, zahŕňa napríklad dedičku Disneyho impéria Abigail Disneyovú, developera Jeffreyho Gurala, bohatých podnikateľov Chucka Collinsa a Scotta Nasha, šéfa spoločnosti BlackRock Morrisa Pearla a ďalších.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom