Martin Velits oznámil koniec kariéry, rozhodnutie sa v ňom rodilo dlhší čas

Martin Velits
Martin Velits. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

DOHŇANY 9. októbra (WebNoviny.sk) – Slovenský reprezentant v cestnej cyklistike a jazdec profesionálneho tímu Quick-Step Floors Martin Velits (32) oznámil ukončenie aktívnej činnosti. Dôvodom jeho rozhodnutia je fyzická a psychická únava a tiež drobné zdravotné problémy.

Cyklistike odovzdal všetko

Odchovanec púchovskej cyklistiky sa s odstupom necelého roka rozhodol nasledovať úspešnejšieho brata Petra a tiež ukončil profikariéru. V ďalšej etape života sa chce venovať najmä spoločnému podnikaniu s bratom v cyklistickom oblečení.

„Už som vo veku, keď som dospel k názoru, že je najvyšší čas skončiť s profesionálnou cyklistikou. Nechcem nič robiť nasilu. Som už unavený a vidím aj inú cestu, ktorou môžem ísť ďalej v živote. Myslím si, že cyklistike som odovzdal všetko, čo vo mne bolo. Aj preto podľa mňa odchádzam v správnom čase,“ uviedol na pondelkovom stretnutí s novinármi v Dohňanoch úspešný slovenský cyklista M. Velits.

Martin Velits vysvetlil, že rozhodnutie skončiť sa v ňom rodilo dlhší čas, radil sa aj s bratom Petrom. „Dopredu som vedel, že táto sezóna bude pre mňa posledná. Moje rozhodnutie som v tíme oznámil v predstihu už v marci a prijali ho s pochopením a uznaním,“ zdôraznil Martin Velits. Ku koncu kariéry smeroval už od januára 2017, teda od začiatku tréningu na sezónu. „Už som si nevedel predstaviť ďalší január v príprave na novú sezónu, preto som radšej skončil,“ pokračoval.

Naposledy jazdil za Quick-Step Floors

Martin Velits stručne zbilancoval svoje účinkovanie na cyklistickom profiokruhu, kde spoločne s bratom Petrom patril do skupiny slovenských priekopníkov.

Na hlavnom okruhu WorldTour si postupne obliekal dresy tímov Milram (2009), HTC-Columbia a HTC High Road (2010-2011) a od roku 2012 bol verný silnému belgickému zoskupeniu Omega – Pharma Quick-Step vo všetkých jeho podobách až po tohtoročnú Quick-Step Floors.

„Najkrajším momentom mojej kariéry boli majstrovstvá sveta do 23 rokov v Stuttgarte v roku 2007, kde môj brat Peter získal titul šampióna. Boli sme tam celá rodina, prežili sme úžasné pocity radosti a šťastia. Bolo to neopakovateľné. Druhý veľký moment bola spoločná účasť s Petrom na Vuelte v roku 2010, kde sme spolu tri týždne bojovali. Mal som obrovskú radosť z toho, že som prispel k celkovému druhému miestu, ktoré tam Peter vybojoval,“ rekapituloval Martin Velits.

Má predstavu, čo bude ďalej robiť

Za ďalší významný míľnik označil spoločnú účasť s Petrom na Tour de France 2012, keď bol prvý rok súčasťou tímu Omega – Pharma Quick-Step.

„Samozrejme, že tých pekných momentov bolo ešte viac. Vedel som, aké je moje postavenie v tíme. Nikdy som sa nezameral na celkové úspechy, preto ma potešilo aj umiestnenie v prvej desiatke v etape alebo účasť v rozhodujúcom úniku. Rokmi som sa vypracoval do pozície pretekára, ktorý mal jazdiť v prospech lídrov tímu,“ doplnil na vysvetlenie Martin Velits. Za šťastie označil aj skutočnosť, že počas cyklistickej kariéry nebol vážnejšie zranený.

Na záver už len bývalý cyklista Martin Velits dodal: „Mám predstavu, čo budem ďalej robiť a to je dôležité. Aj keď zo súťažnej cyklistiky odchádzam, nepriamo v tomto športe zostanem. Spolu s bratom budeme naďalej pracovať v spoločnej firme, ktorá vyrába cyklistické oblečenie. Roky v cyklistike nás naučili, že na všetko v čom chce byť človek úspešný, treba vynaložiť veľké úsilie. Nič sa nedostáva zadarmo a platí to aj v podnikaní. Na úspechu treba pracovať každý deň.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Velits