Marián Hossa strelil gól, víťazná šnúra Detroitu sa pretrhla

Hossa
Mariána Hossu vyhlásili za druhú hviezdu zápasu v dueli proti Calgary. Foto: SITA, AP

NEW YORK 24. februára (WEBNOVINY) – Vo štvrtkových stretnutiach zámorskej NHL si body do hodnotenia produktivity zapísali aj dvaja slovenskí hokejisti Marián Hossa a Tomáš Kopecký.

V deväťzápasovom itinerári sa darilo hosťujúcim tímom, ktoré zvíťazili sedemkrát. Až päťkrát museli rozhodnúť samostatné nájazdy, zaujímavé je, že domáce družstvá v nich vždy ťahali za kratší koniec.

Skúsený útočník Chicaga Marián Hossa síce strelil jediný gól svojho tímu a stal sa treťou hviezdou duelu, ale nezabránil domácej prehre „jastrabov“ s Dallasom 1:3. Pre 33-ročného krídelníka to bol 24. gól v tejto sezóne a celkovo už 59. kanadský bod (24+35).

Zdalo sa, že Chicago po dlhej sérii bez triumfu „nasadlo“ na víťaznú vlnu, no Stars v III. tretine dosiahli tri góly a nedovolili Chicagu naplno bodovať aj v piatom súboji v rade. „Dnes večer všetko vyzeralo dobre, mali sme to rozohrané ideálne. Prišla však záverečná tretina, v ktorej som sa nestačil čudovať,“ povedal tréner domáceho mužstva Joel Quenneville.

10. Milan Kytnár (Edmonton) 1 0 0 0 0 1 0

Pozn.: Za menom a klubom nasleduje počet zápasov, gólov, asistencií, kanadských bodov, plus/mínus bodov, striel a tr. minút.

Brankári:

Jaroslav Halák (St. Louis) 33 17 10 5 1,97 92,3 6

Peter Budaj (Montreal) 8 2 5 1 2,73 90,6 0

Pozn.: Odchytané zápasy, výhry, prehry, prehry po predĺžení/sam. nájazdoch, priemer inkasovaných gólov, úspešnosť zákrokov, shutouty

Ďalší slovenský útočník Tomáš Kopecký asistoval pri úvodnom presnom zásahu Samuelssona, jeho Florida však napokon prehrala doma s Minnesotou 2:3 po samostatných nájazdoch. Kopecký má v štatistikách 22 bodov (bilancia 6+16).

Wild si po stretnutí poriadne vydýchli, keďže doteraz sa im v nájazdoch veľmi nedarilo. Neuspeli v predchádzajúcich troch rozstreloch, zvíťazili iba raz z ostatných siedmich pokusov. „Tieto body si veľmi ceníme. Je jedno, či ich získame v riadnom hracom čase alebo až v nájazdoch,“ poznamenal útočník Erik Christensen z tímu „divochov“.

Halák prispel k víťazstvu Blues

Gólman Jaroslav Halák zo St. Louis mal 25 úspešných zákrokov na ľade Nashvillu a prispel k víťazstvu Blues 3:2 po samostatných nájazdoch. Bratislavský rodák sa v bránke „bluesmanov“ predstavil po štvorzápasovej prestávke zavinenej chrípkou.

Po pauze dosiahol Halák historický míľnik, keď vychytal svoje sté víťazstvo v NHL. „Cítim sa dobre. V úvodnej tretine na mňa nesmerovalo veľa striel, čo mi dosť pomohlo. Naše zápasy proti Nashvillu vždy bývajú vyrovnané. Chceli sme začať sériu u súperov víťazstvom, čo sa nám napokon podarilo,“ poznamenal Jaroslav Halák.

Udalosťou večera bolo ukončenie víťaznej série Detroitu v domácom prostredí, ktoré sa zastavilo na čísle 23. „Červené krídla“ v utorok vylepšili svoje maximum v počte víťazstiev pred vlastnými fanúšikmi v jednej sezóne, ale prekonali aj rekord Bostonu spred viac ako osemdesiatich rokov.

Bruins vtedy zvíťazili v 22 domácich dueloch za sebou, no až v dvoch sezónach – pripísali si dvadsať triumfov v ročníku 1929/1930, ďalšie dva pridali o sezónu neskôr. Red Wings vo štvrtok trikrát viedli, no Vancouveru sa zakaždým podarilo vyrovnať. Rozhodnutie priniesli až samostatné nájazdy, v ktorých sa ako jediný presadil Alexandre Burrows. „Je to sklamanie, že sa to skončilo,“ uviedol autor gólu a asistencie vo farbách Detroitu Justin Abdelkader. Red Wings predtým doma prehrali naposledy 3. novembra 2011 s Calgary.

„Teší ma, že práve náš tím prerušil Detroitu túto sériu,“ poznamenal s úsmevom Burrows. Prvý gól po návrate do Red Wings zaznamenal Kyle Quincey, ktorý v priebehu týždňa prestúpil z Colorada cez Tampu do Detroitu. V tomto mužstve už hrával v rokoch 2005 – 2008.

Kanonier Steven Stamkos z tímu Tampa Bay strelil už svoj 43. gól v tomto ročníku, ani ten však nepomohol v dueli s Winnipegom (3:4). Bodovo naprázdno vyšiel vo štvrtok skúsený český útočník Jaromír Jágr a nevyužil tak možnosť odpútať sa v historických tabuľkách v produktivite od ôsmeho Joea Sakica. Obaja majú na svojom konte 1641 bodov. Philadelphia prehrala v Edmontone 0:2.

