MARTIKÁN: Sezóna bola prípravou na olympijské hry

Michal Martikan
Michal Martikan Foto: AP Photo/Darko Bandic

Ako by ste charakterizovali sezónu 2010?

Bola to jedna z mojich najúspešnejších sezón, získal som dve zlaté medaily na majstrovstvách Európy, vyhral hliadky na svete. Ak by som nebol druhý, ale prvý na svetovom šampionáte v singlkanoe, potom by som bol ešte spokojnejší. To jediné mi nevyšlo. Sezóna slúžila aj ako príprava smerom k olympijským hrám 2012. Trochu sme upravovali loď a rozmýšľali nad tým, ako by sa dala vylepšiť.

Ako vyzerá momentálna príprava na nový ročník 2011?

Pri súčasnom naberaní kondičky sa venuje aj množstvu pohybových aktivít. Tréningy mimo vody ma bavia. Do prípravy mám zaradený aj hokej, plávanie, squash, tenis, futbal, basketbal, posilňovanie, gymnastiku, skialpinizmus a od nedele začneme aj s bežkami. Kondičná príprava potrvá do februára, keď sa chystám na sústredenie do Austrálie. Tesne predtým by som sa rád rozpádloval u nás v bazéne v Liptovskom Mikuláši.

V roku 2011 budú majstrovstvá sveta v Čunove zároveň nominačnými pretekmi na olympijské hry do Londýna 2012. Môže slovenský tím zopakovať úspech z augustového európskeho šampionátu v domácom prostredí?

Doma sa nám vždy darilo, na významných pretekoch sme vždy získavali medailu. Verím, že sa to zopakuje. Všetko však môže dopadnúť aj inak, veď je to šport. Vo vodnom slalome sa podmienky neustále menia, bude to náročné. Náš slovenský tím to však zvládal množstvo rokov predtým, snáď aj teraz.

Kanoisti roka 2010
Foto: SITA/Michal Svítok

Po tohtoročných MS v Tacene sa hovorilo, že by v Čunove mali postaviť pre svetový šampionát 2011 novú trať. Napokon sa bude jazdiť na pôvodnej, čo môže byť pre Slovákov výhoda…

Napokon sa organizátori rozhodli pre klasiku. V hornej časti sa pôjde v pravom kanáli, dole cez Niagaru. Bude to pre nás výhoda, keďže na tejto trati máme natrénované viac ako súperi. Ak pustia do kanála viac vody, čo sa im nie vždy veľmi chce, potom to bude veľmi náročná trať a bude výborná pre majstrovstvá sveta.

Počas roka 2010 a aj v príprave na novú sezónu pracujete na svojom kanoe, aby bolo vo vodných perejách veľmi obratné. Ako to momentálne vyzerá?

Výrazné zmeny už robiť nebudeme, ale drobnými chceme prispieť k tomu, aby loď bola lepšia, rýchlejšia a točivejšia. Chceme pracovať aj na tom, aby materiály boli čo najľahšie. Loď však sama jazdiť nebude, budem musieť jazdiť minimálne tak dobre ako doteraz. Určite by som však chcel aj lepšie.

Počas súťaží v C1 sa pravidelne diskutuje o tom, či trať vyhovuje skôr pravákom alebo ľavákom. Vlani boli na MS v Seu d´Urgell bránky rozmiestnené na pravákov, aj tento v Tacene im mala trať viac vyhovovať. Vy ste ľavák. Ako to ovplyvňuje váš výkon?

O tomto sa stále hovorí, sú na to rozdielne názory. V Tacene bol jediným mínusom štart od fotobunky po prvú bránku, kde išiel prúd výrazne sprava, čo je pre ľavákov veľmi zlé. Ak by to bolo inak, potom som mohol byť o sekundu rýchlejší..

Martikán
Foto: AP Photo/Darko Bandic

V Prahe 2006, v Seu d´Urgell 2009 i v Tacene 2010 ste na majstrovstvách sveta vždy prehrali s Tonym Estanguetom, ktorý vás o zlato pripravil aj na olympijských hrách v Sydney a v Aténach. Cítite vzájomnú rivalitu?

Sme súperi. Pre mňa ako športovca, ktorý chce získať čo najlepšie umiestnenie a dosiahnuť maximum, je vždy lepšie, ak je naše poradie opačné.

Zhováral sa Peter Pašuth

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal MartikánPeter Pašuth