Marián Kotleba odmietol vypovedať o upratovaní v osade

Kotlebovci chceli upratať rómsku osadu v Krásnohor
Prívrženci Mariána Kotlebu sa na jeho výzvu na upratovanie zhromaždili za asistencie polície v Krásnohorskom podhradí. Krásna Hôrka, 29. september, 2012. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA/KOŠICE 1. októbra (WEBNOVINY) – Marián Kotleba odmietol v sobotu na polícii vypovedať v súvislosti s plánovaným „upratovaním“ – odstránením odpadu a chatrčí bez popisných čísel, ktoré sú na jeho pozemku v rómskej osade v Krásnohorskom Podhradí.

Podľa zákona má takéto právo len osoba obvinená alebo osoba, ktorá by si svojou výpoveďou mohla privodiť nebezpečenstvo trestného stíhania. Nezákonné odopretie výpovede je postihnuteľné poriadkovou pokutou až do výšky 1 650 eur,“ uviedla pre agentúru SITA košická policajná hovorkyňa Jana Mesárová.

Kotlebu a ďalších troch ľudí vypočuli v súvislosti s trestným stíhaním vo veci prípravy trestného činu poškodzovania cudzej veci a porušovania domovej slobody. To začali policajti ešte v piatok, teda deň pred udalosťou, na ktorej chcel Kotleba „upratovať“ na svojich pozemkoch v rómskej osade.

Obrazom: Kotlebovci prišli upratať do Krásnohorského Podhradia

Policajti v tomto prípade už zabezpečili aj viaceré listinné dôkazy. „V súčasnosti sa vyhodnocujú všetky zistené dôkazy a zhromažďujú nové,“ uviedla Mesárová. Nevylúčila však, že trestné konanie sa skončí. „Samozrejme sa vyšetrovateľ bude zaoberať aj možným zánikom trestnosti,“ napísala.

V prípadoch trestného stíhania za prípravu zločinu sa skúma podľa nej aj to, či došlo k dobrovoľnému upusteniu od ďalšieho konania, ktoré by smerovalo k spáchaniu zločinu. „Táto skutočnosť sama o sebe je dôvodom zastavenia trestného stíhania,“ dodala.

V sobotu 29. septembra sa v obci Krásnohorské Podhradie v okrese Rožňava zhromaždilo niekoľko desiatok priaznivcov lídra Ľudovej strany – Naše Slovensko Mariána Kotlebu, ktorý na spomínaný deň avizoval „upratovanie“ na svojich pozemkoch.

Dav sa síce pokúsil dva razy dostať do osady, vždy ich však zastavili policajní ťažkoodenci. Krátko pred 16:00 Kotleba vošiel do osady, aby zameral svoje pozemky. Počas akcie nedošlo k žiadnemu vážnejšiemu incidentu.

Bolo to historicky najdrahšie zameranie pozemku, tvrdí poslanec Hlina

Poslanec Národnej rady SR Alojz Hlina (OĽaNO) chce riešiť v parlamentnom výbore akciu Mariána Kotlebu z uplynulého víkendu v Krásnohorskom Podhradí.

Zajtra 2. októbra máme Výbor pre obranu a bezpečnosť, na ktorom dám návrh, aby sme uvedenú situáciu analyzovali hlbšie,“ informoval agentúru SITA Hlina. Poslancovi prekáža, že na sobotňajšej akcii museli zasahovať policajti, čo si podľa neho vyžiadalo veľké náklady.

Kotleba veľmi dobre vedel, že nič búrať nemôže (…) a napriek tomu urobil teatrálnu výzvu, na ktorú samozrejme a logicky musela reagovať aj polícia, mal by prispieť na náklady s tým spojené,“ uviedol Hlina. Podľa neho išlo v sobotu v Krásnohorskom Podhradí o historicky najdrahšie zameranie pozemku na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alojz HlinaMarian Kotleba