Aktualizované: Šefčovič ostáva podpredsedom Európskej komisie, zablahoželala mu aj Čaputová

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Zuzana Čaputová, prezidentka, návšteva Bruselu, Maroš Šefčovič
Zľava: Prezidentka SR Zuzana Čaputová a podpredseda EK Maroš Šefčovič počas stretnutia v budove Európskej komisie (EK) pri príležitosti oficiálnej návštevy prezidentky SR v Belgicku. Brusel, 25. jún 2019. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.
  • aktualizované 10. septembra 15:00

Maroš Šefčovič bude aj v novej Európskej komisii podpredsedom. Na starosti bude mať spoluprácu medzi inštitúciami. V utorok to oznámila zvolená predsedníčka európskej exekutívy Ursula von der Leyen.

Šefčoviča podobne ako ďalších 25 navrhnutých komisárok a komisárov čaká vypočúvanie pred Európskym parlamentom. Ak poslanci za Komisiu ako celok zahlasujú, exekutíva pod vedením von der Leyen sa ujme mandátu 1. novembra.

Blahoželanie od prezidentky Čaputovej

Šefčovič považuje za nielen osobné vyznamenanie, ale aj za vyznamenanie pre Slovensko fakt, že po tretíkrát bude zastávať post podpredsedu Európskej komisie. Zároveň to podľa neho odráža proeurópske smerovanie Slovenska. Uvádza sa to v Šefčovičovom stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla jeho hovorkyňa Renáta Goldírová.

„Na jednej strane som rád, že mám byť pravou rukou Ursuly von der Leyen pre citlivé rokovania s Európskym parlamentom, pre národné parlamenty a pre znižovanie administratívnej a regulačnej záťaže, osobitne pre biznis. A zároveň ma teší, že dostávam portfólio, ktoré predstavuje nóvum – strategický výhľad – v rámci ktorého chceme identifikovať dlhodobé mega trendy, od ktorých závisí konkurencieschopnosť európskej ekonomiky. V mnohom nám na krk dýcha Čína, ale aj Spojené štáty, a preto potrebujeme strategický pohľad s presahom na legislatívu a iné iniciatívy Komisie. Aj preto by som mal politicky zodpovedať za Spoločné výskumné centrum, čo je akýsi mozgový trust Komisie,“ uviedol Šefčovič.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v stanovisku pre agentúru SITA uviedla, že Šefčovič má dlhoročné skúsenosti a všetky predpoklady, aby zvládol funkciu podpredsedu Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy. Hlava štátu Šefčovičovi zablahoželala a zaželala mu veľa úspechov.

Podpredsedami aj Timmermans a Dombrovskis

Šefčovič bol v Komisii Josého Manuela Barrosa komisárom pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mládež.

Podpredsedom Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívne záležitosti bol Šefčovič v rokoch 2010 – 2014. Tretí raz (2014 – 2019) sa stal podpredsedom EK vedenej Jeanom-Claudom Junckerom zodpovedným za Energetickú úniu.

Ako povedala Ursula von der Leyen, jej tím odráža záujmy juhu aj severu, západných krajín aj východných. Jej tím rozumie Európe a počúva ľudí, čo od Únie očakávajú. Od komisárov očakáva, že nebudú závisieť len od hlavných miest, ale budú navštevovať regióny, kde Európania žijú a pracujú.

Okrem Šefčoviča budú podpredsedami napríklad Frans Timmermans (pre Zelenú dohodu), Margarethe Vestager (pre koordináciu digitálnej agendy), Valdis Dombrovskis (ekonomické záležitosti) či Češka Věra Jourová (pre demokratické hodnoty).

Von der Leyen patrí do frakcie ľudovcov

Ako sa uvádza v liste von der Leyen Marošovi Šefčovičovi, na starosti bude mať udržanie a posilnenie dobrých vzťahov s Európskym parlamentom. Takisto bude mať na starosti vzťahy s národnými parlamentmi, ale naďalej bude pracovať na rozvoji Aliancie pre batérie.

„Európa sa posúva dopredu, len keď spolupracujeme. Ako sa naše ciele stávajú čoraz ambicióznejšími, potrebujeme zlepšiť spôsob, akým spoločne navrhujeme, rokujeme a zavádzame politiky a nariadenia,“ napísala von der Leyen.

Zostavovanie novej Európskej komisie prichádza po májových voľbách do Európskeho parlamentu. O tom, kto obsadí pozíciu predsedu Komisie, rozhodli po niekoľkodňových rokovaniach premiéri a prezidenti EÚ.

Von der Leyen bola kompromisom, bývalá nemecká ministerka obrany patrí do frakcie ľudovcov, ktorí majú v europarlamente najviac kresiel.

V lete členské štáty navrhli svojich eurokomisárov, cieľom von der Leyen bolo, aby boli v jej komisii rovnomerne zastúpené ženy a muži. V exekutíve bude 13 žien a 14 mužov. Británia svojho zástupcu nenominovala, keďže by Úniu mala opustiť ešte predtým, ako sa Komisia ujme nového mandátu – 31. októbra.

Ursula von der Leyen už v júli predstavila priority – okrem rodovej rovnosti k nim patrí boj proti klimatickým zmenám, posilňovanie demokracie a sociálne trhové hospodárstvo EÚ či líderstvo Únie v kontexte globálnych výziev.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Maroš Šefčovič