Maratón zabehol ako posledný, jeho príbeh však inšpiruje

Petrzalka beh cyklisti sport
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková

BOSTON 21. apríla (WEBNOVINY) – V utorňajších skorých ranných hodinách cez cieľovú čiaru známeho Bostonského maratónu prekročil bradatý muž v žltej pláštenke. Hoci sa blesky fotoaparátov pri takýchto udalostiach zameriavajú na tých, ktorí skončia na prvých priečkach, v prípade Maickela Melameda išlo o výnimku. Muž, ktorý úspešne dokončil náročný maratón, trpí zriedkavou chorobou, kvôli ktorej sa pre neho každý pohyb stáva pochodom peklom.

Maratón zabehol ako posledný, jeho príbeh však inšpiruje
Foto: CBS

Rodák z Venezuely kráčal tmavou nocou vyše 20 hodín, kým sa mu podarilo prísť do cieľa. „Bolo to náročné – vietor, dážď, vzdialenosť, chlad – všetko som to dnes prekonal,“ povedal pre televíziu CBS Melameda.

Svalová dystrofia, ktorou trpí, ho však nevyradila z každodenného života. Za svoj život úspešne dokončil maratóny v New Yorku, Chicagu, Berlíne aj v Tokiu. Piaty maratón v Bostone, ktorý vzbudil pozornosť tlače najmä po bombových útokoch v roku 2013, bol jeho posledný, mal však zvláštny význam.

„Vďačím Bostonu za veľa,“ vysvetlil muž, ktorého sem rodičia pred rokmi priviezli vo veľmi zlom zdravotnom stave. Miestna nemocnica mu poskytla liečbu, ktorá mu zachránila život a umožnila mu návrat do rodnej krajiny. Vo veku 39 rokov sa však Melamedo do Bostonu vrátil, aby prejavil svoju vďačnosť. Na cieľovej čiare sa ešte ospravedlnil, že mu to trvalo tak dlho.

Maratón zabehol ako posledný, jeho príbeh však inšpiruje
Foto: CBS

„Nie je to len Maickelovi, ani o Venezuele, je to o celom svete – o vytvorení mieru s cieľom vždy klásť na prvé miesto ľudskosť,“ dodal jeden z mnohých Melamedových priateľov, ktorí bežca sprevádzali počas celej trasy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom