Martin aj Kovalík uspeli, Slovensko vyhráva v Maďarsku

Andrej Martin
Slovenský tenista Andrej Martin. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

BUDAPEŠŤ 15. júla (WebNoviny.sk) – Druhý singlista hostí Jozef Kovalík zvíťazil nad jednotkou domácich Mártonom Fucsovicsom za 3:33 h 6:7 (5), 6:4, 7:6 (5), 6:1 v záverečnej druhej dvojhre piatkovej časti budapeštianskeho antukového stretnutia Maďarsko – Slovensko v rozhodujúcom 2. kole I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára 2016 tenisových reprezentačných družstiev mužov (15. – 17. júla).

Znamená to, že tím SR vedie pred víkendom 2:0, o svojom triumfe môže rozhodnúť už v sobotňajšej štvorhre. Na úvod Andrej Martin splnil úlohu favorita proti Péterovi Nagyovi: za 137 minút ho zdolal s prehľadom 6:4, 6:2, 6:4.

Kovalíkov úspešný debut

Dvadsaťtriročný Bratislavčan Kovalík absolvoval v areáli Európa Tenisz Center svoj debut v tejto súťaži. Nevyhol sa síce stiesnenosti a herným výkyvom, napokon však pochváliteľne vydrel bod. Stal sa 21. štartujúcim Slovákom v rámci týchto MS tímov ITF v histórii. V otváracom sete nepremenil štyri setbaly na príjme za stavu 5:4, prvé dva boli za sebou. V druhej časti viedol zverenec Borisa Borgulu 1:0 s brejkom, ale aj zaostával 1:3 a 0:30 na returne.

Od stavu 3:4 a servis mu patrili zostávajúce gemy. V treťom dejstve sa švagor kapitána fedcupovej reprezentácie SR Mateja Liptáka dostal z nepríjemného manka 3:5 na gemy. Náskok 2:1 mu dal krídla a toto tzv. momentum využil: odskočil na 3:0 a už si udržal kontrolu na dianím. Pridal brejkovú „poistku“ vo štvrtej hre a niekdajší svetový junior číslo jeden Fucsovics sa napokon už iba vyhol „kanárovi“, aj to cez dva mečbaly v rade pri vlastnom servise v šiestej hre. Pri ďalšom mečbale už na returne v siedmom geme však prehnal forhend.

Vyšlo to výborne. Bolo to náročné fyzicky, ale aj psychicky. Myslím si, že takýto náročný zápas spm ešte nehral. Zlomilo sa to viackrát. V druhom sete, ktorý som dokázal vyhrať, potom v treťom sete, kde bolo dôležité, že som zvládol tajbrejk, lebo potom už súper začal odchádzať fyzicky. Vo štvrtom sete som ho zasa dokázal hneď na začiatku brejknúť na 2:0 a podržať servis na 3:0. Vtedy som už aj ja cítil, že mám toho dosť. Bolo to o pár loptičkách, ktoré rozhodli. Snažil som sa sústrediť na hru a nevnímať divákov, že občas do toho zasahovali a kričali pomedzi podania. Za výkon vďačím celkovej príprave aj s kondičným trénerom, to je potom vidieť aj v koncovkách zápasov. Bolo tam dnes veľa zodpovednosti, ale snažil som sa sústrediť na hru. To bolo najdôležitejšie. Pomohlo mi aj to, že som s Fucsovicsom hral už predtým. Aj keď tento zápas bol odlišný, lebo daviscupové zápasy sú na tri sety. Je pravda, že som vedel, čo mám na neho hrať, ale to isté platí o ňom. Počas zápasu mi dobre poradil aj Miloš Mečíř, snažil som sa toho držať. Išlo najmä o to, aby som sa nenechal zatlačiť jeho forhendom, ktorý má on veľmi dobrý. Vedieme 2:0, ale ešte sme nezvíťazili. Verím však, že naše dva body zajtra pomôžu chalanom vo štvorhre,“ uviedol Jozef Kovalík pre slovenské médiá v dejisku zápasu.

Jozef Kovalík

Kovalík sa nachádza na 124. priečke v hodnotení, o rok starší Fucsovics je na 165. stupienku. Slovák teraz vedie v štatistike zo seniorských konfrontácii už 4:0, v apríli na antukovom challengeri v Neapole dominoval 6:3, 6:0. Maďarova šnúra singlových úspechov v DP sa skončila na hodnote desať.

Martin vyrovnal svoju singlovú bilanciu v Davisovom pohári

Dvadsaťšesťročný Bratislavčan Martin figuruje na 122. pozícii v renkingu ATP vo dvojhre a už bol aj na 105. mieste, o dva roky mladšiemu Nagyovi patrí 431. priečka, čo je jeho osobný rekord. Bol to ich prvý súboj. Po nervóznom úvodnom sete s množstvom brejkov v ďalších dvoch dejstvách Martin predviedol takticky zrelší a úderovo vyváženejší výkon a potvrdil o 309 miest vyššie rebríčkové postavenie. Martin vyrovnal svoju singlovú bilanciu v Davisovom pohári na 3:3. Zverenec Miloslava Grolmusa je v Budapešti prvýkrát v kariére v pozícii tímovej jednotky, keďže dlhodobo najlepší slovenský tenista Martin Kližan dal prednosť naberaniu bodov do rebríčka na turnaji v Hamburgu, kde postúpil už do piatkového štvrťfinále, a Lukáš Lacko hráva na antuke len sporadicky.

