Markíza sa odvoláva proti rozsudku súdu, odmieta vyplatiť Mariánovi K. miliónovú zmenku

Marián Kočner
Marián Kočner. Foto: archívne, SITA/Monika Zaťková

BRATISLAVA 19. júla (WebNoviny.sk) – Spoločnosť Markíza Slovakia sa odvolala proti aprílovému verdiktu súdu, ktorý ju spolu s jej exriaditeľom Pavlom R. zaviazal vyplatiť podnikateľovi Mariánovi K. zmenku v hodnote 8 298 479 eur.

Agentúru SITA informovala spoločnosť Neuropea, ktorá mediálne zastupuje Markízu, Podľa aprílového verdiktu Okresného súdu Bratislava V majú žalovaní sumu zaplatiť „spolu a nerozdielne“ a tiež uhradiť úrok vo výške šesť percent odo dňa splatnosti zmenky, ktorej vyplatenie si Marián K. na súde žalobou vymáhal, teda od 12. júna 2015 až do zaplatenia sumy.

Priznal podpis štyroch zmeniek

Pavol R. pred súdom začiatkom februára priznal podpis štyroch zmeniek s tým, že ak by zmenky nepodpísal v roku 2000, „nebola by TV Markíza“. Podľa Pavla R. je za celú situáciu zodpovedná jeho bývalá spoločníčka v Markíze Silvia Volzová, ktorej vinou sa televízia dostala do exekúcie.

„Ja som len naprával veci, ktoré ona spôsobila,“ uviedol s tým, že v súvislosti s exekúciou voči televízii vznikla otázka, či tým nebude postihnutá aj vysielacia licencia. Podľa neho totiž hrozilo, že licencia ako nemajetkové právo prejde na spoločnosť Gamatex ako veriteľa, v dôsledku čoho by mohla byť licencia zrušená.

Spôsob, ako tomu predísť, bol podľa Pavla R. kúpa spoločnosti Gamatex. Tá sa nakoniec udiala tak, že 80 miliónov korún bolo vyplatených ihneď a ďalších 500 miliónov malo byť vyplatených neskôr, po splnení stanovených podmienok. Podmienkami vyplatenia boli konkrétne predĺženie vysielacej licencie na ďalšie obdobie, zvýšenie hodnoty televízie, ako aj zabezpečenie vlastníctva akcií jedným subjektom.

Obvinení z falšovania zmeniek

„Podpis zmeniek nepoškodil Markízu, umožnil jej 17 rokov vysielať,“ povedal Pavol R. s tým, že návrh na spôsob kúpy Gamatexu mu prezentoval právnik Ernest Valko, ktorý bol vtedy aj podpredsedom licenčnej rady. Podľa Pavla R. ho práve on upozornil, že prechodom licencie na Gamatex by mohlo nakoniec dôjsť k jej zrušeniu.

Vyplatenie zmeniek údajne vystavených v roku 2000 a splatných po 15 rokoch na súde požaduje firma Správa a inkaso zmeniek podnikateľa Mariána K. Ten sa však momentálne nachádza vo väzbe.

Polícia ho totiž spolu s Pavlom R. v súvislosti so zmenkami obvinila z trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov v jednočinnom súbehu so zločinom marenia spravodlivosti formou spolupáchateľstva. Markíza počas súdnych konaní pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v rokou 2000 dlhodobo spochybňovala.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ernest ValkoMarián KočnerPavol RuskoSilvia Volzová
Firmy a inštitúcie TV Markíza