Martin Glváč drží stoličku s Vojtekom, šéfa armády nevymení

Peter vojtek
Nový náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Peter Vojtek počas odvolania z funkcie náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR a vymenovania do tejto funkcie nového náčelníka. Bratislava, 15. december 2011. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 15. januára (WEBNOVINY) – Šéf rezortu obrany Martin Glváč v stredu odmietol medializované informácie o možnom odchode Petra Vojteka z čela armády. „V danom čase nie je toto téma, pýtajte sa tých, ktorí to zverejnili,“ povedal po rokovaní vlády Glváč.

Minister dodal, že ak by došlo k akémukoľvek personálnemu rozhodnutiu na významnom poste v rezorte obrany, hneď by o tom informoval prostredníctvom novinárov verejnosť. „Ja od nástupu do funkcie razím teóriu alebo aj prax, že keď prichádza k takýmto zásadným zmenám, vždy sa postavím pred novinárov, oznámim dôvody a určite aj kompetentná osoba by bola prítomná, aby sa k takýmto otázkam vyjadrila,“ povedal minister.

Denník Pravda na svojom webe priniesol informáciu, že náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Peter Vojtek vo svojej funkcii údajne končí, odvolávať ho mali už v stredu. Denník písal, že Vojtekovým nástupcom by sa mohol stať Milan Maxim.

Galko: Pracovať s Glváčom je traumatizujúce

V decembri o možnom odchode Vojteka z funkcie písali najprv Hospodárske noviny a potom aj Pravda, dôvodom mali byť údajné nezhody so šéfom rezortu, ministrom obrany Martinom Glváčom.

„Moja komunikácia s ministrom obrany vždy bola a aj je veľmi korektná a preto ma zverejnené informácie zaskočili. V súčasnosti sa sústreďujem na realizáciu plánov nadchádzajúceho výcvikového roka, ktorý je pred nami. Vyžaduje si to z mojej strany plné sústredenie a nasadenie, preto moje aktivity sústreďujem hlavne týmto smerom. Výkon mojej funkcie je náročný, napriek tomu vo funkcii mienim zotrvať, kým mi to zdravotný stav bude dovoľovať,“ povedal Vojtek v decembri pre Pravdu. Vo funkcii je od decembra 2011.

Opozičná SaS vyzýva k rozvahe náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Petra Vojteka,.

„Osobne chápem pohnútky generála Vojteka, pretože pracovať vedľa ministra Glváča a kšeftársko-tunelárskej grupy musí byť traumatizujúce. No myslím si, že vojak musí niečo vydržať. Ak má generál Vojtek v pláne odísť, mal by to urobiť až v čase, keď bude zvolený nový prezident Slovenskej republiky, ktorý je zároveň hlavným veliteľom Ozbrojených síl SR,“ vyhlásil podpredseda SaS a exminister obrany Ľubomír Galko.

S náhradou na nového prezidenta čakať nebudú

Nový náčelník generálneho štábu by mal podľa Ľubomíra Galka zodpovedať predstavám už nového prezidenta. „Máme obavu, že ak pán Vojtek odíde skôr, Ficova vláda zúraduje jeho náhradu ešte s prezidentom Gašparovičom, ktorému sa končí mandát, a preto legitimita jeho rozhodnutí je tým poznačená. Neverím, že by sa vláda a Ivan Gašparovič v tejto veci zdržali a počkali na nového prezidenta. Ním predsa nemusí byť zákonite Robert Fico,“ povedal Galko.

Náčelníka Generálneho štábu vymenúva do funkcie prezident na návrh vlády na štvorročné obdobie. Vydáva vojenské rozkazy a plánuje vojenské operácie. Náčelník velí aj slovenským vojakom, ktorí pôsobia v rámci medzinárodných spoločenstiev v zahraničných misiách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičĽubomír GalkoMartin GlváčMilan MaximPeter Vojtek