Martin v prvom sete potreboval tri brejky na to, aby zlomil odpor húževnatého súpera. Pestrejšie hrajúci Slovák viedol 3:2, 4:3 a 5:4 a potom zakaždým podával, ale v točiacom sa vetre až na tretí pokus potvrdil únik. Dotiahol tým set do víťazstva 6:4. Po tomto základnom kroku sa upokojil a v druhom sete sa bez problémov dostal do vedenia 5:0. Nagy ešte kontroval na 2:5, ale za tohto stavu slovenský hráč premenil prvý setbal – 6:2. V treťom sete sa v piatom geme Martin pri podaní súpera dostal zo stavu 0:40 a napokon mu vzal servis. Slovenský reprezentant vzápätí zvýšil na 5:3, ale pri podaní súpera ešte zápas neukončil. Za stavu 5:4 pri svojom servise si musel definitívu vybojovať až cez sedem mečbalov, približne stovka Slovákov v hľadisku ho odmenila zaslúženým potleskom.

V zápase dosť fúkalo

Prvé zápasy na turnajoch či v Davisovom pohári sú vždy ťažké. Nepoznal som súpera, preto som to zo začiatku hral viac na istotu. Oproti tréningom bola zmena v tom, že dosť fúkalo. To ovplyvnilo celý zápas, bolo to viac o bojovnosti ako o kvalite. Som rád, že sa to skončilo 3:0 na sety a potvrdil som papierové predpoklady. Súper nerobil veľa chýb, ale nemal ani veľké zbrane. V týchto veterných podmienkach však bola jeho hra nepríjemná. Bolo treba sa skamarátiť s vetrom, byť aktívny a využiť to vo svoj prospech. Som rád, že som v závere premenil siedmy mečbal a že som nemusel ísť do ďalších gemov, čo ma zbytočne mohlo stáť sily. Dá sa to chápať aj tak, že som chcel našich fanúšikov v hľadisku trochu ´vyklepať´,“ uviedol Andrej Martin v prvej reakcii po víťaznom vstupe do súboja s Maďarskom. „Som rád, že máme prvý bod. Nebol to ľahký zápas. Nagy bol bojovný a málo kazil. Andrej si musel vo vetre všetko vybojovať sám, dobre zahral najmä druhý set, kde zvládol všetky koncovky gemov. Inak by bol aj tento set oveľa tesnejší,“ rekapituloval kapitán slovenského tímu Miloslav Mečíř.

Kapitán Mečíř bol spokojný

Som rád, že máme prvý bod. Nebol to ľahký zápas. Nagy bol bojovný a málo kazil. Andrej si musel vo vetre všetko vybojovať sám, dobre zahral najmä druhý set, kde zvládol všetky koncovky gemov. Inak by bol aj tento set oveľa tesnejší,“ rekapituloval kapitán slovenského tímu Miloslav Mečíř.

Po triumfe Kovalíka nad Fucsovicsom spokojný Mečíř za stavu 2:0 po prvom dni dodal: „Nevadí, že druhý zápas bol ťažký, pre Joja Kovalíka to bola cenná skúsenosť. Treba si odkrútiť debut, čo nikdy nie je ľahké. Dôležité je aj to, že Fucsovics dostal zabrať a môže sa z toho dlhšie spamätávať vzhľadom na to, že zajtra pôjde hrať štvorhru. Kovalík ukázal bojovné srdce, viac ako debut v Davis Cupe mu zrejme prekážal vietor. Samozrejme, aj jeho súper hral dobre, ale Jojo dobre zvládol koncovky v druhom aj treťom sete. Prísne dodržiaval taktiku, dostával súpera do pohybu a nútil ho hrať jeho slabší úder, čo rozhodlo. Vždy je lepšie viesť 2:0 po prvom dni, ale tretí bod, ako všetci vieme, je najdôležitejší zo všetkých. Chlapci budú na štvorhru pokojnejší a lepšie naladení, len dúfam, že nie príliš uspokojení. Súper určite nie je taký, aby sa to dalo hrať ľavou rukou.“

Sobotňajšia štvorhra sa začne o 14.00 h. kapitáni Zoltán Kuhárszky a Miloslav Mečíř na ňu nahlásili pred štvrtkovým žrebom programu páry Márton Fucsovics, Levente Gödry, resp. Andrej Martin, Igor Zelenay, ale majú nárok na zmeny. V domácej zostave je aj junior Máté Valkusz, v kádri hostí Norbert Gombos. Víťaz premiérového vzájomného zápasu Slovenska s Maďarskom bude 16. – 18. septembra hrať v play-off o 16-člennú svetovú skupinu týchto MS tímov ITF. Ak Slováci v Maďarsku neuspejú, nastúpia v spomenutom jesennom termíne v Izraeli v 1. kole play-off o zotrvanie v príslušnej skupine regionálnej zóny. V marcovom asociačnom termíne mali ako nasadení voľný žreb.

Finalisti Davis Cupu 2005 Slováci hrajú v I. skupine euroafrickej zóny okrúhly desiaty rok v rade. Rozhodla o tom ich vlaňajšia septembrová prehra 2:3 s Poliakmi v Gdyni v play-off o elitu. V renkingu krajín figurujú na 18. pozícii, Maďari sú na 34. priečke.

MAĎARSKO – SLOVENSKO 0:1 po piatkovej I. dvojhre