Maria Šarapovová druhýkrát vyhrala prestížny Roland Garros

Finále Roland Garros  medzi Mariou Šarapovovou a Simonou Halepovou
Ruska Maria Šarapovová získala vo finále proti Rumunke Simone Halepovej druhý titul na Roland Garros. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 7. júna (WEBNOVINY) – Ruská tenistka Maria Šarapovová sa po dvoch rokoch druhý raz stala šampiónkou na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska v Paríži. V sobotňajšom finále dvojhry žien na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros zvíťazila nad Rumunkou Simonou Halepovou za 182 minút 6:4, 6:7 (5), 6:4.

V treťom sete sa jej nevypomstilo, že pustila súperku zo 4:2 na 4:4. Dosiahla svoj jubilejný 50. zápasový úspech na tomto podujatí.

Všetko o Roland Garros nájdete —>>>

TU.

Najťažší grandslamový finálový zápas Šarapovovej

Bol to najťažší grandslamový finálový zápas mojej kariéry. Splnil sa mi sen. Už ako malá som túžila po víťazstve na tomto podujatí. Pred niekoľkými rokmi by som si nevedela predstaviť, že z tohto turnaja budem mať na konte dva tituly. Atmosféra dnes bola skvelá, ďakujem publiku. Simone blahoželám k vydareným dvom týždňom,“ povedala Šarapovová v rámci slávnostného ceremoniálu.

V prvom rade gratulujem Marii. Je to veľká šampiónka, hrala skvele a zaslúžila si titul. Pre mňa je to prvá reč na grandslamovom ceremoniáli, a hoci dúfam, že ešte prídu mnohé ďalšie, tento okamih navždy bude mať výnimočné miesto v mojej pamäti,“ skonštatovala Halepová.

„V tomto zápase bolo poukrývaných veľa rôznych kľúčov k zmene vývoja v môj prospech v zložitých okamihoch, udialo sa viacero vzopätí a poklesov. V okamihu, keď som si pomyslela, že som blízko, prehrala som štyri loptičky v rade a vyrovnalo sa to,“ pripomenula Šarapovová na tlačovej besede svoj náskok 5:3 v tajbrejku.

Finále Roland Garros  medzi Mariou Šarapovovou a Simonou Halepovou
Foto: SITA/AP

Halepová ma dotlačila na hranicu

Čerstvá šampiónka dodala: „Človek v takej situácii čelí potrebe reštartu, čo je dosť zložité. Usilovala som sa pripomínať si veci, ktorými som jej ubližovala a získavala prevahu. Hodlala som v nich pokračovať bez ohľadu na to, aký to bol fyzicky zaťažujúci zápas a aká frustrujúca bola tá strata druhého setu. Napokon sa mi to podarilo a to je celý príbeh.“

Niekdajšia jednotka svetového rebríčka si zahrala svoje deviate finále na Majors (5:4), prvé po vlaňajších obnovených problémoch s kedysi operovaným pravým ramenom: „Každé to finále je úplne iné, ale zdá sa mi, že čím som staršia, tým viac si ich vážim. Keď potom príde po takom emočne náročnom dueli víťazný koniec, všetko z vás spadne.“

Šarapovová predvlani práve na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska zavŕšila svoj kariérny Grand Slam, dovtedy nemala povesť hráčky účinnej na antuke: „Ak by mi niekto v minulosti povedal, že budem mať z tohto podujatia viac titulov ako z akéhokoľvek iného grandslamového, asi by som sa opila. Nik sa nerodí ako antukár. Okej, možno Nadal. Určite však nie ja. Nevyrastala som na nej, nehrávala som na nej. Musela som si to zobrať k srdcu a tvrdo zapracovať. Nebolo to na koho zhodiť.“

Dvadsaťsedemročná zverenkyňa Svena Groenevelda ťahá sériu 20 triumfov v trojsetových dueloch na najpomalšom podklade: „Bolo to moje najťažšie grandslamové finále. Niet ich veľa takých, ktoré trvajú nad tri hodiny.“ Šarapovová vyzdvihla kvality novicky vo finále na veľkej štvorke Halepovej: „Určite si zaslúžila byť v takejto fáze. Dnes ma dotlačila na hranicu. Celkovo si počína veľmi konzistentne.“

Halepová po zápase plakala

Simona Halepová
Foto: SITA/AP

Nová trojka renkingu skonštatovala na tlačovej besede: „Po zápase som niekoľko minút plakala pod uterákom, ale potom som sa smiala, pretože som si prvý raz zahrala veľké finále a na kurte som odovzdala všetko. Predviedla som veľmi dobrý tenis vysokej úrovne. Som na celé tieto moje dva týždne naozaj hrdá, boli neskutočné. Som teda fakt šťastná, na dvorci to dnes bolo úžasné. Pred zápasom som mala problémy skrotiť emócie. Usilovala som sa uvoľniť sa, opakovať si, že to je len normálne finále nejakého menšieho podujatia. S výkonom som spokojná, bol v poriadku. Je náročné zvládnuť takýto duel, ale zároveň skvelé byť tam.“

Halepová uznala, že jej povolili nervy po vstupnej loptičke deviateho gemu tretieho setu. Od čiary sa ozvalo zahlásenie „out“ po údere súperky. Empajrový arbiter Kader Nouni však po kontrole stopy označil loptičku za dobrú a na prekvapenie Rumunky nenechal opakovať výmenu: prisúdil fiftín Ruske. Verdikt podoprel tvrdením, že Halepová sa dotkla loptičky ešte pred tým, ako prišlo zahlásenie. „Odvtedy som si nedokázala zachovať chladnú hlavu. Stratila som koncentráciu. Taký je však život… Musím hľadieť vpred, tvrdo pracovať a dostať sa do ďalších grandslamových finále.“

Zverenkyňa Wima Fissetteho k dianiu na Dvorci Philippa Chatriera vyhlásila: „Myslím si, že som mala dobrú taktiku, hrala som uhly, udierala som dostatočne tvrdo. Ona však robila to, čo vždy – posielala mi razantné rany a jej servis mal dobrý odskok, zložito sa mi returnoval. Súperka sa fakt dobre hýbala a bola mentálne veľmi silná. Je to skvelá hráčka a šampiónka. Podľa mňa to dnes celkovo bol veľmi kvalitný zápas.“

Po zlom úvode päť hier v rade

Šarapovová ťahá sériu 20 triumfov v trojsetových súbojoch na tomto povrchu. V dueli takéhoto typu nezaváhala od prehry s Belgičankou Justine Heninovou v osemfinále RG 2010.

V „maratónoch“ má celoživotné skóre 143:43 (Halepová 62:38, z toho v aktuálnej sezóne 8:2). Ruska od osemfinále do semifinále vrátane tri razy predviedla obrat z manka 0:1 na sety – proti Austrálčanke Samanthe Stosurovej, Španielke Garbine Muguruzovej-Blancovej a Kanaďanke Eugenie Bouchardovej.

Niekdajšia jednotka svetového rebríčka Šarapovová nasadená ako siedma spočiatku prehrávala s debutantkou v takto významnom dueli na veľkej štvorke 0:2, potom si však pripísala päť hier v rade. Následne pustila o päť rokov mladšiu súperku na 4:5 z pohľadu štvorky hierarchie Halepovej, ale zužitkovala druhý setbal na príjme v desiatom geme: Rumunka poslala forhend vedľa.

Obrazom: Maria Šarapovová vo finále zdolala Simonu Halepovú

Hralo sa v 30-stupňovom teple

Dvadsaťsedemročná miestna šampiónka z predvlaňajška Šarapovová nastúpila na dvorec Philippa Chatriera v 30-stupňovom teple s bilanciou 40:1 na Internationaux de France v zápasoch, v ktorých uspela v otváracom dejstve, takže si nastolila veľmi sľubnú pozíciu. Navyše, v druhej časti okamžite odskočila na 2:0, keď pri jej treťom brejkbale v druhom geme zaletel bekhend Halepovej mimo.

