Mamojka sa mal vzdať funkcie ústavného sudcu oveľa skôr, vyhlásila Kolíková

VLÁDA: Rokovanie 17. schôdze
Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková. Foto: SITA/Úrad vlády SR

Bývalý ústavný sudca Mojmír Mamojka sa mohol svojej funkcie vzdať skôr. Uviedla to dnes pred rokovaním vlády ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí). Vysvetlila, že sú situácie, kedy je správne, aby sami sudcovia vyhodnotili, že je na mieste ukončenie výkonu funkcie. Samo o sebe to podľa ministerky môže pomôcť k navráteniu dôvery v justíciu.

Mamojka mal odísť skôr

Kolíková uviedla, že Mamojka čelil takým podozreniam, kedy bolo priam nevyhnutné, aby urobil tento krok.

Ministerka zároveň nevidí dôvod na spájanie výberových konaní na pozíciu generálneho prokurátora a chýbajúceho člena ústavného súdu.

Nevylučuje však, že by sa to mohlo uskutočniť v podobnom časovom slede. Závisieť to však bude od príslušného výboru v Národnej rade SR a od toho, ako si to usporiada vo svojom harmonograme.

„Voľba generálneho prokurátora je jedna vec a voľba kandidáta na ústavného sudcu je druhá,“ podotkla.

Voľba generálneho prokurátora

Zvolenie Jána Šikutu za sudcu najvyššieho súdu vníma Kolíková ako dobrú správu pre Slovensko. Šikutu ešte musí do funkcie vymenovať prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Ministerka poznamenala, že nepozná žiadne vážnejšie výhrady k jeho zvoleniu, ktoré by voči jeho osobe zazneli.

Dodala, že Šikuta má bohaté skúsenosti s dvoma inštitúciami, ktoré zdieľajú absolútne hodnoty ľudských práv, a to Vysoký komisár pre utečencov a Európsky súd pre ľudské práva. Podľa nej je presne to, čo potrebuje najvyšší súd.

„Myslím si, že to potrebuje nielen ako inštitúcia, aby získala v tomto kredit, ale aj čo sa týka práci voči sudcom. Je dôležité, aby tam bol človek, ktorý bude voči nim demokrat,“ povedala.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján ŠikutaMojmír Mamojka
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRMS Ministerstvo spravodlivosti SRÚstavný súd SR