Markíza v kauze zmeniek namieta zaujatosť sudkyne, dôvodom je Monika Jankovská

Monika Jankovská
Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská. Foto: archívne, SITA

BRATISLAVA 31. augusta (WebNoviny.sk) – Spoločnosť Markíza Slovakia v kauze sporu o vyplatenie miliónových zmeniek namieta zaujatosť sudkyne Krajského súdu Bratislava Andrey Haitovej. Pre agentúru SITA to potvrdil Peter Papánek zo spoločnosti Neuropea, ktorá mediálne zastupuje Markízu.

Krajský súd má rozhodovať o odvolaní Markízy voči aprílovému verdiktu Okresného súdu Bratislava V, podľa ktorého má spoločnosti Správa a inkaso zmeniek podnikateľa Mariána K. vyplatiť zmenku v hodnote 8 298 479 eur „spolu a nerozdielne“ s bývalým riaditeľom Pavlom R.

Sestra štátnej tajomníčky

Podľa medializovaných informácií je namietaná sudkyňa sestrou štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej, ktorá je s televíziou v súdnom spore.

Prípad sa týka súdnych sporov o vyplatenie miliónových zmeniek, ktoré požaduje spoločnosť Správa a inkaso zmeniek podnikateľa Mariána K. Žalovaným v prvom rade je exriaditeľ TV Markíza Pavol R. a v druhom rade spoločnosť Markíza Slovakia. Pavol R. pred súdom začiatkom februára priznal podpis štyroch zmeniek s tým, že ak by zmenky nepodpísal v roku 2000, „nebola by TV Markíza“.

Markíza od začiatku spochybňuje pravosť zmeniek, špeciálne to, či boli podpísané v roku 2000. Spoločnosť zároveň požiadala Finančné riaditeľstvo SR o preverenie, či si spoločnosti spojené s Mariánom K. riadne splnili daňové povinnosti.

Na Mariána K. uvalili väzbu

Dôvodom podľa spoločnosti je, že spoločnosť Správa a inkaso zmeniek s.r.o., ktorá sa na súde domáha vyplatenia zmeniek, ako aj ich predchádzajúci vlastníci, spoločnosti INKASNÝ SERVIS a.s. a Midas Investments Ltd., neviedli zmenky riadne v účtovníctve.

Marián K. aj Pavol R. čelia obvineniu z trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov v jednočinnom súbehu so zločinom marenia spravodlivosti formou spolupáchateľstva. Najvyšší súd SR z tohto dôvodu uvalil na Mariána K. väzbu.

Dôvodom je, že u neho existuje podozrenie na páchanie „vysokosofistikovanej trestnej činnosti“ v dlhom časovom horizonte. Pavla R. ponechal súd na slobode.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián KočnerMonika JankovskáPavol Rusko
Firmy a inštitúcie TV Markíza