Martin strieľal na koscov aj Rómov a mával vlajkou s hákovým krížom, skončil vo väzbe

Vzduchovka puska zbran
Foto: ilustračné, Thinkstock

BANSKÁ BYSTRICA 28. júna (WebNoviny.sk) – Sudca pre prípravné konanie na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici vo štvrtok vyhovel návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry a vzal do väzby 39-ročného Martina R.

Ten v pondelok 25. júna strieľal zo vzduchovej pušky na piatich koscov firmy Zares, medzi ktorými boli aj Rómovia, a jedného z nich zranil. Obvinený extrémista potom na balkóne mával vlajkou s hákovým krížom a hajloval.

Rozhodnutie o vzatí do väzby nie je právoplatné, obvinený sa vyjadrí v zákonnej lehote. Prokurátor žiadal väzbu z obavy, že Martin R. by mohol pokračovať v trestnej činnosti.

Martin R. sa na súde k svojmu konaniu priznal a oľutoval ho. Povedal, že to urobil pod vplyvom alkoholu. Pritom nejde o jeho prvý takýto čin, prvý raz spolu s priateľmi hajloval v septembri 2006 v bufete Salašky pri Tureckej. Vykrikovali fašistické heslá, spievali piesne s fašistickou a skinheadskou tematikou a vztyčovali pravú ruku s výkrikom Sieg heil!

Tým spáchali prečin podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd. Martin R. vtedy s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste a dostal trest sedem mesiacov nepodmienečne. Extrémistické prejavy mal Martin R. aj v marci 2012, keď v jednom bare na sídlisku Sásová hajloval.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SR