Mangaljan vstúpila na obežnú dráhu Marsu, India píše dejiny

Sonda Mangaljan úspešne vstúpila na obežnú dráhu Marsu.
Indická robotická sonda Mangaljan v stredu úspešne vstúpila na obežnú dráhu Marsu. India sa tak stala štvrtou krajinou sveta, ktorej sa podarilo dostať až k červenej planéte a vôbec prvou krajinou, ktorej sa to podarilo na prvý pokus. Foto: SITA/AP

NAÍ DILLÍ 24. septembra (WEBNOVINY) – Indická robotická sonda Mangaljan v stredu úspešne vstúpila na obežnú dráhu Marsu. India sa tak stala štvrtou krajinou sveta, ktorej sa podarilo dostať až k červenej planéte a vôbec prvou krajinou, ktorej sa to podarilo na prvý pokus.

Obrazom: Sonda Mangaljan úspešne vstúpila na obežnú dráhu Marsu

Cieľom nízkonákladového projektu v hodnote 74 miliónov dolárov je skúmať atmosféru a povrch planéty s ohľadom na možnosti výskytu vhodných podmienok pre život. „India úspešne dosiahla Mars. Dnes píšeme dejiny,“ povedal indický premiér Naréndra Módí, ktorý bol prítomný vo vesmírnom riadiacom centre v meste Bangalore.

Raketu so sondou vypustili z vesmírneho strediska Šríharikota na juhovýchodnom pobreží v novembri minulého roku. Nepilotovaná sonda veľkosti menšieho auta najprv asi mesiac obiehala okolo Zeme a potom sa vydala na svoju desaťmesačnú púť na Mars.

https://www.youtube.com/watch?v=cdfny5f2qac

Jej úlohou je zistiť prítomnosť metánu v marťanskej atmosfére. India chce misiou dokázať technologické možnosti svojho vesmírneho programu, ktorý odštartovala v roku 1963.

Misiu na Mars zatiaľ uskutočnilo len Rusko, Spojené štáty a Európska vesmírna agentúra. Družicu na Mars v posledných rokoch neúspešne vyslala Čína aj Japonsko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom