Martikán šokujúco neuspel v kvalifikácii C1

Team Slovakia
Zľava: Richard Galovič, generálny riaditeľ projektu Team Slovakia, vodný slalomár Michal Martikán, strelkyňa Danka Barteková a biatlonistka Anastasia Kuzminová počas TB, na ktorej predstavili športovo-marketingový projekt Team Slovakia. Bratislava, 8. február 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

SEU D´URGELL 10. júna (WEBNOVINY) – Jeden z najúspešnejších vodných slalomárov svetovej histórie Michal Martikán sa postaral o najväčšiu senzáciu XII. majstrovstiev Európy v španielskom Seu d´Urgell. V piatkovej kvalifikácii C1 mužov obsadil až 25. miesto a nedostal sa tak do 20-členného semifinále, ktoré sa pôjde v nedeľu predpoludním.

„Sme z toho všetci veľmi sklamaní,“ zareagoval vedúci slovenskej výpravy Róbert Orokocký a pokračoval: „Už po prvom súťažnom dni som naznačoval, že to tu môže byť veľmi zradné. Jednoduchá voda v kombinácii s jednoduchou traťou nedáva šancu vyniknúť kvalitnejším pretekárom. Časy, ktoré pretekári vo všetkých kategóriách dosahovali, sú veľmi podobné, rozdiely medzi nimi boli minimálne.“

Jedenásťnásobný majster Európy Michal Martikán si v oboch kvalifikačných jazdách po dvakrát ťukol a so štyrmi trestnými sekundami nemal veľkú šancu uspieť. Medzi víťazom kvalifikácie C1 mužov – bez trestných sekúnd jazdiacim domácim Anderom Elosegim a ním so štyrmi trestnými sekundami na 25. mieste bol konečný rozdiel šesť a pol sekundy.

„Hneď po jeho dojazde sme si to išli pozrieť na videu. Boli to jasné, nie nejaké diskutabilné dotyky. Je to nečakané a sami sa z toho spamätávame,“ dodal šéf slovenského tímu.

Martikán

Okrem Michala Martikána nepostúpili zo slovenskej výpravy z kvalifikácie už iba Tomáš Kučera s Jánom Bátikom v C2 a Ľubomír Janček v K1 mužov. „Od Jančeka sme zázraky nemohli čakať. Je to mladý, neskúsený pretekár. Už vypadnutie Kučeru s Bátikom bolo nečakané. S tým, že sa to môže stať aj Martikánovi, asi nikto z nás nepočítal ani v najhorších predstavách,“ uzavrel Róbert Orokocký.

Triumf slovenských singlistov v semifinále 3xC1

Slovenskí singlkanoisti zvíťazili v piatkovom semifinále 3xC1 mužov na XII. majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v španielskom Seu d´Urgell a postúpili do nedeľňajšieho finále. Družstvo v zložení Michal Martikán, Matej Beňuš, Alexander Slafkovský obhajuje v tomto pyrenejskom stredisku titul kontinentálnych majstrov z minuloročného šampionátu v Čunove.

V semifinále predviedlo suverénne najrýchlejšiu jazdu, o prvenstvo ich neobrali ani dve trestné sekundy, ktoré im rozhodcovia podľa pravidiel pripočítali k dosiahnutému času za nedovolený dotyk bránky. Druhí skončili Česi, rovnaké poradie na prvých dvoch priečkach bolo aj vlani vo finále v Čunove. Z tretej pozície idú do päťčlenného finále Nemci. Favorizovaní Francúzi, ktorí obhajujú minuloročný bronz, obsadili až štvrté miesto.

Finále 3xK1 mužov bude bez slovenskej účasti

Družstvo slovenských kajakárov v zložení Martin Halčin, Marcel Potočný, Ľubomír Janček neuspelo na XII. majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v španielskom Seu d´Urgell v semifinále trojčlenných hliadok a nepostúpilo do finále. Slováci obsadili v konkurencii 14 tímov jedenáste miesto, do priamych bojov o medaily postupovalo sedem najlepších.

Najrýchlejší boli obhajcovia minuloročného zlata z Čunova Poliaci Grzegorz Polaczyk, Mateusz Polaczyk a Dariusz Popiela. Vo vyrovnaných pretekoch iba o 33 stotín sekundy zaostali domáci Španieli, o ďalšie štyri stotinky pomalší boli reprezentanti Veľkej Británie. Slováci za Poliakmi zaostali o vyše desať sekúnd.

Halčin postúpil do semifinále K1 mužov

Z trojice slovenských kajakárov sa na XII. majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v španielskom Seu d´Urgell prebojoval do nedeľného dvadsaťčlenného semifinále iba bývalý juniorský majster sveta aj Európy Martin Halčin. V kvalifikácii skončil dvadsiaty druhý. Vo štvrťfinále mal jeden nedovolený dotyk na siedmej bránke, ale dosiahol ešte lepší čas ako v kvalifikácii. Posunul sa na konečnú 19. pozíciu znamenajúcu postup do nedeľných bojov o medaily.

Jeho dvaja reprezentační kolegovia však neuspeli. Marcel Potočný nazbieral vo štvrťfinále až osem trestných sekúnd a to vo vyrovnanej konkurencii nemohlo viesť k úspechu. Celkovo sa zaradil na 35. miesto. Už v kvalifikácii neuspel Ľubomír Janček, ktorému v 51-mennej výsledkovej listine patrila 47. priečka a nepostúpil ani do 40-členného štvrťfinále.

Víťazom štvrťfinále sa stal Čech Jiří Prskavec. Senzáciou je vypadnutie obhajcu titulu z vlaňajšieho šampionátu v Čunove Slovinca Petra Kauzera, ktorý skončil až na 37. mieste.