Maratón v Abú Zabí priniesol vynikajúce výkony, osobný rekord si utvorili Kipseren a Yeshanehová

Beh maraton

ABÚ ZABÍ 8. decembra (WebNoviny.sk) – Premiérový ročník maratónu v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch priniesol vynikajúce výkony. Keňan Marius Kipserem vyhral časom 2:04:04 h a v tohtoročných svetových tabuľkách sa zaradil na štvrtú priečku za krajana Eliuda Kipchogeho (2:01:39) a Etiópčanov Mosineta Geremewa (2:04:00) a Leula Gebreselassieho (2:04:02).

Kipserem zvíťazil pred svetovým rekordérom v polmaratóne Abrahamom Kiptumom, ktorý si časom 2:04:16 h utvoril osobný rekord. Tretí finišoval Etiópčan Dejena Debela (2:07:06). Bývalí víťazi veľkých mestských maratónov Stanley Biwott (2:09:18) a Emmanuel Mutai (2:12:38) skončili na 5. a 8. mieste.

Preteky žien vyhrala Ababel Yeshanehová z Etiópie v osobnom rekorde 2:20:16 h (70:13/70:03), doterajšie maximum 2:33:10 h si zlepšila o takmer 13 minút. Na ďalších priečkach skončili Bahrajnčanka Eunice Chumbová (2:20:54) a Etiópčanka Gelete Burková (2:24:07). Také rýchle maratónske časy ako v Abú Zabí vytrvalci v decembri ešte nikdy v minulosti nedosiahli.