Maruniaková a Cviková budú čeliť disciplinárnym návrhom pre kauzu Kočnerova Threema

Súdny proces, vražda Kuciaka, Marián Kočner
Obžalovaný Marian Kočner (uprostred) počas prestávky na predbežnom verejnom prejednaní obžaloby obvinených v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v budove Justičnej akadémie v Pezinku. Pezinok, 19. december 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

Sudkyne Zuzana Maruniaková a Denisa Cviková budú čeliť disciplinárnym návrhom. V utorok na nich podala podnet predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková. Obe sudkyne sú v skupine, ktorá sa spomína v komunikácii Mariana K. cez aplikáciu Threema.

Maruniaková rozhodovala v civilnom spore o jednej z miliónových zmeniek televízie Markíza, Cviková na ňu mala právne dohliadať. Tá má momentálne dočasne pozastavený výkon funkcie, rovnaký postup žiada Praženková aj v prípade Maruniakovej.

„Pri výkone funkcie sudcu, aj po jeho skončení, sa sudca musí zdržať všetkého, čo by mohlo narušiť vážnosť a dôstojnosť funkcie sudcu alebo ohroziť dôveru v nezávislé, nestranné a spravodlivé rozhodovanie súdov“, uviedla Praženková.

Po dôkladnej analýze prišla k záveru, že dané sudkyne k dnešnému dňu neposkytujú záruky, že spĺňajú predpoklady sudcovskej spôsobilosti. Pokiaľ sudca neposkytuje záruky na splnenie týchto predpokladov, možno konštatovať ich stratu.

Následkom je návrh na uloženie trestu zbavenia funkcie sudcu, vrátane návrhu na dočasné pozastavenie výkonu funkcie sudcu. Rozhodovať o tom bude disciplinárny senát.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa CvikováLenka PraženkováMarián KočnerZuzana Maruniaková
Firmy a inštitúcie Súdna rada SR