Marit Björgenová obhájila olympijské zlato v skiatlone

Marit Björgenová
Nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová počas sobotňajšieho skiatlonu na 7,5 + 7,5 km v Soči, v ktorom zvíťazila. Foto: SITA/AP

ČERVENÁ POĽANA 8. februára (WEBNOVINY) – Nórska reprezentantka v behu na lyžiach Marit Björgenová získala zlatú medailu v skiatlone na 7,5 + 7,5 km na XXII. zimných olympijských hrách v Soči.

Skúsená 33-ročná Nórka obhájila víťazstvo v tejto disciplíne z predchádzajúcich ZOH vo Vancouveri a celkovo rozšírila svoju zbierku olympijských cenných kovov na osem. S bilanciou 4-3-1 v nej má už prevahu zlatých medailí.

Striebro si v bežeckom a biatlonovom komplexe Laura v Červenej Poľane vybojovala s odstupom 1,8 s Švédka Charlotte Kallová. Bronzovú medailu zavesia na krk ďalšej Nórke Heidi Wengovej (+13,2). Slovensko nemalo zastúpenie.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

V úvodnej disciplíne programu bežcov na lyžiach na ZOH v Soči Björgenová potvrdila úlohu favoritky, hoci to nemala jednoduché. Viedla už po prvom klasickom úseku, ale náskok pred druhou – korčuliarskou častou – mala iba minimálny. Z pôvodnej päťčlennej silnej skupiny sa Björgenová až v záverečnom stúpaní kilometer pred cieľom odpútala od svojich súperiek, ale Švédka Kallová jej bola stále v pätách. Napokon sa jej striasla až vo výbehu do cieľovej rovinky.

Tretia žena priebežného poradia Svetového pohára Björgenová prišla do Soči s cieľom vybojovať aspoň jednu zlatú medailu, čo sa jej podarilo hneď na prvý pokus. Experti predpovedajú, že vzhľadom na jej univerzálne bežecké kvality je možné, že táto rodáčka z Trondheimu nazbiera štyri až päť medailí.

„Jedna zlatá bol môj základný cieľ. Teraz dobre zrelaxujem a budem sa tešiť na ďalšie disciplíny. Vedela som, že Charlotte Kallová bude nebezpečná v kopcoch, ale aj v koncovke. Predviedla som však výborných záverečných 100 m. Do toho šprintu som dala všetko,“ povedala vo flashinterview po pretekoch Björgenová.

O sedem rokov mladšia Kallová ju krátko doplnila: „Splnil sa mi sen. Prvé preteky a hneď som sa dostala na pódium. Mám z toho obrovskú radosť. Ani som len nedúfala, že sa mi to môže podariť.“

Výsledky:

Skiatlon žien na 7,5+7,5 km: 1. Marit Björgenová (Nór.) 38:33,6 min, 2. Charlotte Kallová (Švéd.) +1,8, 3. Heidi Wengová (Nór.) +13,2, 4. Therese Johaugová (Nór.) +14,6, 5. Aino-Kaisa Saarinenová (Fín.) +15,3, 6. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 56,1, 7. Kerttu Niskanenová (Fín.) +1:01,7, 8. Jessica Digginsová (USA) +1:31,9

Viac k osobe Charlotte KallováHeidi WengováJustyna KowalczykováMarit BjörgenováTherese Johaugová