Hrdinka parížskej súťaže dievčat zo sezóny 2008 však zabrala, vyrovnala na 2:2 a po dvojchybe favoritky (napokon jednej z troch v predmetnej hre) viedla 30:0, lenže Ruska včas odrazila nápor a išla na 3:2. Po miernom váhaní sa posunula aj na 4:3, Rumunka však v tejto fáze držala krok. Na 4:4 dala aj cez dva brejkbaly (spočiatku mala náskok 30:0), odstránila ich aktívnou a odvážnou hrou, najmä bekhendový výstrel popri čiare vyvolal aplauz.

Halepová sa na returne v deviatej hre vyškriabala z 15:40 na zhodu, v azda najkrajšej výmene dovtedajšieho priebehu si skvelou defenzívou vynútila brejkbal (lacný bekhend Šarapovovej do siete) a Ruska prehnala forhendový kros. Vzápätí však unikla na 40:15 na príjme a pri druhej možnosti mala dobre nastavenú pásku siete – 5:5. Rumunka sa nepoložila: bravúrnym prechodom z obrany do útoku odskočila v jedenástom na 40:0. Šarapovová vymazala dve hrozby kvalitnými podaniami, potom však prepálila bekhend. Znova prijímala proti prehre v tomto sete. Nepustila vyzývateľke ani fiftín – 6:6.

Finále Roland Garros  medzi Mariou Šarapovovou a Simonou Halepovou
Foto: SITA/AP

Nervózny tajbrejk

V obojstranne značne nervóznom tajbrejku si ako prvá preniesla servis Šarapovová – 3:2 a potom aj 4:2 zásluhou tlaku počnúc returnom druhého podania. Keď zbytočné Halepovej forhendové zlyhanie dodalo Ruske náskok 5:3, zdalo sa, že sa blíži koniec. Rumunka sa však dočkala troch forhendových chýb Šarapovovej, ktorá v tejto fáze nebola dobre na nohách a pod ťarchou setbalu sa nestihla postaviť k bekhendovej reakcii na return – 6:7 (5).

Začiatok tretieho setu priniesol celkovo piaty a šiesty brejk v rade – 1:1. Šnúru prestrihla Halepová, ktorá sa v treťom geme vymanila z manka 0:30. Šarapovová cez dva brejkbaly bojovne vyrovnala na 2:2 a následne si bleskovo vypracovala tri brejkbalové šance. Pri prvej sa len prizerala bekhendu popri čiare a vzápätí neustála silný tlak, ale potom odpovedala rovnako a Rumunka pokazila bekhendový záchranný úder.

Ruska následne potvrdila tento brejk na nulu – 4:2. Halepová sa forhendom presne na čiaru udržala v hre (3:4) a Ruskina dvojchyba, druhá v ôsmom geme, ju dokonca posunula na skóre 40:40. Šarapovová si však rezolútnymi forhendami dodala náskok 40:0 na príjme a hneď prvý brejkbal premenila krížnym bekhendom. Podávala na triumf a bola nekompromisná: servisom na „téčko“ si dopriala komfortných 40:0 a Rumunka nemala nárok na forhend inside out. Ruska v návale radostných emócií klesla na kolená a skryla si tvár do dlaní.

Finále Roland Garros  medzi Mariou Šarapovovou a Simonou Halepovou
Foto: SITA/AP

Halepová Šarapovovú ešte nezdolala

Šarapovová vedie v štatistike z duelov s Halepovou už 4:0. Vo finále v španielskej metropole 11. mája zvíťazila 1:6, 6:2, 6:3. Šampiónka si okrem Pohára Suzanne Lenglenovej odnáša 2000 bodov do systému a prémiu 1,65 milióna eur. Zdolanú uteší 1300 bodov, 825 000 eur a posun zo štvrtého na tretí post v renkingu, čo znamená nový osobný rekord. Víťazka sa vyšvihne z ôsmeho na piate miesto.

Holanďanom Svenom Groeneveldom trénersky vedená Šarapovová si zahrala vo finále pri Seine tretí raz za sebou. Držiteľka kariérneho Grand Slamu nestačila minulý rok v zápase o titul na Američanku Serenu Williamsovú. Vo finále na Majors má bilanciu 5:4. Pred parížskymi triumfami sa radovala aj na Wimbledone 2004, US Open 2006 a Australian Open 2008.