Výsledky štvrtkových stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

Toronto – San Jose 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)

Góly: 44. Gardiner (Kessel, L. Schenn) – 21. Marleau (J. Thornton, Wingels), 31. Marleau (Couture, D. Boyle)

Carolina – Anaheim 2:3 po sam. nájazdoch (1:1, 1:0, 0:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 14. Samson (E. Staal, Tlustý), 26. J. McBain (Špaček, A. Stewart) – 15. Sbisa (Bonino, Smith-Pelly), 50. Perry (Getzlaf, Fowler), rozhodujúci sam. nájazd S. Koivu

Florida – Minnesota 2:3 po sam. nájazdoch (0:0, 1:1, 1:1 – 0:0, 0:1) – Tomáš Kopecký (Florida) 0+1

Góly: 34. M. Samuelsson (KOPECKÝ, Weiss), 56. Bergenheim (B. Campbell, M. Samuelsson) – 40. Brodziak (Heatley, M. Židlický), 42. M. Cullen (Heatley, Spurgeon), rozhodujúci sam. nájazd E. Christensen

Nashville – St. Louis 2:3 po sam. nájazdoch (0:1, 2:1, 0:0 – 0:0, 0:1) – Jaroslav Halák (St. Louis) odchytal 65 min a z 27 striel inkasoval 2 góly

Góly: 23. Josi (Yip, Halischuk), 33. C. Wilson (Tootoo, Spaling) – 5. Ch. Stewart (Arnott, Russell), 34. Sobotka (Perron, Berglund), rozhodujúci sam. nájazd Oshie

Winnipeg – Tampa Bay 4:3 (2:0, 2:0, 0:3)

Góly: 8. Ladd (Little, Wheeler), 15. Glass (Thorburn, Flood), 22. Ladd (E. Kane, Byfuglien), 23. Byfuglien (Wheeler, Ladd) – 51. Stamkos (Malone, Purcell), 60. Purcell (Stamkos), 60. St. Louis (Purcell, Stamkos)

Detroit – Vancouver 3:4 po sam. nájazdoch (1:0, 0:1, 2:2 – 0:0, 0:1)

Góly: 12. Helm, 47. Quincey (Andelkader, Helm), 54. Abdelkader (Helm, D. Miller) – 34. D. Sedin (H. Sedin, Edler), 54. Hodgson, 60. D. Sedin (H. Sedin, Kesler), rozhodujúci sam. nájazd Burrows

Chicago – Dallas 1:3 (0:0, 1:0, 0:3) – Marián Hossa (Chicago) 1+0 a stal sa treťou hviezdou zápasu

Góly: 30. MARIÁN HOSSA (Mayers, Michael Frolík) – 50. Ott (Daley), 55. Ryder (Ribeiro), 57. L. Eriksson (Ryder, Ribeiro)

Calgary – Phoenix 3:4 po sam. nájazdoch (2:0, 0:2, 1:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 9. Tanguay, 16. Stajan (Tanguay, Sarich), 59. O. Jokinen (Iginla, Cammalleri) – 22. Langkow (Ray Whitney, Boedker), 38. Doan (Ekman-Larsson, Yandle), 51. Ray Whitney, rozhodujúci sam. nájazd Ray Whitney

Edmonton – Philadelphia 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)

31. Marián Gáborík (NY Rangers) 58 27 23 50

Pozn.: Za menom a klubom nasleduje počet zápasov, gólov, asistencií a kanadských bodov.

Najlepší strelci: 1. Steven Stamkos (Tampa Bay) 43 gólov, 2. Jevgenij Malkin (Pittsburgh) 33, 3. Phil Kessel (Toronto) 31, 4. Corey Perry (Anaheim), James Neal (Pittsburgh) a Radim Vrbata (Phoenix) po 30, 7. Jonathan Toews (Chicago) 29, 8. Daniel Sedin (Vancouver) a Scott Hartnell (Philadelphia) po 28, 10. Jordan Eberle (Edmonton), MARIÁN GÁBORÍK (NY Rangers), Milan Michálek (Ottawa), Jason Spezza (Ottawa) a Logan Couture (San Jose) po 27

11. Colorado Avalanche 61 30 4 27 155:169 64

12. Minnesota Wild 60 26 9 24 134:156 63

13. Anaheim Ducks 61 26 10 25 157:173 62

14. Edmonton Oilers 60 24 6 30 161:178 54

15. Columbus Blue Jackets 60 18 7 35 142:198 43

* – líder divízie

Pozn.: Za názvom klubu nasleduje počet odohratých zápasov, víťazstiev, prehier po predĺžení a sam. nájazdoch, prehier, skóre a počet bodov

Viac k osobe Andrej MeszárošAndrej SekeraClaude GirouxCorey PerryDaniel SedinErik KarlssonHenrik SedinJaromír JágrJaroslav HalákJason SpezzaJevgenij MalkinJoel QuennevilleJoffrey LupulJonathan toewsĽubomír VišňovskýMarián GáboríkMarián HossaMichal HandzušMilan JurčinaMilan KytnárPeter BudajPhil KesselSteven StamkosTomáš KopeckýZdeno Chára