Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Predseda BBSK Marián Kotleba počas tlačovej besedy predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja o domovoch sociálnych služieb. Banská Bystrica, 10. október 2014. Foto: SITA/Ján Viazanička
7. januára 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(29)

Marian Kotleba môže prísť o mandát predsedu kraja

BANSKÁ BYSTRICA 7. januára (WEBNOVINY) – Predsedovi Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Marianovi Kotlebovi hrozí za porušenie ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov nielen pokuta do výšky 18 platov, ale aj zánik mandátu predsedu kraja.

V reakcii na podnety poslanca Národnej rady SR Miroslava Beblavého to dnes pre agentúru SITA uviedla predsedníčka poslaneckého klubu Smer-SD – KDH v Zastupiteľstve BBSK Ľubica Laššáková s tým, že vychádza z paragrafu 17, odsek 1 písmeno i) zákona o samospráve vyšších územných celkov.

Beblavý podozrieva Kotlebu z porušenia ústavného zákona

Beblavý dnes informoval, že Zastupiteľstvu BBSK podal dva podnety na predsedu BBSK Kotlebu pre porušenie ústavného zákona. Prvý sa týka finančných darov, ktoré Kotlebovi posielajú na jeho účet aj zamestnanci BBSK, čo v decembri potvrdil sám Kotleba. Podľa Beblavého za to Kotlebovi hrozí pokuta vo výške 12 mesačných platov.

Druhý sa týka Kotlebovho prevádzkovania živnosti aj vo funkcii predsedu BBSK, za čo mu podľa Beblavého hrozí pokuta vo výške šiestich platov.

Laššáková uviedla, že Beblavého podnety zatiaľ zastupiteľstvu nedoručili a informáciu o ňom má iba z médií. “Ak budeme mať aj oficiálne informácie, budeme konať. Na najbližšom zastupiteľstve si vyžiadame všetky relevantné dôkazy, ktoré by mohli buď potvrdiť, alebo vyvrátiť, že Marian Kotleba porušil ústavný zákon. Ak sa zistí, že porušil ústavný zákon, mám pocit, že je vážne ohrozený aj jeho post,” povedala Laššáková.

Csúsz polemizuje o dobrovoľnosti “dvadsiatok”

Predseda klubu nezávislých poslancov BBSK Ladislav Kukolík si myslí, že Beblavého podnetmi by sa mala najprv zaoberať poslanecká komisia na ochranu verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov. “Musí si vyžiadať náležitosti k týmto podnetom a zaujať odporúčanie pre Zastupiteľstvo BBSK,” uviedol pre agentúru SITA Kukolík s tým, že je predčasné pýtať sa ho na osobné stanovisko či stanovisko klubu, pretože ide o čerstvý problém, ktorý treba najprv preskúmať.

Predseda klubu SMK Péter Csúsz uviedol, že členovia klubu sa k tejto téme ešte stretnú, poberanie darov však jednoznačne odsudzujú. “Je to v právnom štáte nezvyklé a podľa mňa by sa tým nemalo zaoberať len zastupiteľstvo, ale aj iné orgány, keďže je otázne, či dávanie tých darov bolo dobrovoľné,” povedal Csúsz. Dodal, že si nie je istý, či odňatie platov je dostatočný trest.

Kotleba sa chce k veci vyjadriť verejne a naživo

Hovorca BBSK Vladimír Gürtler na žiadosť agentúry SITA o sprostredkovanie Kotlebovho stanoviska k Beblavého podnetom uviedol, že Kotleba bol pripravený vystúpiť dnes večer v naživo vysielanej diskusii, ktorej sa však Beblavý vyhol.

“Predseda BBSK Marian Kotleba konštatuje, že hneď ako Miroslav Beblavý naberie odvahu v živom vysielaní s predsedom BBSK Marianom Kotlebom diskutovať, tak predseda BBSK Marian Kotleba sa k veci relevantne vyjadrí naživo a verejne. Tým bude zaručená objektivita a neskreslenosť vyjadrenia predsedu BBSK Mariana Kotlebu v príslušnej veci,” uviedol Gürtler.

Odporúčané články

Primátor Tisovca na protest odstúpil z funkcie poslanca BBSK Kotleba je spokojný s výsledkom svojej strany v komunálkach

Témy

Diskusia

Volím Kotlebu Ak by v tomto právnom štáte prišiel Marian Kotleba o mandát, tak by mal ísť za trest do Bruselu. Presne tak to robia Smeráci, za trest odstúpia a idú do Bruselu. Anton Pravda Sudruhovia konečne ,,zapracovali"a našli aj na Mariána niečo.Už je to zopár týždňov, čo nemôžu v BB žumpe kradnúť a možno im aj hrozí, že sa prevalí, ako gazdovali, celé desaťročia,tak treba Mariána,zavčasu zbaviť postu .Mali už podelené trafiky a teraz... krehotinka Ale taký rozkročený ako bol Anderko pri novoročnom prejave....ako keby chcel práve hnoj na vidly naberať.....to bolo teda "sexi". Ja som skoro padla do mdlôb, keď som ho uvidela! Aké poslabšie veď prezidentovaniu sa nemusí až tak veľmi venovať Má na to lidi. Čutorku čo už prepadol v prezidentských voľbách, a predsa sa teraz rozťahuje v prezidenskom paláci, premúdreho Rada Baťa, Mazáčika Mazaného čo mu poradil ako odpísať Referendum za rodinu....a kopec... a to je ešte fajn oproti "popularite" pani Emílie Sičákovej Beblavej....tá mu určite politické bodíky nepridá!
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Autolike.sk

Dámskajazda

DRAN.sk

NAJKY.sk

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...