Víťazka už 32 turnajov Šarapovová kedysi o sebe vyhlásila, že je na antuke ako krava na ľade. Teraz má v sezóne 2014 na tomto povrchu skóre 19:1, získala trofeje v Stuttgarte aj Madride. Od roku 2012 má na tomto povrchu bilanciu 54:4 (dovtedy to bolo 64:19).

Z Ruska do soboty nik – žena či muž – nemal dva tituly z niektorej položky veľkej štvorky. V druhej polovici sezóny bude Šarapovová obhajovať jeden jediný zápasový úspech, keďže mala problémy s pravým ramenom. V pondelok sa ocitne na vrchole tohtosezónneho bodovania Road to Singapore v súvislosti s výberovým šampionátom v spomenutej ázijskej destinácii.

Dvojhra žien – finále:

Maria Šarapovová (Rus.-7) – Simona Halepová (Rum.-4) 6:4, 6:7 (5), 6:4 za 182 minút (57, 72, 53)

Prehľad výsledkov vzájomných zápasov Šarapovovej s Halepovou (3:0)

2014 Paríž (Fr.) – Roland Garros (GS) antuka finále Šarapovová 6:4, 6:7 (5), 6:4

2014 Madrid (Šp.) antuka finále Šarapovová 1:6, 6:2, 6:3

2012 Peking (Čína) tvrdý povrch 1. kolo Šarapovová 7:5, 7:5

2012 Indian Wells (USA) tvrdý povrch 3. kolo Šarapovová 6:3, 6:4

Cesta Šarapovovej za titulom:

1. kolo: Xenia Pervaková (Rus.-Q/156.) 6:1, 6:2 za 61 minút

2. kolo: Cvetana Pironkovová (Bul./42.) 7:5, 6:2 za 92 minút

3. kolo: Paula Ormaecheová (Arg./75.) 6:0, 6:0 za 51 minút

4. kolo (osemfinále): Samantha Stosurová (Aus.-19/18.) 3:6, 6:4, 6:0 za 123 minút

štvrťfinále: Garbine Muguruzová-Blancová (Šp./35.) 1:6, 7:5, 6:1 za 126 minút

semifinále: Eugenie Bouchardová (Kan.-18/16.) 4:6, 7:5, 6:2 za 147 minút

finále: Simona Halepová (Rum.-4/4.) 6:4, 6:7 (5), 6:4 za 182 minút

Prehľad výsledkov predchádzajúcich desiatich finále dvojhry žien:

2013 Serena Williamsová (USA) – Maria Šarapovová (Rus.) 6:4, 6:4

2012 Maria Šarapovová (Rus.) – Sara Erraniová (Tal.) 6:3, 6:2

2011 Na Li (Čína) – Francesca Schiavoneová (Tal.) 6:4, 7:6 (0)

2010 Francesca Schiavoneová (Tal.) – Samantha Stosurová (Aus.) 6:4, 7:6 (2)

2009 Svetlana Kuznecovová (Rus.) – Dinara Safinová (Rus.) 6:4, 6:2

2008 Ana Ivanovičová (Srb.) – Dinara Safinová (Rus.) 6:4, 6:3

2007 Justine Heninová (Belg.) – Ana Ivanovičová (Srb.) 6:1, 6:2

2006 Justine Heninová (Belg.) – Svetlana Kuznecovová (Rus.) 6:4, 6:4

2005 Justine Heninová (Belg.) – Mary Pierceová (Fr.) 6:1, 6:1

2004 Anastasia Myskinová (Rus.) – Jelena Dementievová (Rus.) 6:1, 6:2

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ana IvanovičováCvetana PironkovováDinara SafinováEugenie BouchardováFrancesca SchiavoneováGarbine Muguruzová-BlancováJelena DementievováJustine HeninováMaria ŠarapovováNa LiSamantha StosurováSara ErraniováSerena WilliamsováSimona HalepováSvetlana Kuznecovová