Maroš Šefčovič ohlásil kandidatúru na post predsedu Európskej komisie

Maroš Šefčovič
Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. Foto: SITA/Braňo Bibel.

BRATISLAVA 17. septembra (WebNoviny.sk) – Podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič v pondelok prostredníctvom telemostu z Bruselu ohlásil svoju kandidatúru na post predsedu EK. Europarlamentné voľby sa uskutočnia v máji 2019.

Podľa Šefčoviča je kľúčové v jednotlivých politických stranách to, aby sa vytvorili silné tímy, ktoré pomôžu lepšie komunikovať proeurópske vízie jednotlivých strán.

Opatrenia na riešenie migrácie

Pokiaľ ide o migráciu Šefčovič konštatoval, že treba urobiť maximum pre to, aby sme nepadli do pasce extrémistov a populistov, ktorí sa budú snažiť urobiť z týchto volieb voľby o jednom probléme – migrácii.

„Je tu kopec tém, ktorým sa treba venovať a musíme mať záujem rozširovať témy, ktoré majú dopad na každodenný život ľudí v EÚ. Pokiaľ ide o migráciu bude mimoriadne dôležité presvedčiť ľudí, že túto otázku máme stále viac pod kontrolou. Z jednej strany vieme ako pomôcť tým najzraniteľnejším, utečencom, a z druhej strany, že sme nastolili jasný rigorózny proces, pokiaľ ide o nelegálnu migráciu. Pracujeme na opatreniach, ktoré pomôžu, aby tento proces dostal jednoznačné kontúry funkčného mechanizmu,“ povedal Šefčovič.

Navrhli ho českí sociálni demokrati

Uchádzač o post predsedu EK potrebuje pre svoju kandidatúru podporu minimálne deviatich politických strán z deviatich krajín. Šefčoviča navrhli českí sociálni demokrati a podporu má aj z Litvy, Lotyšska, krajín Visegrádskej štvorky, Malty, Cypru a Rumunsku.

Maroš Šefčovič je slovenský diplomat a politik, súčasný podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu. Od októbra 2009 do februára 2010 pôsobil ako komisár pre vzdelanie, kultúru a mládež v komisii vedenej José Barrosom. V minulosti bol slovenským veľvyslancom v Izraeli a v rokoch 2004 až 2009 bol veľvyslancom Slovenska pri Európskej únii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Maroš Šefčovič
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia