Marián Leško mieri do Trnkovej Nadácie Zastavme korupciu

Noviny novinar zurnalistika media
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 22. januára (WEBNOVINY) – Známy novinár Marián Leško rozšíril tím Nadácie Zastavme korupciu, ktorú založil spolumajiteľ spoločnosti ESET Miroslav Trnka.

Podpora investigatívy je jedným z pilierov práce nadácie

„Podpora investigatívnej žurnalistiky pri odhaľovaní korupcie je jedným z pilierov práce nadácie a práve túto časť spolu s analýzou histórie korupcie na Slovensku bude mať Marián Leško na starosti,“ uviedol Braňo Ondrášik z nadácie.

Leško pracoval od roku 1993 ako novinár a komentátor vo viacerých slovenských médiách – v rádiu Slobodná Európa, denníku SME, týždenníku Trend, krátko bol aj šéfredaktorom denníka Pravda. Je laureátom Krištáľového krídla, dvoch Novinárskych cien a autorom viacerých kníh.

„Pán Leško je v slovenskom novinárskom prostredí rešpektovanou osobnosťou, veľmi nás preto teší, že sa rozhodol pomôcť práve našim aktivitám,“ hovorí spoluzakladateľ Nadácie Zastavme korupciu Miroslav Trnka.

Leško bude mapovať slovenské korupčné kauzy

„Marián Leško nám nielen pomôže zmapovať históriu korupcie, prepojenia politiky a biznisu, ale bude tiež naším hlavným kontaktom pre investigatívnych novinárov,“ dodáva.

Leško by mal spolupracovať aj na projekte špecializovaného portálu, ktorý zmapuje jednotlivé korupčné kauzy v postkomunistickej histórii Slovenska. Nadácia chce tiež v tomto roku odštartovať projekty a spoluprácu v rámci investigatívnej žurnalistiky.

„Korupciu dlhodobo vnímam ako jeden z najvážnejších problémov Slovenska, rovnako ako spoluzakladatelia Zastavme korupciu, takže môj prestup do tímu nadácie je úplne prirodzený. Teším sa, že v novej pozícii môžem pokračovať v spolupráci s novinárskymi kolegami,“ zdôraznil Leško.

Nadácia ocení novinársku prácu o korupcii

Nadácia Zastavme korupciu vníma komunitu novinárov ako kľúčovú v boji s korupciou, preto tento rok podporí Nadáciu Otvorenej spoločnosti a jej súťaž Novinárska cena.

V rámci tejto spolupráce udelia Cenu Zastavme korupciu za najlepší novinársky príspevok o korupcii. Nadáciu bude v Rade súťaže zastupovať práve Leško.

Nadáciu založili spolumajiteľ ESET-u Miroslav Trnka a podnikateľ v reklame Michal Bláha. Jej hlavným cieľom je podporovať a vytvárať ochranu pre oznamovateľov korupcie pri nakladaní s verejnými financiami na Slovensku. Medzi ďalšie aktivity patrí aj podpora efektívnej protikorupčnej legislatívy či osvetová činnosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián Leško