Martin Bajčičák siahal v klasickej pätnástke na medailu

Bajcicak
Slovenský reprezentant v bežeckom lyžovaní Martin Bajčičák počas bežeckých pretekov na 15 km klasicky na ZOH 2014 v Soči. Rusko, Soči, 14. február 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

SOČI 14. februára (WEBNOVINY) – Slovenský reprezentant v behu na lyžiach Martin Bajčičák chvíľu siahal na medailu v piatkových pretekoch na 15 km klasickou technikou na zimných olympijských hrách 2014 v ruskom Soči.

Tridsaťsedemročný rodák z Dolného Kubína bol po príchode do cieľa priebežným lídrom, neskôr štartujúci pretekári s dlhodobo vyššou výkonnosťou ho postupne odsunuli mimo elitnej dvadsiatky na 23. miesto.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Martin Bajčičák však v olympijských pretekoch na 15 km klasicky zabojoval a príjemne prekvapil. Výsledné 23. miesto je jeho najlepším umiestnením v tejto disciplíne na zimných olympijských hrách v kariére. V Nagane 1998 skončil na klasickej pätnástke 67., v Salt Lake City 2002 bol 24. a v Turíne 2006 zasa 28. Na 15 km voľne obsadil vo Vancouveri 2010 rovnako ako teraz na klasickej 23. pozíciu.

„Som rád, že sa mi podarilo zlepšiť moje maximum na klasickej pätnástke. Je to pre mňa veľké prekvapenie, že to prišlo po dvanástich rokoch. Nenastupoval som v strese, nebol som favoritom. Povedal som si, že prečo neurobiť dobrý výsledok. Snažil som sa zabojovať,“ povedal Martin Bajčičák. Tridsaťšesťročný rodák z Dolného Kubína vyťažil z dobrej prípravy lyží i štartového čísla desať. Stopa totiž u prvých pretekárov nebola rozbitá. Navyše išiel v skupine, ktorá bola pred nasadenými pretekármi. Nemusel sa potom trápiť so slabšími bežcami.

Obrazom: Martin Bajčičák sa vytrápil v klasike, skejt bol dobrý

„Minule nám nevyšlo mazanie, ale nebol to prúser. Dnes bolo namazanie mojou výhodou. Ťažil som však aj z toho, že som išiel uvoľnene. Trať bola silová, čo mi veľmi vyhovuje. Stopa držala, niekde sa vytvárali ľadíky, inde však bola asi päťcentimetrová kaša snehu,“ popísal Martin Bajčičák. Od začiatku do konca udržiaval stabilné tempo. Zbytočne neplytval silami a výsledok sa dostavil. Na trati sa snažil využívať silu a viac sa kĺzať.

„Dnes to chcelo pokoj, viac sa voziť a silovo ťahať,“ potvrdil Bajčičák, ktorý po dobehu chvíľu figuroval na čele výsledkovej listiny. „Asi desať sekúnd som mal zlato,“ zasmial sa.

„Cítil som sa uvoľnene, od začiatku som išiel s rezervou. Myslím si, že som podal stopercentný výkon. Verím, že zlepším svoj výsledok zo skiatlonu,“ uviedol pre RTVS Bajčičák, ktorý v nedeľňajšom skiatlone (15 km klasicky + 15 km voľne) obsadil 31. miesto.

„Myslím si, že trať mi sadla, bola silovejšia, čo mi vyhovuje, pretože nie som rýchlostný typ. Zvládol som aj náročné zjazdy. Myslím si, trať bola oveľa lepšia ako včera počas pretekov žien,“ povedal Bajčičák, ktorý absolvuje v Soči ešte tímšprint klasickou technikou s Petrom Mlynárom (19. februára) a beh na 50 km voľnou technikou s hromadným štartom (23. februára). „V tímšprinte nie sme favoriti, pokúsime sa s Peťom Mlynárom byť okolo dvanásteho až pätnásteho miesta,“ dodal Martin Bajčičák.

Preteky na trati s celkovým prevýšením 544 metrov na troch päťkilometrových okruhoch sa išli v jarnom počasí. Ortuť teplomera sa opäť vyšplhala vysoko nad nulu. Viacerí bežci opäť vytiahli kombinézy s krátkymi rukávmi. „Ja som si pod kombinézu nedal nič okrem treniek,“ priznal Bajčičák. Počasie síce pripomínalo jar, ale štruktúra snehu bola typicky zimná. Zdola si držal chlad a vytvárala sa kaša. „Jarný sneh sa rozsýpa, je iný,“ doplnil účastník piatich zimných olympijských hier.

Obrazom: Siedmy deň na olympiáde v Soči

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Bajčičák