Marine Le Penová navrhla nový názov pre Národný front

Marine Le Penová
Marine Le Penová. Foto: archívne, SITA/AP.

PARÍŽ 11. marca (WebNoviny.sk) – Francúzska politička Marine Le Penová navrhla zmeniť názov jej krajne pravicovej strany Národný front na Národné združenie.

Líderka strany oznámila svoje rozhodnutie v nedeľu počas záverečnej reči v rámci dvojdňového stretnutia v meste Lille. Politička uviedla, že súčasný názov strany je spájaný s jej „slávnou minulosťou“, no môže znamenať psychologickú bariéru pre potenciálnych nových členov a voličov.

O zmene názvu budú hlasovať členovia strany. Le Penová dúfa, že zmena pomôže strane na ceste k moci. Už dlhšie sa snaží „očistiť“ stranu od stigiem spojených s rasizmom a antisemitizmom. Ako píše agentúra AP, podľa dotazníka chce zmeniť názov strany 52 percent jej členov. Otec političky Jean-Marie Le Pen, ktorý v roku 1972 založil stranu, označil zmenu názvu za zradu.

Národný front si v nedeľu zároveň opätovne zvolil do vedenia Le Penovú, ktorá bola jedinou kandidátkou na túto funkciu. Jej otcovi odobrali titul čestný predseda strany a zakázali mu zúčastniť sa na stretnutí v Lille.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jean-Marie Le PenMarine Le Penová