Marko Mirgorocký chce byť úspešným slalomárom ako Martikán

Mirgorocký
Zľava: Vodný slalomár Marko Mirgorocký a riaditeľ Národného športového centra (NŠC) Boris Čavajda počas odovzdávania ocenení za uplynulú sezónu. Foto: SITA/Ján Slovák Foto: SITA

Vodný slalomár Dukly Liptovský Mikuláš Marko Mirgorocký (16 rokov) sa už vo veku mladšieho dorastenca prepracoval do Top desať slovenského vodného slalomu v kategórii C1! Líder lanského rebríčka Alexander Slafkovský je od neho o 16 rokov starší. Obaja medailisti zo spomínanej TOP 10 Karol Rozmuš a Matej Beňuš sú od neho o jedenásť rokov starší – a legenda vodného slalomu Michal Martikán sa narodil o 19 rokov skôr ako Marko Mirgorodcký! Aj to je dôkaz, že za päťnásobným olympijským medailistom Michalom Martikánom by v ďalších rokoch nemalo zavládnuť športové vákuum, nemala by za ním zostať veľká výkonnostná a najmä výsledková priepasť.

Marko, práve máte za sebou slávnostnú analýzu sezóny 2014. Ako ste spokojný s výsledkami, ktoré ste počas súťažného ročníka 2014 dosiahli? Ako hodnotíte úspechy, ktoré vás katapultovali do elitnej desiatky slovenských vodných slalomárov v kategórii C1?

So sezónou 2014 som celkom spokojný (krátka odmlka). Aj keď na juniorských majstrovstvách Európy v Macedónsku to mohlo byť ešte lepšie… Na nich mi nevyšlo finále. Určite to nebolo podľa našich predstáv. Vo finále som skončil až siedmy, hoci po semifinále som bol druhý. Ale, keď to takto s odstupom času hodnotím celkovo, som spokojný. Naozaj (smiech). Dobre som zašiel napríklad aj preteky Slovak Open v Čunove, kde som bol tretí.

Ktoré preteky z uplynulej sezóny 2014 by ste už nechceli vo svojej kariére opäť prežiť na vlastnej koži? Mali ste v minulej sezóne takú nevydarenú súťaž?

Neviem (smiech). To vám teraz takto z ´voleja´ neviem povedať. Podľa mňa, všetky preteky boli dobré. Aj keď nie všetky vyšli podľa môjho želania…Napríklad ME juniorov v Skopje. Ale také, ktoré by som ešte raz nechcel zažiť, také medzi nimi určite neboli. Aspoň ja osobne si na takú súťaž nespomínam (smiech).

Prečo ste si zo všetkých športov vybrali práve vodný slalom? Čo vás na tomto športe pri tom vašom výbere najviac zaujalo?

Mama ma na vodný slalom prihlásila ako malého štvorročného chlapca. Nebolo na výber. Bolo to dávno (smiech). Vodný slalom si ma získal. ´Chytilo ma to´. Robím ho už viac ako desať – jedenásť rokov, a vodný slalom ma stále neomrzel. Stále ma tento šport baví… Mama mi vybrala dobré športové odvetvie (smiech).

Pochádzate z Liptovského Mikuláša, ktorý je dlhé desaťročia baštou slovenského vodného slalomu. V Liptove vyrástli mnohé veľké postavy tohto športu. Máte medzi nimi športový vzor, respektíve životný príklad, ktorému by ste sa chceli vo svojej kariére vyrovnať?

Nejaký extra vysnívaný športový vzor nemám. Ale chcel by som byť takým slalomárom ako je Michal Martikán (krátka odmlka). Tak určite… To by sa mi páčilo. Michal Martikán je pre mňa veľmi dobrým príkladom. Je to veľmi dobrý jazdec. Jeden z najlepších v našom športe. V rámci celého sveta! Chcel by som byť v budúcnosti takým úspešným pretekárom, ako je teraz on.

Máte nejaké reakcie vášho okolia na tie úspechy, ktoré ste minulý rok na veľkých medzinárodných podujatiach dosiahli? Napríklad na vašu bronzovú medailu z olympijských hier mládeže 2014 v Nankingu? Čo vás zaujalo, čo vás potešilo na tých reakciách?

Všimol som si, že si ma ľudia na ulici začali všímať (smiech). Na ich reakciách bolo vidieť, že ma trochu poznajú… Hlavne tí, ktorí sa už dozvedeli, že robím tento šport.

Keďže ste už prakticky na prahu novej sezóny 2015, zaujímalo by nás, čo by ste vo svojom športe na veľkých podujatiach chceli dosiahnuť? K akým métam smerujú vaše ambície?

Top podujatím pre moju generáciu určite budú MS juniorov v Brazílii. Tie budú tento rok vo Foz do Iguacu už v apríli. Potom ešte aj ME juniorov v Krakove. Európsky šampionát juniorov bude v Poľsku niekedy v lete. Na tieto dve veľké medzinárodné podujatia sa tento rok totálne zameriam. Na nich sa pokúsim vybojovať nejaké medaily v mojej kategórii C1, čiže medzi singlistami. Ak by sa mi to podarilo, bol by som veľmi spokojný (smiech).

Nie je to predsa veľmi skoro? Už v apríli súťažiť na svetovom šampionáte juniorov vo vodnom slalome?

Máte pravdu, je to dosť skoro. Na naše európske pomery určite (krátka odmlka). V apríli ešte nie sme dobre rozjazdení… Preto sme tento rok už vo februári odišli za teplom a dobrou vodou do Spojených arabských emirátov. Do výborne vybaveného strediska Al Ain. Vo februári sme sa práve tam pripravovali. Všetci juniori, ktorí môžu štartovať v Brazílii.

Marko, pokiaľ ide o vašu zimnú prípravu, trochu ste nás predstihli. Lepšie povedané, nahrali ste nám na smeč. Lebo by nás interesovalo, z čoho všetkého sa vaša zimná príprava skladá. Aký je program a harmonogram vášho zimného prípravného obdobia?

Začnem od začiatku. Minulý rok v decembri sme okrem klasického kondičného tréningu v posilňovni a v našej lodenici chodili aj na bežky. Bežecké lyžovanie voľným korčuliarskym štýlom je pre vodákov veľmi dobrým doplnkovým športom. Dobre sa pri tom naháňa kondička a vytrvalosť súčasne (krátka odmlka). Pri behu človek dostane dobre zabrať (smiech). Od polovice januára a celý február sme už jazdili iba na vode. Pravda v teple a v dobrých klimatických podmienkach, ktoré sme v Spojených arabských emirátoch našli…

Ako dlho ste trénovali v Dubaji, ako dlho ste boli na príprave v Spojených arabských emirátoch?

Prvý raz sme v Spojených arabských emirátoch boli spolu tri týždne. Tam sme trénovali. Chvíľu sme pobudli doma (krátka odmlka). Trochu sme si od tréningu na vode oddýchli… A ešte tri týždne v Emirátoch budeme trénovať. Je tam naozaj dobre. Našli sme tam dobré možnosti na kvalitnú prípravu. Za dobrými podmienkami sme nemuseli ísť až do Austrálie.

Hovoríte, že s vodným slalomom ste začali ako štvorročný. Čo sa vám na ňom páči – a čo sa vám na vodnom slalome nepáči?

Nepáči sa mi to, že nemám čas na svojich priateľov (úsmev). Lebo musím poctivo trénovať. A čo sa mi páči? Baví ma tento šport. To je podľa mňa také hlavné (krátka odmlka). Preto pri ňom vydržím, lebo ma baví (smiech). Ak by ma vodný slalom nebavil, nerobil by som ho (krátka odmlka). Neviem, asi nie.

Už v stredoškolskom veku ste perspektívnym a talentovaným športovcom. Podľa vás, dá sa stredná škola skĺbiť so špičkovým športom? Marko, čo vlastne študujete, kde chodíte do školy?

Som študentom Gymnázia Michala Miroslava Hodžu v Liptovskom Mikuláši. Mám individuálny plán. Učím sa iba na skúšky. Takže škola s vodným slalomom sa dá celkom dobre skĺbiť. Len si treba lepšie zorganizovať čas. A treba to všetko dobre zladiť dokopy.

V ktorom ročníku momentálne ste?

V prvom ročníku.

Prečo ste si vybrali štúdium na gymnáziu?

Nevedel som, kam by som mal ísť študovať (smiech). Tak som si vybral gymnázium. Aj preto, že by som chcel ísť potom neskôr aj na vysokú školu.

K čomu inklinujete? Čo by ste na vysokej škole chceli študovať? Aký odbor alebo smer?

Zatiaľ nemám nejaký vysnívaný odbor. Ešte mám na to čas… Zatiaľ ma nič nejako extra neoslovilo. Možno sa to všetko rokmi zmení (smiech). Keď budem starší, určite si niečo vyberiem.

Čo chcete dosiahnuť vo vodnom slalome v súťažnom ročníku 2015?

Mojím cieľom je medailové umiestnenie na MS juniorov v Brazílii. Chcel by som tam byť do 3. miesta. To isté by sa mi mohlo podariť aj na európskom šampionáte v Krakove. To je môj hlavný výkonnostný cieľ. Tomuto cieľu chcem teraz v zimnej príprave na novú sezónu podriadiť všetko… Týmto smerom sa bude uberať naše úsilie. Medaila z MS a ME je náš cieľ.

Trénuje vás bývalý reprezentant Slovenska v K1 Tomáš Mráz, syn kouča dvojnásobnej olympijskej víťazky Eleny Kaliskej Petra Mráza. Čo vám prízvukuje v príprave? Na čo by ste podľa neho mali zamerať najväčšiu pozornosť?

Náš tréner mi stále zdôrazňuje, že ak chcem v našom športe byť naozaj dobrý, musím veľa trénovať. Musím sa zlepšiť najmä vo vytrvalosti a sile. On dosť pri našej príprave kladie dôraz na dobrú kondičku a fyzickú silu.

Zhováral sa Štefan Žilka

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander SlafkovskýMatej BeňušMichal Martikán